Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

"Znovu ide o veľa..." - Milan Kňažko

Miloš MajkoDátum13. 03. 2014 00:19:00TémaAktuálne témy
200

Milan Kňažko sa narodil  28. augusta 1945 v Horných Plachtinciach. Mal 5 rokov, keď mu z politických „dôvodov“ zavreli otca a vyrastal prakticky v neúplnej rodine – striedavo u starých rodičov, u mamy a otčima či u otca po jeho prepustení z väzenia.
Počas štúdia na strednej škole  začal hrať v amatérskych divadelných súboroch. Po skončení štúdia na priemyselnej škole stavebnej (1963) absolvoval štúdium herectva na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, pred prijatím na VŠMU pracoval v SND ako kulisár. Pracoval aj ako baník a lesný robotník.

V roku 1968, po ukončení Hereckej fakulty na VŠMU, ktorú absolvoval u profesora A. Bagara a M. Hubu, získal dvojročné štipendium na Medzinárodnej divadelnej akadémii v Nancy (Francúzsko).
Po návrate na Slovensko v rokoch 1970-71 bol člen Činoherného súboru Divadelného štúdia (Divadlo na Korze). Od 1971 bol člen Novej scény a od roku 1985 do roku 1989 člen Činoherného súboru Slovenského národného divadla. Od januára do júna 1990 pôsobil ako dekan Divadelnej fakulty VŠMU.

Stvárnil množstvo divadelných rolí, filmových postáv, či účinkoval v televíznych a rozhlasových reláciách. Získal niekoľko ocenení za najlepší mužský herecký výkon. V októbri 1989 ako jediný v ČSSR vrátil titul Zaslúžilý umelec pre nesúhlas s politikou vtedajšieho režimu. Ešte predtým priložil svoj podpis pod výzvu  Niekoľko viet.

Keď v novembri 1989 vstúpil do politického diania, spoluorganizoval a moderoval masové novembrové mítingy v Bratislave, bol nielen jedným z najznámejších hercov, ale aj symbolom vzdoru proti vtedajšiemu politickému systému.

Koncom roka 1989  sa Milan Kňažko stal poradcom prvého ponovembrového prezidenta ČSFR Václava Havla v Prahe a zároveň poslancom Snemovne ľudu Federálneho zhromaždenia ČSFR. Od júna 1990 do konca augusta 1990 bol ministrom medzinárodných vzťahov SR (toto ministerstvo založil a podieľal sa na vymedzení jeho kompetencií) a v rokoch 1992 až 1993 bol podpredsedom vlády SR a ministrom zahraničných vecí SR. Od marca 1993 do októbra 1998 bol poslancom NR SR a v rokoch 1998 až 2002 ministrom kultúry SR.

Je Komandérom Rádu umenia a literatúry, nositeľom ocenenia, ktoré udeľuje Minister kultúry Francúzskej republiky.  Je Dôstojníkom Čestnej légie Francúzskej republiky, nositeľom vyznamenania, ktoré udeľuje prezident Francúzskej republiky a prezidentom Asociácie nositeľov vyznamenaní Čestnej légie Francúzskej republiky, ktoré boli udelené slovenským občanom.

Milan Kňažko bol pri zakladaní viacerých politických strán. VPN (1989), HZDS (1991),  Demokratická únia (1994), ktorá vznikla zlúčením dvoch liberálnych politických strán.  A napokon SDKÚ v roku 2000.

K herectvu sa vrátil v roku 1997  (inscenácia KUMŠT), televízne filmy, filmy, seriál, pražské i bratislavské divadlá.. Ako herec pôsobí až do súčasnosti.

Pôsobil aj na poste  vrcholového manažéra – od januára 2003 do februára 2007 bol generálny riaditeľ súkromnej TV JOJ.

Milan Kňažko je tretíkrát ženatý a má tri deti. Jeho športovou vášňou je golf.

Hovorí po francúzsky, anglicky a rusky.


Fotogaléria k článku:

200
Autor: Foto: knazko.sk

Video k článku:


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign