Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Zamestnancov ŽSR ohrozujú agresívne osoby

ŽSR |MM|    Zamestnanci Železníc Slovenskej republiky sa čoraz častejšie stávajú obeťami útokov neprispôsobivých, agresívnych či podgurážených cestujúcich alebo ľudí, pohybujúcich sa na železničných staniciach. Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) zaznamenali

 

v priebehu roka 2016 šesť takýchto nebezpečných prípadov.

 

V 5 prípadoch išlo o ohrozenie výpravcov vlakov a v 1 prípade išlo o zamestnanca pracujúceho na železničnej stanici. Práca výpravcu či dopravného zamestnanca ŽSR tak nie je len zodpovednou z pohľadu bezpečnosti a plynulosti železničnej dopravy, ale sa  stáva nebezpečnou z pohľadu možného ohrozenia zdravia a života, napadnutia, vyhrážania sa cestujúcich, či iných civilných osôb. Takéto správanie je pre zamestnancov ŽSR pracujúcich v priestoroch železničných staníc nepredvídateľné, môže vážne ohroziť ich zdravie a dokonca aj život. Dotknutí zamestnanci  musia a vedia reagovať flexibilne a nebojácne, sú pripravení včas zakročiť a aj napriek tomu rozhodujú s chladnou hlavou a bezpečne riadia dopravu podľa platných predpisov.  

 

Zatiaľ posledný závažný prípad sa odohral v júni 2016 v železničnej stanici Topoľčany, kedy cestujúci, vracajúci sa z festivalu verbálne a fyzicky napadol výpravcu. "Najskôr chytil výpravcu rukou za košeľu, následne do druhej ruky zobral nôž a vyhrážal sa mu zabitím, čím u poškodeného svojim konaním vzbudil dôvodnú obavu, že svoje vyhrážky uskutoční," opísala policajná hovorkyňa a doplnila, že mladý muž podľa svojho tvrdenia užil na festivale extázu a po príchode do Topoľčian mal paranoju, že ho všetci chcú zabiť. Polícia muža zadržala a posadila do cely policajného zaistenia, v súčasnosti je trestne stíhaný na slobode.

 

ŽSR aj týmto prosia všetkých slušných cestujúcich, aby boli všímaví a v prípade, že sú svedkami, alebo vidia náznaky neprístojného a agresívneho chovania voči zamestnancom ŽSR alebo aj voči sebe či iným cestujúcim, kontaktovali políciu.

Priestory železničných staníc a ich okolia sú v rámci náhodných prehliadok kontrolované príslušníkmi  Policajného zboru SR. Priestory sú zároveň pri pravidelných obhliadkach pod kontrolou zamestnancov ŽSR.

 

Od 1. decembra 2015 nadobudla účinnosť novela zákona č.513/2009 Z.z. o dráhach, ktorá sa dotýka ďalšej vážnej problematiky  - bezdomovcov na železničných staniciach, ktorí bývajú často aktérmi podobných konaní. V zmysle novelizovaného zákona majú Železnice Slovenskej republiky, ako prevádzkovateľ dráhy, aj legislatívne zakotvené, čo môžu robiť v prípade, keď sa na železničných staniciach zdržujú bezdomovci alebo iné neprispôsobivé osoby.

 

§30
Základné povinnosti prevádzkovateľa dráhy

(5) Prevádzkovateľ dráhy je oprávnený vykázať alebo vyviesť z obvodu dráhy osobu, ktorá svojím konaním porušuje zákon, poškodzuje majetok, znečisťuje priestory v obvode dráhy, obťažuje iné osoby mimoriadne znečisteným odevom alebo im môže byť z iných dôvodov na ťarchu, správa sa agresívne voči zamestnancom a ostatným osobám alebo ohrozuje bezpečnosť a plynulosť železničnej dopravy.

 

 

Prehľad prípadov,  ktoré sme zaznamenali od začiatku roka 2016:

 

25.06.2016

09:50 h

Topoľčany: v dopravnej kancelárii bol neprispôsobivou osobou nožom napadnutý službukonajúci výpravca ŽSR. Ohlásené na linku 158. Po príchode polície bola osoba zadržaná.

 

07.05.2016

15:22 h

Zvolen osobná stanica: pri odchode rýchlika R 935 cestujúci zjavne pod vplyvom alkoholu začal z vlaku vulgárne nadávať výpravcovi, že vlak zo stanice (čakal prípoj) včas neodišiel. Výpravca cestujúceho do rozbiehajúceho vlaku v záujme ochrany jeho zdravia zatlačil a zabuchol dvere. Cestujúci následne volal na kontaktné centrum ZSSK a uviedol, že sa bude na výpravcu sťažovať. Ku zmeškaniu vlaku z uvedeného incidentu nedošlo.

 

 

24.04.2016

08:10 h

Holíč nad Moravou: službukonajúci výpravca bol slovne a následne aj fyzicky napadnutý neznámym cestujúcim. Našťastie útok sa zaobišiel bez zranenia, ošetrenie zamestnanec ŽSR nežiadal. Tento incident bol oznámený dopravnému námestníkovi ŽST Kúty - pracovníkovi ŽSR.

 

 

14.03.2016

10:17 h

Zohor: vlakovou čatou osobného vlaku boli vylúčené z prepravy 4 osoby. Následne tieto osoby verbálne napadli výpravcu, dôsledkom čoho bola o 11:00 hod. privolaná policajná hliadka. Po príchode polície boli dve osoby  odvedené. Ďalšie dve pokračovali na ceste vlakom.

 

 

08.03.2016

20:20 h

Skalica na Slovensku: pri prestavovaní súpravy končiaceho osobného vlaku došlo k verbálnemu osočovaniu službukonajúcej výpravkyne zo strany neprispôsobivých osôb, zdržujúcich sa v priestoroch dlhodobo opusteného objektu železničnej stanice. Ohlásené polícii v Kútoch.

 

 

12.02.2016

16:41 h

Topoľčany: neznámy bezdomovec napadol na toaletách službukonajúceho pracovníka ŽSR. Následne bola privolaná policajná hliadka.

 

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign