Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Z iniciatívy občianskych združení a osobností vznikla Komora obrody rómskeho národa (KORN)

Romano nevo ľil - (Tlačová správa) Na základe výzvy viacerých občianskych združení a osobností bola dňa 28. apríla 2012 v Banskej Bystrici založená Komora obrody rómskeho národa (KORN). Organizácia s právnou subjektivitou, v ktorej sa združujú mimovládne organizácie a osobnosti angažujúce sa v riešení problémov Rómov. Hlavnou činnosťou KORN je podpora práv a záujmov Rómov, snaha o zlepšenie ich pracovných podmienok a podmienok výkonu ich profesie a spolupodieľanie sa na rozvoji rómskeho národa.

Cieľom Komory obrody rómskeho národa (KORN) je vytvoriť flexibilný a vysoko odborný a kvalifikovaný orgán, ktorý sa bude na občianskom princípe podieľať na riešení problémov komunity a spoločnosti. Bude združovať fyzické a právnické osoby , aktívne napomáhať ku všeobecnému, prospešnému a všestrannému pozdvihnutiu rómskej národnostnej menšiny. Zvyšovať kvalitu činnosti existujúcich a novovytvorených neziskových organizácii, tak aby boli postupne pripravené na nové sociálno-ekonomické a politické podmienky v SR a stotožnili sa s občianskym princípom spolunažívania.

Ďalej KORN ponúka spoločný postup v systéme riešenia a navrhovania metód, foriem riešenia problémov Rómov na území SR a v jednotlivých regiónoch. OZ KORN má celoslovenskú organizačnú a poradenskú štruktúru, ktorá bude nosnou kostrou spoločenstva.

Zámerom organizácie je úspešne participovať na dosiahnutí cieľov zahrnutých v programoch medzinárodnej iniciatívy pod názvom Dekáda inklúzie Rómov. Spoluprácou na stratégiach pre integráciu Rómov chce KORN zlepšiť postavenie Rómov, bojovať za ľudské práva, rozvíjať multikulturalizmus a posilniť identitu Rómov predovšetkým v oblasti kultúry a jazyka.

Zakladateľmi Komory obrody rómskeho národa (KORN) sa stali:

1.Ladislav Škrváň, delegovaný za Bansko Bystrický kraj,

2.Eduard Čonka, delegovaný za Nitriansky kraj,

3.František Rác, delegovaný za Trenčiansky kraj,

4.Julius Grulyo, delegovaný za Košický kraj,

5.Emil Samko, delegovaný za Prešovský kraj,

6.Emil Čonka, delegovaný za Žilinský kraj,

7.Jozef Šándor, delegovaný za Trnavský kraj,

8.Roman Rybár, delegovaný rómskou mládežou v SR.

Prípravný výbor sa na svojom prvom zasadí venoval okrem otázok založenia KORN-u aj téme presťahovania Úradu splnomocnenca na východné Slovensko. Podľa názoru prípravného výboru Komory obrody Rómskeho národa, je nezmyselné presťahovanie Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity na východ do metropoly Spiša. Úrad splnomocnenca vlády by mal byť v blízkosti vlády, aby okamžite mohol riešiť problémy s vládou v SR, a na implementáciu dohodnutých opatrení má mať vysunuté pracovisko odborníkov. Je to skôr dehonestujúce a neefektívne riešenie. Dôležité je posilniť úrad o kompetencie, aby tak mohlo dôjsť ku sfunkčnenie úradu. Navrhujeme, aby bol odvolaný terajší splnomocnenec vlády pre rómske komunity, aby sa sfunkčnil úrad, a aby sa mu zvýšili kompetencie.

Zarazil nás výrok premiéra SR o ústupkoch z hľadiska rozsahu ľudských práv. My nie sme toho názoru ako on. Problém sa dá riešiť štandardnými metódami, bez porušenia ľudských práv. Dobre  rozumieme, že štandardným argumentom pre ekonomický rast je vytvorenie dostatočného počtu pracovných miest pre občanov SR a rastúcu populáciu , alebo reprodukčné zdravie, teda právo muža a ženy na informácie, právo na prístup k bezpečným, efektívnym a akceptovateľným metódam plánovaného rodičovstva podľa vlastného výberu, ktoré nie sú proti zákonom, ktoré je možné riešiť humánne premysleným riadením ľudskej plodnosti.

Odmietame násilné praktiky, o ktorých sa zmienil (znižovanie sociálnych štátnych dávok, vybudovaním internátnych škôl a obmedzovaniu Rómom zúčastňovať sa vo veciach verejných), pretože sú asimilačné, segregačne a nedôstojné ľudského bytia.

KOMORA OBRODY RÓMSKEHO NÁRODA (KORN) premiéra žiada o akceptovanie a spoluprácu pri riešení spoločenských problémov, ktoré sa týkajú hlavne integrácie minoritnej spoločnosti Rómov do majoritnej spoločnosti. Pri tvorbe systémových zmien a riešení , a pri napĺňaní stratégie Slovenskej republiky pre integráciu Rómov do roku 2020,ako poradného orgánu Vláde SR.

Žiadame :

  • Vytvorte pre nás dostatočný počet pracovných miest, aby ste nás nevychovávali bez práce a závislých na štátnych sociálnych dávkach,

  • zabezpečte nám aby sa rasová diskriminácia a xenofóbia nešírila v SR, a žiadame verejné a tvrdé odsúdenie rasistických zoskupení a ich akcií,

  • zabezpečte vysporiadanie pozemkov, pretože my sme tu doma v SR už najmenej 700 rokov, a chceme dôstojne spolunažívať s majoritnou spoločnosti, bez akýchkoľvek nárokov na autonómiu,

  • zabezpečte nám , aby sme mohli rozvíjať našu kultúru,

  • zabezpečte aby nedochádzalo k prepojeniu nebankových subjektov a exekútorov, zmeňte exekútorský zákon a vytvorte Banku pre chudobných,

  • zabezpečte osvetovú kampaň proti zadlžovaniu v nebankových subjektoch a u úžerníkov,

  • zabezpečte nám dôstojné vzdelávanie, nie rigidné,Zabezpečte nástroje evaluácie, rozpracovanie akčných plánov a finančné krytie pre stratégie integrácie Rómov do EU,

  • zabezpečte bezpečnosť všetkých občanov SR.

A keď žiadame poznáme aj možné riešenia našich požiadaviek, preto vás Vážený pán predseda vlády SR žiadame o prijatie a o rokovanie o našich požiadavkách.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign