Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

WWF - Svetový fond na ochranu prírody upozorňuje: Budúcnosť karpatských bukových pralesov zostáva stále nejasná. UNESCO žiada Slovensko plniť záväzky

WWF Slovakia |MM|  Bratislava - Budúcnosť lokality Svetového dedičstva UNESCO Karpatské bukové pralesy zostáva na Slovensku nejasná. Slovenská republika už 11 rokov nedokáže zabezpečiť  ochranu lokality v akýchkoľvek doteraz deklarovaných hraniciach.  Štát nevie usmerniť rôzne záujmy a využívanie územia, tak aby nebol ohrozený predmet, pre ktorý sa lokalita chráni – starobylé jedľobukové lesy.

 

Výbor Svetového dedičstva UNESCO na svojom 42. zasadnutí v Bahrajne schválil uznesenie k nedostatočnej ochrane slovenskej časti UNESCO lokality „Staré bukové lesy a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy“. Výbor Svetového dedičstva ocenil čiastočný posun v riešení nepriaznivej situácie v slovenskej časti lokality. Zároveň však s obavou konštatuje, že lokalita stále nie je dostatočne chránená a v niektorých častiach ochranného pásma prebieha ťažba dreva. Výbor žiada od Slovenskej republiky urýchlenie procesu spresnenia hraníc,  zabezpečenie právnej ochrany pred ťažbou a pokračovanie vo vyjednávaní s vlastníkmi. Štát musí predložiť novú správu o stave lokality o jeden a pol roka - 1. decembra 2019.

 

WWF Slovensko už  dlhšiu dobu upozorňuje na vážne pochybenia nominačného projektu a nekorektné hranice, pričom nie sú zosúladené mapové a textové podklady. Je dôležité, aby sa hranice spresnili čím skôr, nakoľko v súčasnosti si rôzne subjekty ich priebeh vysvetľujú rôzne. Prebiehajúca ťažba ohrozuje celistvosť jadrovej zóny lokality a tiež nevhodným spôsobom zasahuje do ochrannej zóny, ktorej funkciou by mala byť ochrana prírodných procesov. Podľa Výboru UNESCO tým môže dôjsť aj k narušeniu vzácnych častí lokality.

 

WWF Slovensko považuje za dôležité, že Výbor Svetového dedičstva vo svojom rozhodnutí kladie dôraz na deklarované záväzky Slovenska, v rámci ktorých sľúbilo zabezpečenie ochrany v troch rezerváciách. Zatiaľ dosiahlo dohodu len v jednej z nich (Vihorlat), no napriek tomu jej návrh ešte stále nepredložilo na rokovanie vlády. „Proces vyhlasovania rezervácií by sa mal urýchliť a riešiť komplexne so všetkými zainteresovanými skupinami a rezortmi na celom území lokality“, uviedla Miroslava Plassmann, riaditeľka WWF Slovensko. „Zabezpečenie dostatočnej ochrany na celej rozlohe pralesov však nie je možné bez jasného signálu vlády o vytvorení bezzásahovej zóny na štátnych pozemkoch. Štát to môže spraviť prakticky hneď”, dodáva.

 

„Rozhodne si myslíme, že štát by mal urobiť všetko preto, aby sa lokalitu UNESCO podarilo zachrániť. Ešte stále máme šancu zastaviť ťažbu dreva, ktorá momentálne ohrozuje najvzácnejšie časti územia. Ide o čas, o chvíľu už môže byť neskoro“, uzavrela Miroslava Plassmann.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign