Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Vyšla kniha Keď pomoc škodí - o tom ako "pomáhaním" nespôsobovať viac škody než osohu

Košice 7. júna (RPA/TS) - V týchto dňoch sa v ponuke niekoľkých predajcov kníh objavil titul Keď pomoc škodí. Kniha s podtitulom Ako zmierniť chudobu bez ublíženia chudobným a vám samotným je dielom dvoch amerických presbyteriánskych bádateľov, misionárov s bohatou praxou v rôznych misijných programoch najmä v Afrike a Latinskej Amerike.


Ako v predslove k slovenskému vydaniu (2012 Porta Libri, preklad Marcel Perecár) napísal riaditeľ neziskovky Depaul Slovensko Juraj Barát: ...dôvodom, prečo môže kniha provokovať je, že vychádza z protestantského prostredia a kultúry Severnej Ameriky ... Ako katolík som mal pri čítaní pokušenie text dopĺňať a v istom zmysle ho „pokatoličtiť“ napr. poznámkami pod čiarou. Samotná kniha to však nepotrebuje – je autentická, pragmatická a duchovná zároveň. Je určená tý, ktorí potrebujú liečiť svoj mesiášsky komplex.
 
Keď príde niekto chorý k doktorovi, doktor by mohol spraviť dve osudné chyby: (1) liečiť príznaky namiesto príčiny choroby; (2) nesprávne diagnostikovať príčinu choroby a predpísať zlé lieky. Ktorákoľvek z týchto chýb by mala za následok to, že pacientov stav by sa nezlepšil a možno by sa dokonca zhoršil. To isté platí pri práci s chudobnými ľuďmi. Ak budeme liečiť iba príznaky alebo ak nesprávne diagnostikujeme príčinu problému, nielenže ich situáciu nezlepšíme, ale v skutočnosti môžeme ich život ešte zhoršiť. A ako uvidíme neskôr, mohli by sme sa pri takejto „pomoci“ aj sami zraniť.
 
Zaujímavý a i v našich pomeroch nie celkom neznámy je nasledujúci konkrétny príklad „... keď niekto príde do vášho kostola a požiada vás o pomoc pri zaplatení účtu za elektrinu. Na prvý pohľad sa zdá, že problém tejto osoby ...(spôsobuje)... nedostatok materiálnych zdrojov, a mnohé cirkvi reagujú tak, že dajú takejto osobe dostatok peňazí na zaplatenie daného účtu. Ale čo ak je základným problémom tejto osoby nedostatok sebadisciplíny, ktorú potrebuje na udržanie stabilného zamestnania? Keď dáte tejto osobe peniaze, jednoducho liečite len príznaky a nie príčinu choroby a umožníte tak, aby táto osoba žila ďalej so svojou chýbajúcou sebadisciplínou. V takomto prípade narobí peňažný dar viac škody ako úžitku a bolo by lepšie neurobiť vôbec nič než dať takýto dar. Naozaj! Namiesto toho by bolo lepšie – a oveľa cennejšie – riešenie, ktoré by spočívalo v tom, že vaša cirkev by si vybudovala s touto osobou vzťah, taký vzťah, ktorý hovorí: „Sme tu na to, aby sme ťa sprevádzali a aby sme ti pomohli používať tvoje dary a schopnosti a predišli takejto situácii v budúcnosti. Pusť nás do svojho života a dovoľ nám, aby sme s tebou mohli spolupracovať pri zisťovaní príčiny, pre ktorú si sa ocitol v takejto kritickej situácii.“

Máte záujem získať knihu  Keď pomoc škodí?
V Združení za sociálnu reformu je niekoľko výtlačkov knihy Keď pomoc škodí, ktoré dostali od sponzora a gestora slovenského vydania. Knihu darujú každému, kto prispeje na činnosť Združenia akoukoľvek čiastkou presahujúcou sumu 5 €.V prípade záujmu tak môžete urobiť prevodom na účet č.: 313692773/7500. Knihu vám pošlu obratom po zidentifikovaní vašej platby.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign