Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

vyKROJenô

815
Ústredie ľudovej umeleckej výroby dlhodobo mapuje tradičný ľudový odev na Slovensku a v priebehu 70-ročnej histórie stál pri kľúčových etapách jeho vývoja rôznymi smermi. Výstava vyKROJenô prináša pohľad do „vlastnej skrine“ ÚĽUV-u a hravým spôsobom tak ponúka obrazy z našej histórie, prostredníctvom ktorých môžu návštevníci vnímať rozsiahle kultúrne dedičstvo našich predkov.
tradičný ľudový odev na Slovensku
 
 
Kedy:
16.10.2015 - 5.2.2016
Kde:
Galéria ÚĽUV, Obchodná ulica v Bratislave
 

Tradičný ľudový odev na Slovensku zaznamenal radikálnu premenu až v 20. storočí, kedy ho postupne  nahradilo „mestské oblečenie“. V tomto období vzniklo aj Ústredie ľudovej umeleckej výroby (1945), ktorého úlohou bola dokumentácia a podpora rozvoja tradičných remesiel a výrobných postupov.Pracovníci ÚĽUV-u v rámci svojich terénnych výskumov po Slovensku zozbierali veľké množstvo odevných súčiastok z 92 obcí spolu s detailnými poznatkami týkajúcimi výroby a výzdoby ľudových odevov. Podľa typológie rozlíšili viac ako 60 odevných oblastí Slovenska, ktoré sa líšia tvarom súčiastok, materiálom, farebnosťou a výzdobou.

V období rozmachu folklórneho hnutia v povojnovom období ÚĽUV v spolupráci s profesionálnymi výtvarníkmi stál pri zrode tisícov „odľahčených“ krojov určených pre folklórne vystúpenia súborov po celom Slovensku. Návrhári ÚĽUV-u prenášali ľudovú ornamentiku aj do moderných kolekcií na bežné nosenie v časoch, keď sa tradičný odev z každodenného odievania postupne vytrácal a slúžil už len na nosenie pri slávnostiach a obradových príležitostiach. V posledných rokoch sa módny dizajn pri hľadaní inšpirácie znova vracia do minulosti, preto aj Ústredie ľudovej umeleckej výroby pripravilo náhľad do našej histórie odievania a ponúklo inšpiráciu v tvorbe vo výstave vyKROJenô.

„Okrem ochrannej a estetickej funkcie bol odev v minulosti aj komunikačným prvkom. O svojom nositeľovi prezrádzal jeho sociálny status, stav, náboženskú a rodovú príslušnosť, ale aj iné osobné informácie. Rozmanitá výzdoba, farebnosť, či strih ľudového odevu sú prejavom kreativity našich predkov a predstavujú nevyčerpateľný zdroj inšpirácie aj pre súčasnú módnu tvorbu. ÚĽUV svojimi aktivitami od počiatku svojej existencie upozorňuje verejnosť na toto bohatstvo. Tento rok okrem výstavy vyKROJenô pripravujeme vydanie knihy od autora Mojmíra Benžu, Tradičný odev Slovenska,“ dodáva kurátorka výstavy a generálna riaditeľka ÚĽUV, Dana Kľučárová.

Výstava vyKROJenô sa po skončení presunie do galérie ÚĽUV Košice, kde bude pokračovať formou reinštalácie od februára do mája 2016.  

 

zdroj: www.bratislava.sk


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign