Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Voľby do Európskeho parlamentu

815

MVSR |MM|  V sobotu 24. mája 2014 od 7:00 do 22:00 sa budú konať v poradí už tretie voľby do Európskeho parlamentu. Na základe Zmluvy o pristúpení k EÚ bude Slovensko zastupovať na pôde Európskeho parlamentu 13 z 751 zvolených poslancov. 

Právo voliť zástupcov Slovenskej republiky do EP majú:

 

  • občania SR, ktorí najneskôr v deň volieb dovŕšili vek 18 rokov a majú na území SR trvalý pobyt,
  • občania Slovenskej republiky, ktorí najneskôr v deň volieb dovŕšili vek 18 rokov a nemajú trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a ani na území iného členského štátu Európskej únie, ak sa v deň volieb zdržiavajú na území Slovenskej republiky,
  • občania iných členských štátov Európskej únie, ktorí najneskôr v deň volieb dovŕšili vek 18 rokov, majú povolený na území Slovenskej republiky trvalý pobyt a na základe vlastnej žiadosti boli zapísaní do zoznamu voličov. Žiadosť o zapísanie do zoznamu voličov bolo potrebné predložiť obci, v ktorej má občan trvalý pobyt najneskôr 40 dní predo dňom volieb (t.j. najneskôr 14.4.2014).

„V zmysle platnej legislatívy vo štvrtok 22. mája od 7.00 začína volebné moratórium, kedy je zakázané vysielať alebo zverejňovať informácie o kandidujúcich politických stranách alebo o koalíciách v ich prospech alebo neprospech a to slovom, písmom, zvukom alebo obrazom v rozhlasovom a televíznom vysielaní,  ako aj v hromadných informačných prostriedkoch a budovách,  kde sídlia okrskové volebné komisie a ich bezprostrednom okolí,“ informuje Eva Chmelová, riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán MV SR.

Systém voľby

 Voliči po príchode do volebnej miestnosti preukazujú svoju totožnosť občianskym preukazom. V prípade voľby mimo miesta trvalého pobytu sa občania preukazujú aj voličským preukazom. O ten je možné požiadať na príslušnom obecnom, miestnom či mestskom úrade podľa miesta trvalého pobytu občana najneskôr do 22. mája podľa úradných hodín. „Dovoľujeme si zase upozorniť občanov, aby si nenechávali vybavovanie voličského preukazu na poslednú chvíľu,  prípad zdržania v doručovaní poštou môžu zamedziť výkonu voľby,“  dodáva Eva Chmelová.
Oprávnení voliči dostanú vo volebnej miestnosti hlasovacie lístky a prázdnu obálku s odtlačkom úradnej pečiatky obce. Následne označia svojho favorita spomedzi kandidujúcich politických strán a koalícií tak, že zakrúžkujú poradové číslo maximálne dvoch kandidátov.
Hlasovací lístok po vložení do obálky je potrebné následne osobne vhodiť do volebnej urny. Voličom, ktorí pre zdravotné postihnutie nemôžu sami vložiť obálku do schránky, môžu pomôcť iní voliči, nie však členovia ústredných volebných komisií.

Informácie a výsledky

V prípade otázok môžu občania využiť informačnú linku Ministerstva vnútra, ktorá je k dispozícii od 19. do 23. mája 2014 v čase od 7:00 do 15:30 a v deň volieb 24. mája od 7:00 do 22:00 na telefónnych číslach: 02/4859 2312 2312 02/4859 2313 2313.

Výsledky volieb do Európskeho parlamentu budú zverejnené v nedeľu 25. mája 2014 po 23. hodine.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign