Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Vek odchodu do dôchodku sa zvyšuje. Súčasní tridsiatnici budú pracovať pravdepodobne do 70-tky

Miloš MajkoDátum21. 01. 2015 13:39:03TémaEkonomika

Ďalšie nepríjemné, no zďaleka nie neočakávané správy opätovne prinášajú médiá občanom našej krajiny. Postupne sa dozvedáme o neudržateľnosti hranice odchodu do dôchodku v 62 rokoch a o nevyhnutnosti zvyšovania veku odchodu do dôchodku zhruba každých 7 rokov o jeden rok. Znamená to teda, že od roku 2017 sa odchod do dôchodku bude posúvať v závislosti na vývoji priemernej strednej dĺžky dožitia obyvateľov. Malo by to znamenať, že dnešný 50-tnik by do dôchodku mal odísť viac ako 63-ročný, 40-tnik asi 65-ročný a 30-tnik 68 ročný. Zhruba v roku 2070 touto matematikou nárok na dôchodok mali mať až 70-tnici.

Dôvodom k týmto opatreniam je mimoriadne negatívny demografický vývoj, kedy pribúda dôchodcov, ktorých už máme viac ako 1 milión a ubúda novonarodených detí, teda tých, ktorí by vo svojej dospelosti mali zarábať nielen na seba, ale aj na dôchodky svojich rodičov, či ďalších ľudí zaradených do sociálneho systému.

Treba povedať, že v okolitých štátoch je situácia obdobná a že na zvyšovanie odchodu do dôchodku tlačí aj Európska únia, ktorá už dávnejšie členským štátom odporučila výhľadovo zvýšiť dôchodkový vek až na 70 rokov.

V tomto materiáli sa nebudem venovať možnosti nájsť si zamestnanie už 50-ročných ľudí, nie to ešte 60 či 65-ročných. Položím len základnú otázku. Zamyslel sa niekto z predstaviteľov Európskej únie nad logikou svojich vyhlásení a spravodlivosťou ich obsahu ? Je normálne, aby ľudia s nárokom na vysoké platy a následne renty už po jednom volebnom období takto arogantne odporúčali čokoľvek týkajúce sa dôchodkov občanov jednotlivým krajinám ? Čo spôsobuje istotu týchto ľudí, že sa státisíce poctivo po celý život pracujúcich ľudí nevzbúria ?

Aj takéto nepochybne nevyhnutné opatrenia zamerané voči skutočne pracujúcim občanom prinútia mlčiacu väčšinu rozmýšľať napr. aj nad tým, ako je možné, že sústavne máme v systéme zaradené desiatky tisíc ľudí, ktorí v živote nepracovali a do systému neodviedli ani cent ? Ale opačne, do smrti a mnohí po generácie do sociálneho systému tvoreného práve pracujúcimi občanmi čerpajú hotové finančné prostriedky.

Už dlhšiu dobu mám obavy, že ďaleko razantnejšie reformy v dôchodkovom zabezpečení bude nevyhnutné vykonať aj u ozbrojených zložiek, ktoré majú tzv. výsluhové dôchodky. Ešte v nedávnej minulosti totiž do výsluhového dôchodku mohli odchádzať napr. policajti po odslúžení 15 rokov v policajnom zbore. T.j. už 35-ročný ľudia.

Úplne na záver je potrebné uviesť, že aj v dnešnej dobe predpokladané odchody do dôchodku sú vyslovene orientačné, nakoľko ťažko predpokladať ďalší vývoj spoločnosti a zmýšľanie politikov v budúcnosti.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign