Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 7. 12. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Vedec a podnikateľ Štefan Kassay má životné jubileum

Miloš MajkoDátum12. 07. 2011 01:33:01TémaVeda a technika

Bratislava, 11.7.2011 – V tento deň sa Dr.h.c.prof. PhDr. Ing. Štefan Kassay, DrSc., člen Európskej akadémie vied a umení, vedec, podnikateľ, pedagóg, predseda Dozornej rady I.D.C. Holding, a.s. sa dožíva sedemdesiatich rokov.

Štefan Kassay  patrí medzi významné osobnosti slovenského vedeckého a podnikateľského života.  Svojim životným príbehom inšpiruje mnohých ľudí doma aj v zahraničí. Kariéru začínal ako sústružník s neobyčajným zápalom hľadal nové spôsoby obrábaniakovov a všestranného zvyšovaniavýkonnosti. Nasleduje prácakonštruktéra, a potom povinná dvojročná základná vojenská služba.Po nej sa vracia do školských lavíc, kde si dokončieva maturitu a pokračuje v štúdiuna technickej univerzite. Prelomový rok 1968 je medzníkomaj pre Štefana Kassaya. Vydáva sa na cestu redaktora pre vedu a techniku. Päť rokov pôsobí ako  televízny spravodajca v Budapešti, Juhoslávii a Rumunsku. A popri tom opäť študuje. Tentokrát na Karlovej univerzite v Prahe žurnalistiku, kde aj neskôr získava diplom doktora filozofie. Takmer súčasne končí vedeckú ašpirantúru na technickej univerzite  stáva sa kandidátom ekonomických vied.

„Pozoruhodné je, že osmičky pri dátumoch československých dejín historického významu akoby boli predzvesťou významnej spoločenskej zmeny,“ hodnotí profesor Štefan Kassay. A tak tomu nebolo inak ani v roku 1989. Čas spoločenských zmien postavili jubilanta opäť pred nové výzvy. V medzinárodnom tendri sa Štefan Kassay stáva spoluvlastníkom Pečivárni Sereď a Figara Trnava. Obe fimy sa stávajú súčasťouI.D.C. Holding, a.s., z ktorej je dnes najvýznamnejší producent cukroviniek a trvanlivého pečiva na Slovensku. Štefan Kassay tvrdí, že „aj slovenské podniky disponujú dostatočným konkurenčným kapitálom a mali by mať odvahu siahať po svetových métach.“

Profesor Kassay bravúrne prepája podnikanie a vedu.  Už ako spoluvlastník veľkej firmy sa habilituje na docenta a na Slovenskej akadémii vied stáva sa doktorom vied z odvetvových a prierezových ekonomík, neskôr je inaugurovaný na profesora inžinierstva riadenia priemyslu. V roku 2010 mu je udelený titul Doctor honoris causa a stáva sa členom Európskej akadémie vied a umení v Salzburgu. Z príležitosti  životného jubilea Štefana Kassaya vychádza autorovi publikácia s názvom Binárny kód, v ktorej hodnotí svoju životnú cestu a zároveň si kladie rad otázok: či žil správne a nakoľko bol užitočný svojimi počinmi rodine, firme, okoliu, spoločnosti


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign