Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Váhostav verzus živnostníci - "čo by ešte chceli?"

Miloš MajkoDátum25. 03. 2015 10:41:53TémaNa zamyslenie...

Podľa v týchto dňoch medializovaných informácií vydaných na základe stanovísk vedenia spoločnosti Váhostav - SK živnostníci a malé firmy pracujúce na štátnej zákazke dostanú za svoje práce, dodaný tovar a služby 15% zo svojich pohľadávok.

Teória poloprázdneho a poloplného pohára

Iste túto teóriu poznáte. Na pohár, v ktorom je polovica vody sa môžeme pozerať z dvoch pohľadov. A z rovnakých dvoch pohľadov môžeme o ňom aj písať. V jednom denníku som zaregistroval nadpis "Váhostav - SK chce zaplatiť stavebným firmám a živnostníkom vyše 15 miliónov". Pri "krčmovej diskusii" úplne bežné paničky evidentne už v dôchodkovom veku si bez prečítania článku neodpustili poznámku "a čo by ešte tí zdierači chceli?" Ich debata sa uberala smerom, z ktorého bolo jasné, že živnostníkov malé firmy považujú za nenažratých kapitalistov, ktorým sa za svoju prácu máli 15 miliónov Eur.

Keby som si onú debatu nevypočul z úst niekoho iného, by sa mi takýto príbeh javil ako absurdný. Ťažko by som veril, že nejaká skupina ľudí môže robiť tak závažné závery z jedného novinového článku, aj to po prečítaní len jeho nadpisu.

Zároveň ma však táto skúsenosť núti rozmýšľať nad tým, či mnohí napr. politici nepočítajú s takto do neba volajúcou tuposťou vysokého percenta populácie nášho národa. Svojim spôsobom chápem paničky štandardne rozmýšľajúce v intenciách 300 Eurového dôchodku - 15 miliónov Eur musí byť pre nich ťažko predstaviteľná suma. Malo by zmysel zamiešať sa im do debaty a pokúsiť sa im vysvetliť že tých 15 miliónov Eur je len 15 % zo skutočne vyúčtovaných čiastok za prácu stoviek živnostníkov a menších firiem odvedených pre Váhostav-SK za ich prácu? Malo by zmysel pokúsiť sa im vysvetliť, že tých 15 % nie je ani plná čiastka, ktorú sú živnostníci v momente vystavenia príslušných faktúr povinní odviesť vo forme DPH na účet nášho štátu? Myslím si, že pre túto skupinu "diskutujúcich spoluobčanov" by boli moje pedagogické schopnosti slabé. Mám totiž obavy, že táto skupina ľudí vníma slovné spojenie "sociálne istoty" bez akéhokoľvek rozmýšľania nad podstatou a významom skrývajúcim sa za ním a to, čo musí predchádzať naplneniu významu tohto slovného spojenia pochopiť jednoducho nedokáže.

Krajina pre napredovanie potrebuje normálnych a rozmýšľajúcich ľudí, no nedokáže ich kúpiť v obchode či na jarmoku. Musia byť systematicky vychovávaní s prístupom čo najširšiemu spektru informácií, z ktorých si každý jedinec bude mať možnosť vybrať tie, ktoré bude považovať za najrozumnejšie a pre neho najvhodnejšie.

Záujem informácie vyhľadávať či vnímať však trvale zostane na každom z nás.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign