Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

V Bratislave budú korunovať cisára Karola VI.

815

Bratislavčania, domáci a zahraniční turisti sa môžu tešiť na pestrý program 13. ročníka Korunovačných slávností, ktoré sa konajú 26.-28. júna 2015. Slávnosti patria k popredným podujatiam letnej turistickej sezóny v hlavnom meste a záštitu nad nimi prevzal primátor Ivo Nesrovnal. Tento rok bude Bratislava svedkom korunovácie Karola VI.

Podujatie poukazuje na historickú výnimočnosť Bratislavy, ktorá bola korunovačným mestom uhorského kráľovstva takmer 300 rokov. Takúto históriu má len málo miest na svete.  „Korunovačné slávnosti ponúkajú spoznávanie histórie mesta a Slovenska zážitkovou formou, čo je zaujímavé a podnetné predovšetkým pre deti a mládež, vie ich vtiahnuť do atmosféry a priblížiť ducha doby,“ uviedol bratislavský primátor Ivo Nesrovnal. Slávnosti majú pre mesto zahraničný rozmer, pozvanie na ne prijala delegácia z partnerského mesta Székesfehérvár z Maďarska, (uhorského korunovačného mesta do obsadenia Turkami). Podľa námestníčky Ivety Plšekovej je programovej ponuky podujatia zaujímavý samozrejme korunovačný obrad a sprievod, jarmok dobových remesiel či program na mestských hradbách pre rodiny.

Autor a organizátor slávností Miroslav Vetrík z Občianskeho združenia Korunovačná Bratislava si veľmi váži, že vedenie hlavného mesta podporilo toto podujatie priamo v rozpočte  a primátor udelil podujatiu svoju záštitu. „Preto sme sa usilovali pripraviť program veľkolepejší a pestrejší, ktorý priblíži nielen korunováciu, ale i obdobie vlády cisára Karola VI.,“ konštatoval  Miroslav Vetrík.

HISTORICKÉ POZADIE

Situácia v Európe v čase Karolovej korunovácie bola veľmi komplikovaná. Už 11 rokov v Európe prebiehala vojna o španielske dedičstvo. Francúzsko spolu so Španielskom podporovali Filipa V. – vnuka francúzskeho kráľa Ľudovíta XIV. Karola Habsburského podporovali Anglicko, Holandsko, väčšina nemeckých kniežat, jeho otec cisár Leopold a po jeho smrti jeho starší brat cisár Jozef I.

Lenže 17. apríla 1711 zomrel cisár Jozef I. a keďže nemal mužského potomka, 26-ročný Karol sa stal následníkom trónu. V septembri 1711 odišiel z Barcelony, aby si prevzal cisársku korunu vo Frankfurte nad Mohanom. Po cisárskej korunovácii 22. decembra 1711 odišiel
do Viedne. Tu zostavil svoj nový vládny kabinet na 3. apríla 1712 zvolal do Prešporka korunovačný snem, ktorý rozhodol, že korunovácia bude 22. mája 1712. NOVINKY A ZAUJÍMAVOSTI

OBRAD KORUNOVÁCIE spojený s Korunovačnou omšou
od W. A. MOZARTA
Najvýznamnejšou tohoročnou novinkou Korunovačných slávností bude, že obrad korunovácie bude spojený s hudobným dielom Korunovačná omša od W. A. Mozarta. Veľkolepé stvárnenie obradu korunovácie tak bude umocnené slovenskými filharmonikmi - 20 členným Slovenským komorným orchestrom Bohdana Warchala a 20-členným Slovenským filharmonickým zborom.

Sólisti:
Katarína Ďurdinová - soprán,
Helena Oborníková - alt,
Matúš Šimko - tenor,
Eugen Gaal - bas,
Dirigent: Ewald Danel
Zbormajster: Jozef Chabroň

Ďalšie liturgické spevy odspieva zbor Adoremus, zbormajster: Dušan Bill.


•    Obrad korunovácie sa uskutoční na Hlavnom námestí. K dispozícii bude 500 miest na sedenie. Ako v minulom roku, aj tentokrát bude umiestnená na Hlavnom námestí veľkoplošná obrazovka, ktorá priblíži korunovačný obrad a koncert aj ďalej stojacim divákom.

„Kráľa a cisára stvárni nádejný mladý herec Lukáš Dóza, ktorý hral v rôznych televíznych projektoch, účinkuje v SND, v divadle Aréna. Zaujímavosťou je aj, že sa podieľal ako komparzista na Korunovačných slávnostiach 2005, keď sme si pripomínali korunováciu Rudolfa II. Dôležitým kritériom bol aj vek, pretože cisár Karol prijal uhorskú korunu ako 26-ročný“ – Miroslav Vetrík. 

KORUNOVAČNÉ ŽETÓNY sa budú rozhadzovať
po obrade korunovácie počas korunovačného sprievodu. Korunovačný žetón pripravila aj tentokrát akademická sochárka Ľudmila Cvengrošová podľa originálneho žetónu, ktorý nám poskytlo SNM - Historické múzeum. Žetóny boli vyrazené v bronze. Na rozhodenie máme pripravených 1000 ks.


VÍNO POTEČIE Z FONTÁNY
Počas historických korunovačných slávností dávali panovníci pre svoj ľud víno do fontány. Dobré zvyky zachovávame. Víno z fontány potečie po obrade korunovácie 27. júna. Bude to račianska frankovka. Do fontány umiestnime 500 litrov. Aby ste si ju mohli lepšie vychutnať, môžete si za 2 EUR zapožičať degustačný pohár na festivale frankovky, na Primaciálnom námestí.

FESTIVAL FRANOVKY MODREJ
Od 26. júna od 14.00 hod. do 28. júna do 22.00 hod bude festival Frankovky modrej na Primaciálnom námestí. 15 Bratislavských vinohradníkov bude na festivale prezentovať krásu a ušľachtilosť svojich vín. Jedna degustačná vzorka bude stáť od 0,50 EUR. Degustačný vínny pohár si môžete zapožičať za 2 EUR.

KORUNOVAČNÝ MILIONÁR
Podľa obľúbenej televíznej súťaže bude pripravená vzdelanostná súťaž z histórie Bratislavy a predovšetkým z jej najslávnejšieho obdobia, kedy bola korunovačným mestom. Súťažiaci po správnom zodpovedaní všetkých 15 otázok vyhrá odmenu 1.000 EUR. Povolené sú tri nápovedy. priateľ na telefóne, publikum a 50:50. Záujemcovia sa môžu prihlásiť počas celého korunovačného víkendu vyplnením kontaktných údajov v našom korunovačnom stánku na Hviezdoslavovom námestí pri soche Hviezdoslava. 1 hod. pred súťažou vylosujeme 7 výhercov, ktorí budú súťažiť v poradí ako boli vylosovaní, samozrejme pokiaľ niekto nezíska hlavnú cenu. Súťaž bude trvať 45 min. Moderátor Korunovačného milionára bude Miroslav Kasprzyk. 

PRIBLÍŽENIE OSOBNOSTI A POPRAVY JURAJA JÁNOŠÍKA
Po skončení Rákociho povstania mnohí kuruci vstúpili do cisárskej armády. No niektorí to odmietli. A keďže sa nemohli alebo nechceli vrátiť domov, kde by ich čakali nevoľnícke roboty, rozhodli sa pre zbojnícku profesiu. Medzi najznámejších kurucov patril Juraj Jánošík, rodák z Terchovej, ktorý bol popravený ako vodca zbojníkov 17. marca 1713 v Liptovskom Svätom Mikuláši. Predstavenie jeho osoby a ukážku popravy priblíži Marcela Feriančeková riaditeľka Liptovskej knižnice z Liptovského Mikuláša spolu so svojím Hornoliptovským kuruckým regimentom Vavrišovo.

KORUNOVAČNÁ BRATISLAVA v kontexte vojny o španielske dedičstvo
Výstava – vstup voľný
Primaciálny palác – Justiho sieň 26.6.-31.7.2015

1.  novembra 1700 zomrel španielsky kráľ Karol II. Habsburský. V testamente za svojho nástupcu určil Filipa z rodu Bourbonovcov. Cisár Leopold s testamentom nesúhlasil. Španielsku korunu chcel pre svojho druhorodeného syna Karola. V Európe začala vojna. Na stranu francúzskeho kráľa Ľudovíta XIV. sa pridalo Španielsko, Bavorsko, Savojsko, Milánsko. Na stranu Leopolda sa pridalo Anglicko a Holandsko a väčšina nemeckých kniežatstiev. V Uhorsku vypuklo protihabsburské povstanie Františka II. Rákociho. Výstava priblíži významné osobnosti našich spoločných dejín stvárnené voskovými figurínami i udalosti, ktoré predchádzali korunovácii Karola za uhorského kráľa v Bratislave 22. mája 1712.

Predstavenie „KORUNOVAČNÁ BRATISLAVA v kontexte vojny o španielske dedičstvo“
V sobotu 27. júna o 11.00 hod. na Hviezdoslavovom námestí priblížime historické udalosti a súvislosti pred korunováciou Karola VI. Spôsob vedenia vojny na začiatku 18. storočia, oblečenie jednotlivých vojsk: francúzskych, cisárskych armád, výstroj a výzbroj kurucov, pechoty i kavalérie. Predstavenie doby priblížia Miroslav Vetrík z Občianskeho združenia Korunovačná Bratislava a Peter Koza z Tovarišstva starých bojových umení a remesiel.

Predstavenie „PROTITURECKÝCH BOJOV PRINCA EUGENA SAVOJSKÉHO
V nedeľu 28. júna priblížime historické udalosti a súvislosti protitureckých vojen Princa Eugena Savojského. Jemu patrí veľká zásluha, že sa územie Uhorska oslobodilo z područia Osmanskej ríše. Svoju kariéru začal účasťou v bitke o Viedeň v roku 1683, ktorá ukončila takmer dvojmesačné obliehanie Viedne 200-000-ovou osmanskou armádou. Predstavenie priblíži ukážky bojov, výstroj a výzbroj cisárskych a hlavne osmanských vojsk. Predstavenie doby priblížia Miroslav Vetrík z Občianskeho združenia Korunovačná Bratislava a Peter Koza z Tovarišstva starých bojových umení a remesiel.

KURUCKÝ VOJENSKÝ TÁBOR
Za hradbami stredovekej Bratislavy z južnej strany Dómu sv. Martina bude počas korunovačného víkendu vytvorený kurucký vojenský tábor, kde si môžete pozrieť ako to asi počas vojenských kampaní vyzeralo. Pri troche šťastia zažijete menšie súboje, ktoré medzi kurucmi boli samozrejmosťou, hlavne, keď sa delila korisť. Môžete ochutnať dobové jedlá, zastrieľať si z dobových zbraní, odliať guľky do pištolí. Začiatkom roku 1704 sa kurucom podarilo dokonca vyplieniť predmestia Viedne a vydrancovali aj zoologickú záhradu, ktorú cisár Leopold veľmi obľuboval.

BEZPLATNÉ PREHLIADKY SO SPRIEVODCOM V SLOVENĆINE
Ďalšou tohoročnou novinkou budú prehliadky so sprievodcom po Starom Meste v Bratislave. Názov prehliadky je Bratislava v čase cisára Karola VI. Pešia prehliadka bude trvať 2 hodiny a prejdete po významných miestach spájajúcich sa s obdobím začiatku 18. storočia. Začiatok prehliadky je z Primaciálneho paláca. Odporúčame si vopred prečítať texty, ktoré sa nachádzajú na výstave „KORUNOVAČNÁ BRATISLAVA v kontexte vojny o španielske dedičstvo“ v primaciálnom paláci.  
Termíny prehliadok:
26. jún (piatok): 16.00; 17.00; 18.00; 19.00
27. jún (sobota): 10.00; 11.00; 12.00; 13.00;
28. jún (nedeľa): 10.00; 11.00; 12.00; 13.00

PEČENIE VOLA
Počas historických korunovácií v Bratislave sa piekli voly. Túto tradíciu sme neopomenuli. V sobotu 27. júna na Rybnom námestí (pri Dóme sv. Martina – v kuruckom vojenskom tábore) sa začne piecť mladý 250 kg býk. Príprava tejto kulinárskej dobovej špeciality je časovo náročná. Vôl sa najprv špikuje a marinuje 5 dní v náleve, v ktorom sú rôzne koreniny. Pečie sa na nerezovej vidlici a na suchom bukovom dreve. Po štyroch hodinách pečenia sa začnú orezávať prvé porcie. Pečenie potom pokračuje až do zjedenia. Ochutnať túto korunovačnú špecialitu príde i novokorunovaný kráľ so svojím sprievodom.

KORUNOVAČNÝ JARMOK DOBOVÝCH REMESIEL
Od piatku 26. júna od 14.00 hod. začne na Hviezdoslavovom a Rybnom námestí Korunovačný jarmok dobových remesiel. Predstaví sa okolo 100 dobových remeselníkov a predajcov. Nebudú chýbať na ňom dobové špeciality kuchyne: cigánska, uhorské klobásy, pečené prasiatka, kvalitné syry, dobré vína a bratislavské pivá, korunovačný guláš....Jarmok potrvá počas celého korunovačného víkendu. Počas jarmoku si môžete zakúpiť jednotlivé výrobky i za korunovačné žetóny Márie Terézie. Tie si budete môcť zameniť v „korunovačných zmenárňach“ na Hviezdoslavovom námestí. Cena korunovačného žetónu Márie Terézie je 3 EUR. Neminuté korunovačné žetóny Márie Terézie od Vás odkúpime. V prípade, že tovar bude stáť menej, remeselníci Vám z korunovačných žetónov Márie Terézie vydajú v eurách. 


KORUNOVÁCIE NA HRADBÁCH
27. júna - 11.00 - 12.00 - 13.00 - 14.00 (začiatok každú hodinu)
28. júna - 14.00 - 15.00 (začiatok každú hodinu)
Na hradbách pre najmenších sú pripravené hrané rozprávky so šašom: Išlo vajce na vandrovku, Ťahal dedko repku, O hadovi, O zlatej rybke. Ukážeme a zahráme detskú korunováciu. Šermiarske vystúpenia, maľovanie na tvár a strieľanie z dela.

Viac informácií: www.korunovacie.sk


PROGRAM KORUNOVAČNÝCH SLÁVNOSTÍ

26. jún 2015

14.00 – 22.00     Korunovačný jarmok dobových remesiel –Hviezdoslavove námestie
14.00 – 22.00     Festival frankovky -- Primaciálne námestie
15.00 -- 16.00 – 17.00 – 18.00  
„Bratislava v časoch cisára Karola VI.“ - pešie prehliadky so sprievodcom v historickom centre Bratislavy v slovenskom jazyku – začiatok v Primaciálnom paláci v Justiho sieni
17.00     „Nové objavy o kráľovských korunováciách v Bratislave“ – prednáška - Dr. Géza Pálffy DSc. – hudobný salón na Bratislavskom hrade
18.00     Kurucký vojenský tábor – Panská ulica – hradby pri Dóme sv. Martina pri pamätníku holokaustu
 
27. jún 2015

9.00 – 15.00    Výstava „Korunovačná Bratislava v kontexte vojny o španielske dedičstvo“ –   Primaciálny palác - Justiho sieň
10.00 -- 11.00 – 12.00 – 13.00
„Bratislava v časoch cisára Karola VI.“ - pešie prehliadky so sprievodcom v historickom centre Bratislavy v slovenskom jazyku – začiatok v Primaciálnom paláci v Justiho sieni
9.00 – 22.00    Korunovačný jarmok dobových remesiel – Hviezdoslavove námestie
9.00 – 22.00    Krucký vojenský tábor – Panská ulica – hradby pri Dóme sv. Martina pri pamätníku holokaustu
9.00 – 22.00     estival frankovky -- Primaciálne námestie
9.00 – 22.00     Detský dobový kútik (dobový kolotoč, strelnica, skákací hrad, razenie mincí, detský rytiersky turnaj) –Hviezdoslavove námestie
9.00 – 22.00     Pečenie vola – Hviezdoslavove námestie
10.00 – 11.00     Pouličné boje medzi kurucmi a labancami – ulice Starého Mesta
11.00 – 11.40     Predstavenie bojov o španielske dedičstvo –Hviezdoslavove námestie
11.00 -- 12.00 -- 13.00 -- 14.00
Korunovácie na hradbách: Kráľovské rozprávky so Šašom - Išlo vajce na vandrovku; Ťahal dedko repku, O hadovi, O zlatej rybke, detské korunovácie, šermiarske vystúpenia, barokové tance, maľovanie na tvár, strieľanie z dela. 
15.00    Korunovačný sprievod a prenášanie korunovačných insígnií z Bratislavského hradu, Zámocká ulica, Kapucínska ulica, Hurbanovo námestie, Michalská ulica, Ventúrska ulica, Zelená ulica  
16.00            Obrad korunovácie Karola VI. za uhorského kráľa –             Hlavné námestie 
17.45    Korunovačný sprievod a rozhadzovanie korunovačných žetónov z Hlavného námestia, Františkánske námestie, Františkánska ulica, Uršulínska ulica
18.00    Pasovanie rytierov Rádu zlatej ostrohy --Primaciálne námestie
18.15            Slávnostný cisársky prípitok na festivale frankovky --             Primaciálne námestie
18.25    Korunovačný sprievod a rozhadzovanie korunovačných žetónov -- z Primaciálneho námestia, Uršulínska ulica, Laurínska ulica, Rybárska brána
18.40            Korunovačná prísaha – Hviezdoslavove námestie
18.50         Korunovačný pahorok – Hviezdoslavove námestie
19.00         Korunovačná hostina – Hviezdoslavove námestie
19.00         Ľudová veselica (dobová hudba a tance) –                     Hviezdoslavove námestie
20.00    Slávnostné spustenie čapovania vína z fontány – Vtáčia fontána – Ventúrska ulica
21.45            Ohňostroj – Hviezdoslavove námestie
 
28. jún 2015

10.00 – 20.00     Výstava „Korunovačná Bratislava v kontexte vojny o španielske dedičstvo“ –   Primaciálny palác - Justiho sieň
14.00 -- 15.00 – 16.00 – 17.00
„Bratislava v časoch cisára Karola VI.“ - pešie prehliadky so sprievodcom v historickom centre Bratislavy v slovenskom jazyku – začiatok v Primaciálnom paláci v Justiho sieni
10.00 – 22.00     Korunovačný jarmok dobových remesiel Hviezdoslavove námestie
10.00 – 22.00     Detský dobový kútik – Hviezdoslavove námestie
10.00 – 22.00     Festival frankovky -- Primaciálne námestie
10.00 – 20.00     Kurucký vojenský tábor – Panská ulica – hradby pri Dóme sv. Martina pri pamätníku holokaustu
14.00 -- 15.30     Korunovácie na hradbách: Kráľovské rozprávky so Šašom - Išlo vajce na vandrovku; Ťahal dedko repku, O hadovi, O zlatej rybke, detské korunovácie, šermiarske vystúpenia, barokové tance, maľovanie na tvár, strieľanie z dela.
16.00    Predstavenie a ukážka popravy Juraja Jánošíka (1713) – Hviezdoslavove námestie
17.30    Barokové tance a dobová hudba – Hviezdoslavove námestie
18.00    Predstavenie protitureckých bojov Eugena Savojského – oslobodzovanie Uhorska od Turkov (1683-1699; 1716-1718) -- Hviezdoslavove námestie
19.00            Korunovačný milionár – Hviezdoslavove námestie
 
Zmena programu vyhradená. Uvedené časy sú orientačné.

 

zdroj: bratislava.sk


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign