Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Stane sa normálne podnikanie utrpením?

Miloš MajkoDátum10. 05. 2011 11:18:27TémaEkonomika

Napriek tomu, že stabilizovanie  ekonomiky a jej postupné oživovanie je badateľné, stále sa nedotýka toho množstva ľudí a tak razantne, ako sa dotkol jej útlm v minulom období. Trpia podnikatelia, obchodníci, výroba. Medzi ľudmi je v obehu malá finančná hotovosť, ktorá väčšinou postačuje iba na zabezpečenie základných životných potrieb. Inak povedané, väčšina ľudí žije od výplaty k výplate. Ceny tovarov dennej spotreby závratne stúpajú a neostáva im na čokoľvek navyše. Kultúru, normálnu dovolenku - ak za zahraničnú dovolenku nepovažujeme cestu za prácou a to mnohokrát iba príležitostnou.

Je chvályhodné a pochopiteľné, že  Vláda  SR sa všemožne snaží naplniť štátnu kasu financiami. Žiaľ, väčšina opatrení k tomu smerujúcich má výrazný negatívny dopad na tých, ktorí po celý život pracujú, tvoria, seriózne podnikajú, zamestnávajú ľudí a svojou troškou vždy do spoločného prispeli. Žiadne z opatrení sa výrazne nedotklo podvodníkov, dlhoročných pseudopodnikateľov, nik nestúpil na krk tunelárom. Seriózni podnikatelia sú denne svedkami stavov, kedy sú zadĺžené eseročky pravdepodobne založené výlučne za účelom nabalenia sa niekoľkých vyvolených. Ihneď po dosiahnutí vytýčeného cieľa  a nabalení dlhov nielen voči drobným podnikateľom ale aj voči daňovému úradu, poisťovniam a iným inštitúciám  sa za niekoľko hodín stane šťastným majiteľom takejto spoločnosti namiesto   "slušných" obchodníkov   na to odkázaný biely koník, ktorého výpis z obchodného registra je minimálne tak dlhý, ako by mal byť výpis z registra trestného. Pýtam sa, komu tento stav vyhovuje? Ako je možné, že štát sa nečinne prizerá situácii, kedy jednoduchým prevodom zadĺženej firmy neskutočne zbohatne jedinec a na mizinu sa dostanú aj desiatky či stovky drobných živnostníkov?  Kto od invalidného mentálneho chudáka  kedy dostane státisíce Eur  ktoré dlhuje? A kto podá pomocnú ruku tým, ktorí z nezaplatených faktúr musia štátu na konci mesiaca odviesť DPH? Tú  DPH, ktorú štát z tej istej nezaplatenej faktúry v podobe nadmerného odpočtu vyplatil podvodníkovi - bývalému vlastníkovi  predanej eseročky. Za čo, a prečo?  Ako je možné, že ešte stále  Obchodný register zapíše majetkové podiely v eseročke na ľudí, ktorí ani len nemajú prehľad, koľko "firiem" vlastnia? Je normálne, aby títo ľudia neboli zmapovaní finančnou políciou a aby štandardný podnikateľský sektor od takéhoto konania nebol ochránený zákonnou cestou? Asi priveľa otázok v dobe, kedy dlhovať daňovému úradu milióny a pritom žiť nad pomery a roky ďalej "podnikať" nie je ostudou predmetného jednotlivca. Žiaľ takýto stav je ostudou štátu.

Dnes a denne sa stretávam s podnikateľmi, ktorí už nevedia, pre koho vôbec pracovať. Nastrčené naoko seriózne vyzerajúce eseročky na veľkých stavbách vyžadujúce trojmesačné splatnosti na faktúrach sú takmer istou zárukou že práca, financie  a ostatné náklady vynaložené do vyhotovenej zákazky pre tieto spoločnosti sú vhodené takpovediac do žumpy.

Niekedy sa stačí pozrieť do Obchodného registra  SR. A aj dieťaťu musí byť jasné, že ani King Kong by neabsorboval do svojej gebule toľko názvov firiem, ktoré bez problémov zvládajú nielen pamätať si, ale aj riadiť niektorí naši podnikatelia. Naposledy sa vrcholom ľadovca stal nejaký  tuším Vareha  z východu. V Obchodnom registri niekde pri čísle  120 som to vzdal. Už na pohľad zaujímavé. Evidentne však nie pre zodpovedných, ktorí tento  "Slovenský sen" zastavili  niekde pri miliarde dlhu voči štátu. Gratulujem. Blbí Slovací to zaplatia...
Nakoniec presne tak, ako BMG Invest, vytunelovanú zbierku na náš poklad, za korunu sprivatizované prosperujúce podniky či  dlhy  stoviek eseročiek napísaných na koníkov mnohokrát zabetónovaných  možno v pilieroch diaľničných mostov či jednoducho bývajúcich v niektorom z mestských kanálov.

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
anonym | 14-05-2011 09:34:55
"Politika je jedinou profesiou na svete, ku ktorej nepotrebujete žiadnu kvalifikáciu." "Spoločnosť potrebuje otrokov, nepotrebuje vzbúrencov." Osho
cepenan | 14-05-2011 08:01:56
dzurindova vlada tu uz bola a co spravila?to co aj meciarova a aj ficova cize nic!dokedy tu budu vladnut komunisty?
j.f | 14-05-2011 00:22:22
Po prečítaní možem konštatovať len jedno. Plne súhlasím. Nedokážem sa však zmieriť s opatreniami, ktoré sú likvidačné pre bežných ľudí. Možno by bolo rozumné zobrať cigánom a darmožráčom. :D
Peter Klokner | 13-05-2011 23:21:56
Pre j.f.
Nemal som vôbec v úmysle vás svojim príspevkom uraziť, ale pre mne podobne zmýšľajúcich ľudí je skutočne veľmi ťažké sa vyrovnať s faktom, že asi 2/5 národa sú ochotné vydať svoj osud napospas demagógovi len preto, že má výraz odhodlaného bujaka, neokrôchaný slovník (dnečná tlačovka) a donekonečna sa vydáva za sociálne cítiaceho.
Podobne ako vám mi je úprimne ľúto ľudí, ktorí žijú z minimálnej mzdy. Ale iba za podmienky, že urobili pre seba maximum a jednoducho neprial im osud. Pre nich by mal byť štát záchranou. Ostatná háveď, ktorá sa životom počnúc ZDŠ iba pregrcávala a trtošila parazituje na štáte hlavne na úkor potrebných. A tu je jeden z podstatných kritických bodov toho sna o sociálnom štáte. Všetkým dáme všetko. Kde na to zoberieme sa nerieši, veď sa nikto nepýta. Keď už Grécko nie je dostatočne názorná ukážka tak ja neviem.

Ten zrecyklovaný komunista tu za 4 roky dokázal čo sa ani v najbujnejšej fantázii nedalo predstaviť. Zneužívanie rozpočtu bolo tak dôkladné a sofidtikované, až to mrazí. Vydrancovalo sa úplne všetko čo sa dalo. Tomanovej sociálne podniky postavili na nohy okresných šéfov Smeru a nikto ani brvou nepohol. Nebyť EK a jej blokácie peňazovodu, pokračujú ďalej. To isté s emisiami. Dva roky naťahovania a zahmlievania. Neexistovala sila. Až z únie sme dostali po papuli. Ako to dopadlo?
Socialisti kradli šialenou rýchlosťou, surovo a nekompromisne. A ľudia im to žrali aj s navijakom. Stačila zaklínacia formulka "je to na prospech občana". Len sa nikdy neuviedlo jeho konkrétne meno.

Vážený j.f. , nech je to akokoľvek, aj keby táto vláda bola tou najhoršou a najškaredšou a Radičová bola najsupergigaklamárka, pre mňa osobne je najdôležitejšie že tu doteraz nebola jediná veľká blamáž. Hayekovci nakoniec odišli aj keď im dal kšeft Počiatek, zadlžovanie štátu na úkor našich potomkov sa zabrzdilo, Paškova noční mora Sulík konečne buzeruje poslancov za dochádzku a zdá sa že prídu aspoň o priestupkovú imunitu, diaľnicu pri Žiline budeme mať o polovicu lacnejšiu ako od Vážneho, Mikloš (možno zo strachu ale predsa) mení figúrky na DR a urobí zadosť slušnosti pri "kauze" budovy DÚ, predražené školenie v NDS má prekvapivo rýchle a pomerne jasné riešenie,... podobné drobnosti ma napĺňajú optimizmom a vonkoncom mi k tomu nechýba dodatok, že je to sociálne a na prospech občana. Každé ušetrené euro sa totiž počíta.
A po zdesení Fica z odstúpenia Čentéša si myslím, že v utorok si možno zožerie súdruh ďalšiu porciu hnusnej politickej kaše, ktorú si nedhtiac sám sebe navaril.
Ak vás pri tom všetkom naďalej omína problém s vyplatením provízie za privatizačné poradenstvo, asi naozaj niet iných vážnejších tém. A to je dobre.
j.f. | 13-05-2011 13:43:27
Pán Klokner musím vás sklamať, ale voliť nechodím práve z dôvodu, že môj názor na politiku ako takú je veľmi záporný. Ja netvrdím, že sa ukradli spp a elektrárne, ale to že sa predali pod cenu a pri výbere z jedného kandidáta pri spp bola vyplatená niekoľko stomiliónová odmena firme z "daňového raja". Ja narozdiel od vás mám aké také sociálne cítenie a je mi ľúto dôchodcov, mladých ľudí a ľudí ktorí pracujú za ulmužnu. Z toho vyplýva, že ak zárabajú almužnu a dôchodcovia dostávajú dôchodky na úrovni žobračenky /nemyslím teraz dôchodcov z polície 40 ročných/a niekto im stále uťahuje aj tak opasky a nekompenzuje to, nemôžem byť pravičiar ako vy. Ak je niekto pravičiar a háji opatrenia tejto vlády, ktoré sú zamerané na väčšinu minimálne zarábajúcich ľudí je mi ho úprimne ľúto aj keď si dovolím tvrdiť, že postoj ako vy može mať len človek s vašim príjmom. Neberte ale ako urážku. Ja viem každí má možnosti atd., ale ak chýba niekomu sociálne cítenie treba sa stať členom SDKU a ožobráčiť tento národ úplne.
Jozef | 13-05-2011 10:01:12
Peter, tu sa neda nic ine, len s Vami suhlasit.
A toho sa bojim.
Peter Klokner | 13-05-2011 09:52:37
Názorná ukážka ako funguje premýšľanie (?) voliča. SPP a SE sa rozkradli, Sitina najväčší tunel v dejinách. Nedokázané a nepodložené klišé, ktoré budú tlčhuby z ľavicového spektra mlátiť o hlavu svojim ovciam aj v roku 2050 (len už to nebude Fico). Ak sa Jozef snažíte proti názorom j.f. postaviť aj tri tony konkrétnych faktov podložené ďalšími tonami akýchkoľvek dokumentov, nemáte proti balamuteniu a fámam žiadnu šancu. Čo je však podstatné, v popletených hlavách niektorých spoluobčanov sú stále viac akceptované rozkradnuté miliardy od sociálnej vlády prezentované ako prínos :-) všetkým občanom ako miliardy potichu plynúce do štátneho rozpočtu zásluhou kakanej pravice :-)
Je to jednoducho v hlavičke. Veď uznajte, bude viac tých čo po klobáse, borovičke a pive budú mať potrebu frflať alebo tých čo si nájdu čas na to, aby si populistické žvásty politikov (a to ktorýchkoľvek) následne aj z dostupných zdrojov a v súvislostiach overili ?

Strach by sme mali mať iba z jedinej veci, že Smeru sa podarí urobiť bezmyšlienkovitú entitu z každého jedného voliča. Musím totiž úprimne priznať, že PR majú geniálny. Až z toho nabiehajú zimomriavky.
Igor Lehocký | 12-05-2011 11:52:22
Článok "Zlodejova republika" je veľmi výstižný o povahe Slovákov, teda o našej ako národa. Ja už som o tom písal niekoľko krát a vychádzal som z vlastných poznatkov a bohatých skúseností počas pôsobenia v radoch MV SR. Článok "Zlodejova republika" píše bez najmenších pochybností o Jurajovi Širokom, o ktorom je možné si prečítať na webe všetko o jeho minulosti v časoch socializmu. Celkom stručne ale úplne sa o ňom verejne vyjadril aj Peter Šťastný, bývalý hokejový reprezentant SR pred tým aj ČSSR a pozrime sa, koho úctu si takýto človek užíva ešte aj dnes. Za to ako sa žije v SR, si môžeme my, my všetci.
Zlodejova republika | 11-05-2011 15:40:25
http://martinpotocny.blog.sme.sk/c/264798/Zlodejova-Republika.html

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign