Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Španielsko disponuje potenciálom, ktorý mnohým chýba. Využije ho?

Miloš MajkoDátum02. 03. 2011 14:04:51TémaEkonomika
200

Madrid   ďalšou krajinou  ktorej ekonomika sa jednoznačne rúti do záhuby je  Španielsko. Určité problémy Španielska sú známe už dlhšiu dobu, no vláde  premiéra Josého Zapatera sa nedarí udržať na uzde už i tak mimoriadne vysokú nezamestnanosť. Tá sa za posledný  mesiac  zvýšila o 1,6 %, čo znamená že bez práce je v súčasnej dobe v krajine až pätina obyvateľov v produktívnom veku. Inak povedané,  v súčasnosti je ceľkový počet registrovaných nezamestnaných takmer 4,3 milióna, pričom s ľuďmi už  nepoberajúcimi  podporu  ide o číslo  tesne pod hranicou 4,7 milióna osôb. A to je skutočne hrozivé aj pre naozaj výkonné ekonomiky, čo sa o Španielsku v súčasnej dobe povedať nedá.

Východiská z danej situácie by však pravdepodobne jestvovali. Opätovne ako v Grécku - žiadne flákanie, žiadne popoludňajšie siesty, mimoriadne pochopenie situácie zo strany verejnosti a to nielen podnikateľskej, ktoré by malo vyústiť k totálnemu prepadu cien najmä počas hlavnej toristickej sezóny. Španielsko  má potenciál, ktorý chýba mnohým krajiná. More s pobrežím po celom juhu krajiny, vybudované dovolenkové destinácie, mierne počasie počas celého roka.  Nízke, ale skutočne nízke  ceny  ubytovacích, stravovacích kapacít a ostatného servisu pre turistov by však znížilo aj príjmy podnikateľov a teda aj zamestnancov vo všetkých sférach ekonomiky. Výsledkom by dosť pravdepodobne bolo pritiahnutie turistov aj z nižších vrstiev obyvateľstva okolitých krajín, ktorí inak dovolenkujú napríklad doma.  Totiž práve Španielsko je krejinou, pre ktorú turizmus môže byť správnou cestou z problémov, v ktorých sa nachádza.

Je len prirodzené, že prvotne musí ísť širokej verejnosti aj v tejto krajine vzorom vláda a štátne inštitúcie. Ako inak, aj Španielsko patrí medzi krajiny, kde zoštíhlenie správy krajiny je nevyhnutným a prvoradým krokom k prežitu. Každý, komu ide o vec, je schopný akceptovať potrebu šetrenia. Počúvať však politikov váľajúcich sa v tunelovaných štátnych peniazoch a zároveň bľabotajúcich o potrebe šetrenia bežných obyvateľov už i tak žijúcich od výplaty k výplate môže viesť tak akurát k sociálnym nepokojom. A tie by krajinu uvrhli ešte do väčších problémov.


Ilustračné foto: (C) Miloš Majko  Mallorca


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign