Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

"Sloboda stojí za to..." - videorozhovor s Jánom Budajom

Miloš MajkoDátum10. 12. 2009 02:00:00Téma17. november 1989
 Slová Jána Budaja  "Sloboda stojí za to..." , sú určené hlavne mladej generácii. Aby nezabudla na históriu svojej krajiny.

Ak 10. december ´89 roku náhodou aj nebol dňom najstudenším v roku, určite tých desať pod nulou dalo viacej ako stotisícke ľudí kráčajúcich pešo do rakúskeho Hainburgu riadne zabrať.

Drvivá väčšina z nich prekročila štátnu hranicu vtedy ešte stále socialistického Československa smerom na západ po prvý raz. Rukami sme odtlačili mohutné závory tvoriace železnú oponu a vykročili sme za slobodou. Väčšina z nás ešte nepoznala nasledujúce kroky, no každému bolo jasné to, že chceme, aby boli slobodné. Masa ľudí prekvapila aj samotných rakúskych obyvateľov, nedali sa však zahanbiť a priamo z otvorených dvorov vlastných rodinných domov, svojich nových susedov ponúkali teplým čajom a vítali s úprimnou radosťou. Na nábreží Dunaja svojim prejavom už slobodných občanov ČSSR privítal primátor Viedne Helmuth Zilk a vedľa neho vieru v lepšiu budúcnosť v spoločnej Európe vyjadrili Ján Budaj a Milan Kňažko. Spoločne symbolicky poklopali po kameni symbolizujúcom vstup Československa do Európy. Vyslovene slzy do očí nám vtlačil Karel Kryl svojim songom "Bratříčku nevzlykej..." - loď na ktorej sa nachádzal a z ktorej megafónom live spieval, zastavila uprostred Dunaja a zvukovým mostom asi najznámejšej Krylovej skladby, symbolicky spojila obidva brehy plné jasajúcich ľudí. Tí na Československej strane sa zhromaždili v oblasti Devína a ešte stále boli ohradení ostnatým drôtom. Medzi štátnymi zástavami a tešiacimi sa tisíckami ľudí bolo vidieť vojakov-pohraničiarov na strážnych vežiach. Bolo to úprimné - vtedy áno. Spolu sme prežívali niečo neopakovateľné.

Udalosti nasledujúcich dní nabrali na obrátkach a začali sa písať nové dejiny nového štátu a nové osudy väčšiny z nás.

Práve dnes od onoho dňa uplynulo dvadsať rokov. V podstate sa vymenila generácia. Máme slobodu, žijeme v samostatnom štáte - Slovenskej republike. Sme členmi Severoatlantickej aliancie, Európskej Únie a sme hrdí na to, že patríme do elitného klubu ekonomicky vyspelých krajín Európy. Mnohí zabudli lebo zabudnúť chceli, iní by si možno aj chceli pamätať, no sú príliš mladí, aby z danej doby mali pamätať čo. Hovorím s dnes už dospelými ľuďmi krátko po vysokej škole a ich neznalosť danej doby ma núti uvedomiť si svoj vek. A uvedomiť si, že mladí napriek tomu že v danej dobe nežili - nesmú brať ako samozrejmosť stav, v ktorom žijú dnes. Musia vedieť, že pred ani nie štvrť storočím slobodné prejavovanie názorov, vierovyznania, cestovanie po svete či bežný tovar v obchodoch nebol samozrejmosťou. Mali by vedieť, že na to, aby oni mohli bez akéhokoľvek rizika čítať tieto riadky a mať možnosť slobodne sa k nim vyjadriť, niekto sa musel vzoprieť vtedajšej komunistickej moci a riskovať slobodu a budúcnosť vlastnú. Musel sa postaviť pred davy ľudí a ukázať im osobnú odvahu a smer, ktorý nám a našim deťom umožní lepšie žiť. Mali by vedieť, že medzi nami boli ľudia, ktorí s ŠTB - akmi za chrbtom a hrozbou ďalšieho väzenia zodvihli hlavy a naučili to aj ostatných.

- - -

Bratislavská reštaurácia-kaviareň Roland. K rezervovanému stolu si prisadá síce o dvadsať rokov starší, no vždy elegantný predstaviteľ revolučných dní ´89 roku, Ján Budaj. Asi v dvojhodinovom súkromnom rozhovore sa dotýka oných dní z pohľadu toho najzainteresovanejšieho - spoluzakladateľa VPN (Verejnosti proti násiliu) toho, kto novodobé dejiny našej vlasti skutočne tvoril. Vlastnou disidentskou minulosťou, pobytom vo väzení, rozsiahlymi ochranárskymi aktivitami a následne na námestiach plných ľudí, ktorí štrnganím kľúčov povedali totalitnému komunistickému režimu - naveky dosť!

Ján Budaj rozpráva a zároveň počúva. Nie, nechceme tuctový uhladený rozhovor v štúdiu. Chceme realitu. Aj v už spomenutom Hainburgu keď stál na traktorovej vlečke, aj vtedy to bolo o realite tých dní, danej doby. Možno aj práve preto to bolo také presvedčivé a práve preto tých viacej ako sto tisíc ľudí v neskutočnej zime dobrovoľne a hrdo v deň ľudských práv na rakúsky breh Dunaja prišlo a počúvalo.

A ja dnes verím, že hlavne mladí čitatelia našich novín budú rovnako pozorne počúvať toho, kto svojimi postojmi a konaním k demokracii v našej vlasti urobil prvý a ten najvýznamnejší krok. Jánovi Budajovi za rozhovor srdečne ďakujem. Fotografie: - autentické zábery z pochodu do Hainburgu zo dňa 10. decembra 1989 - fotografie z manifastácií konaných v revolučných dňoch roku 1989 - námestie SNP Bratislava - ľudová tvorba - podchody v Bratislave - prvá návšteva Václava Havla, prezidenta ČSFR v Bratislave - z rozhovoru s Jánom Budajom - 09. december 2009

Poznámka autora: Ospravedlňte prosím kvalitu diapozitívov. Ide o originálne materiály z vlastného archívu a materiály používané v danej dobe sú podstatne odlišnej kvality, na akú sme zvyknutí dnes. Napriek tomu si autorské zábery cením a verím, že danú atmosféru aspoň trochu vystihujú.


Fotogaléria k článku:

Zobraziť všetky fotografie
 Jan Budaj - Hainburg, 10. december  1989, Medzinárodný deň ľudských práv
Popis: Jan Budaj - Hainburg, 10. december 1989, Medzinárodný deň ľudských práv
 Ján Budaj si prezerá fotoarchív, ktorý je uverejnený v tomto článku
Popis: Ján Budaj si prezerá fotoarchív, ktorý je uverejnený v tomto článku
Skryť všetky fotografie

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci
Miloš Majko | 18-11-2010 04:25:52
Rozhovor, ktory na aktualnosti nestrati nikdy...
Pre18:46 | 13-12-2009 08:14:50
Keby si celý vývoj sledoval pozorne od 89teho task by si sa nemusel tak blbo pýtaľ.Komanči sa pretransformovali hneď. Keby to tak nebolo a vďaka Gorbimu tak by sa zopakoval 68 r.v horšom meradle.
pre 12-12-2009 18:46 | 12-12-2009 23:53:40
Aký oosobný prospech podľa Vás získali pre seba Budaj a Kňažko po nežnej revolúcii? Komunisti už mleli z posledného. Komunisti sa pretransformovali až o desať rokov neskôr do Smeru
milan cehlárik ml. | 12-12-2009 19:06:20
Pekny clanok *yes* osobne tiez patrim k tym, ktori tuto dobu sice zazili, ale moc si nepamataju. Myslim, si ze je potrebne, aby na tento medznik v nasich dejinach mladi ludia nezabudali. Inak nam hrozi, ze o niekolko rokov budeme musiet revoluciu zopakovat...
Pre 10-12-2009 18:34 | 12-12-2009 18:46:12
Pán Budaj a Kňažko nebojovali v 89tom za slobodu,ale v prospech seba samých.To nebola žiadna zamatová revolúcia,ale po viacročných prípravách vďaka Gorbačovovi sa komunisti pretransformovali na demokratov.Nikto z týchto pánov a im podobným nemajú na tom žiadnu zásluhu!Len kvákali na vopred pripravenej akcii.Všetci veľmi zbohatli na úkor obyčajných ľudí.Pán Majko dobre napísal,nepotrebujeme vládu aby nás dirigovala a viedla ako slepca,ale aby nám zabezpečila podmienky pre život,podnikanie,odpočinok,rýchlu vymožiteľnosť práva,moderné zdravotníctvo,zabezpečený chod príslušných úradov pre život občanov!Pýtam sa máme toto všetko po dvadsiatich rokoch?Čo sa ešte musí stať aby sme to mali?
Michal | 12-12-2009 12:58:02
Vynikajuca diskusia, uz som mla pocit (najma po citani SN), ze v tomto meste ziju ludia, ktori by sa asi najradsej prebudili v dobe spred 20 rokov. A radi pouzivaju nezmyselny argument: ze co mladi ludia mozu vediet o zivote v socializme, no... Vezmime to takto: tiez som nezil v obodobi fasiszmu, ale viem, ze tato ideologia bola smrtonosna...
nedostupny69 | 11-12-2009 23:57:10
Nečital som ešte nič, stychto príspevkov...Mna skor zaujima "preco sa pan Budaj stiahol s politickej sceny....Pytam sa: zamerne? ak zamerne prečo?:::: Politika je krasna ak sa na nu pozerate s určitého uhlu. Tak pozerajte repor.............
Miro Motyčák | 11-12-2009 21:14:05
Velmi dobry clanok ;-) a fotodokumentacia je vynikajuca,takze palec hore *yes* a mam pocit, ze sa za byvalym rezimom cnie povacsinou len ludom, ktori nemaju ambiciu nieco dokazat , ktori by boli najradsej, aby sa o nich stat staral, ktori nemaju svoj nazor a potrebuju, aby im niekto povedal, co maju robit a co si maju dokonca mysliet. Bolo by zaujimave, keby existoval taky nejaky specialny prepinac rezimov, aby sa trebars na tyzden vsetko ako keby vratilo pred rok 89..mozno by si viacero ludi viac cenilo dnesnu dobu ;-) lebo mam taky pocit, ze slovaci maju geneticku vrodenu zabudlivost. Staci sa len pozret na zlozenie NRSR a nasho cteneho pana prezidenta..
AN | 11-12-2009 18:19:00
Našim ľudom už zo zvyku je potrebné len čo najviac nasľubovať a budú voliť toho správneho papulistu /populistu/. Dôchod sa zvýši iba o 3 %, klienti nebankových subjektov nebudú odškodnení, ale keď im to Robertko správne zdôvodní tak ho volť budú.
Martin Tomčányi | 11-12-2009 16:14:55
Veľmi dobrý článok . *yes*
anonym | 11-12-2009 15:20:11
kto vie ci sa dochodci spamataju aspon po tom, ako im v novom roku klesnu dochodky. Fico si uz ich hlasmi je isty, uz ich nepotrebuje?Alebo staci len slubit, vska splnit netreba...
Miloš Majko | 11-12-2009 10:18:40
V prvom rade dakujem za konstruktivny prispevok. Kazdy zazije tolko, molko zazit chce. Zalezi to od zaujmov, poovolania, znamych s ktorymi sa clovek streta, cestovania ci vyuzivania volneho casu. Inak povedane, aj dnes poznam ludi, ktori boli najdalej mozno v trnavskom Tescu na nakupoch (mozno iba v seredskej Vrave), stretavaju sa vylucne s najblizsou rodinou a jedinou starostou je prebranie si mesacnych socialnych davok a nasledne zohnanie lacneho alkoholu. Po uradoch chodit nemusia, co by tam nakoniec aj robili... Zavidia kazdemu uplne vsetko, no preto aby mali oni sami cokolvek nad moznosti uz spomenutej financnej podpory statu-teda nas vsetkych, nie su od revolucie ochotni a po tolkych rokov hnitia doma uz ani schopni urobit uplne nic. Ich zivot im vyhovuje a kedze niektori nemaju platne ani doklady, predpokladam, ze v tomto zivote vela dokazat uz neplanuju. Ani moji rodicia neboli v KSC a postavili rodinny dom. Ale pamatam, ako otec na cement chodil stat o 4 rano, resp. si ho sam musel vykladat priamo z vagona na zeleznici, ked ho pristavili. Je fakt, ze som vypichol hlavne negativa - povedzte, nenapisal som pravdu? Jasne ze som mohol pisat aj to, ze sme postavili aj cesty, zeleznice, mali sme aj skodovky, ziguliky juhoslovanske zastavy. Nikto nezomrel od hladu. Kazdy musel byt zamestnany, inak by bol odstihany za prizivnictvo. To, ze v zamestnani nic nevytvoril? Ze robil zmatky a kazil vsetko co mu doslo pod ruky? Ze bol neshopny? Hlavne ze bol v BSP, ta ho mala prevychovat. Toto je klad socializmu? Vidime, kam rovnostarstvo a to, ze sme sa maili vsetci zhruba rovnako dospelo. Su tu stotisice ludi, ktori su neschopni o seba sa normalne postarat. Uzivit rodiny a hlavu namiesto rozmyslania pouzivaju fakt iba na nosenie capice. Aaaale deti robit vedia. To ano. Z coho ich uzivia? S tym si hlavu nelamu. Zazil som to vsetko co som popisal- samozrejme aj to, ze mi na tyzden ako stredoskolakovi stacilo 50 Sk vreckoveho a to na listok do Trencina, moje oblubene male cokoladky Rumba a na obed v restauracii u Matusa Caka na namesti - vyprazany syr s hranolkami a kofola boli za 7,50. Bezne stacila dobra husta sosovicna alebo fazulova v stanicnom bufete za 90 halierov. Netvrdim, ze sme neprezili, ale aj v Severnej Korei vela ludi prezije hladomor, ktory im hrozi. Aj v Rumunsku vacsina prezila. Ale zivot je kratky na to, aby som prezival. A ze to mozno 95 percentam vyhovuje a staci? Je to ich volba. Ze necestuju lebo na to nemaju? Nech mnohi z nich neslopu jak prasce a nefajcia. Nech pohnu rozumom a necakaju na postarku, kedy prinesie podporu. Nech sa aj im zda byt den kratky a statny sviatok za premrhany cas kedy nikto nepracuje. Krasou sucasnosti je, ze si mozeme vybrat. Volba je na nas samotnych. Prirodzene ze vsetko je ovplyvnovane okolitymi vplyvmy a dianim, rozhodnutiami inych, no treba sa sustavne prisposobovat a hladat cesty. Denne zazivam viacej, ako ten, co po prichode z prace sadne za televizor alebo iba precita noviny. Preto, lebo chcem. Lebo v case ked on spi, ja tvorim ci rozmyslam ako sa mat lepsie. A prirodzene ze nie som sam. No nie sme vo vacsine. - Viacej vidiet a poznat. Nechcem o tom ako vyzera cojaviem Hong Kong iba snivat - chcem ho navstivit a zazit. Nie s prvou triedou ci s CK za 150 000 aby som sa potom cely zivot mal cim chvalit. Da sa aj do 30 000 vcitane leteniek a ubytovania. Cez pol sveta! No su ludia, ktori za tie iste peniaze radsej budu kazdy rok jazdit do Chorvatska ci Bulharska a to este na jedno miesto. Kazdy z nas mame moznost vlastnej volby. A to je dobre. Tu sme za bolsevika nemali. Nepotrebujem stat a vladu aby ma dirigovala a viedla ako slepca na kazdom kroku zivotom. Staci aby vytvorili podmienky na zivot, podnikanie, odpocinok, rychlu vymahatelnost prava, moderne zdravotnictvo, zabezpecili chod nevyhnutnych uradov pre zivot obcanov. Nie pre zamestnanie svojich blizkych ci svojich poslusnych partajnikov. Budme samostatni a nehladajme stale nejakeho vodcu. Zatial ziaden z nich neuspel a z dlhodobeho hladiska ani neuspeje. Lebo vsetko sa sustavne vyvija, iba vodcovia nevedia, kedy je cas na zmenu. Nevedeli to ti predrevolucni a ani po nej. Skoda pre nas ale aj ich samotnych.
anonym | 11-12-2009 14:57:15
Gratulujem, zatiaľ najlepší príspevok čo som od Vás čítal.
anonym | 11-12-2009 14:44:45
vsetka
anonym | 11-12-2009 14:44:02
pardon, vsetky cest
anonym | 11-12-2009 14:43:24
teda paradny clanok *yes*v vsetky cest.Inak ale skoda, ze prave stado vzdy potrebuje vodcu, ako by nam bolo dobre bez neho
Hombre | 11-12-2009 12:43:33
Miloš, Excelentne *yes* *yes* *yes* *yes* *yes*
občan | 11-12-2009 07:39:29
Miloš, myslím že ste dosť mladý na to, aby ste to čo píšete, v takej intenzite zažili na vlastnej koži a s toľkým rozhľadom. Popísali ste starý režim tak kriticky, že keď si ho prečíta neznalý, tak si povie ako mohli tí ľudia prežiť. To čo písal Vilo o tých istotách, to potrebuje najpočetnejšia vrstva obyvateľstva a to je spodná vrstva, ktorá je v našej republike najväčšia a ktorá najviac znáša tieto výdobytky demokracie. Demokracia aká je u nás vyhovuje len najvyššej vrstve. Moji rodičia neboli komunisti, boli obyčajní robotníci, nikdy neboli v žiadnej strane , ale si žili vynikajúco, postavili 2-poschodový dom, vychovali a zabezpečili 3 deti. Na dovolenky a prázdniny sme chodievali. A že sme nemohli ísť do USA, Japonska? a načo . veď ani teraz 95% obyvateľstva sa tam nedostane, proste nato nemajú. Nie som za ten socialistický režim, ale nebolo tam zle. Z toho režimu ste vypichli len zlé stránky, ale aj z tejto demokracie by sme mohli vypichnúť ešte viac negatív ako ste ponúkli vy. pekný deň

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign