Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Skutoční ľudia vystupujú z tieňa

200
Pri príležitosti Svetového dňa Rómov otvorili včera vo výmenníku na Brigádnickej výstavau fotografií Mirky Majorošovej
 
Skutoční ľudia vystupujú z tieňa
RPA | 5. 4. 2013
 
Košice 5. apríla (RPA) – Včera sa vo výmenníku na Brigádnickej uskutočnila vernisáž výstavy Skutoční ľudia. Výstavu pripravilo Rómske mediálne centrum (MECEM) v spolupráci s n.o. Košice2013 – Európske hlavné mesto kultúry.  Výstava sa koná pri príležitosti Svetového dňa Rómov, ktorým je 8. apríl. Autorkou fotografií je košická fotografka Miroslava Majorošová. Na vernisáži sa zúčastnili aj zástupcovia rómskych organizácií z Rakúska, Maďarska a Rumunska.

Zámerom projektu Skutoční ľudia je prezentovať rómsku komunitu žijúcu v Košiciach a okolí ako neoddeliteľnú súčasť života spoločnosti.

 “Chceli sme predovšetkým reagovať na fakt, že keď sa predstavuje rómska komunita, zaujímaví Rómovia, sme opakovane dlhé roky konfrontovaní s tými istými tvárami, čím vzniká dojem, že v rámci rómskej komunity máme len veľmi úzku skupinu vzdelaných ľudí, ktorí navyše častokrát majú problém so svojou vlastnou identitou. Rovnako odmietame rôzne projekty prezentujúce ľudí z osád, ktoré sú povrchné a predstavujú komunitu bez postihnutia integračného rozmeru ako základnej podmienky na spolunažívanie Rómov a Nerómov na Slovensku. Hovoríme o rôznych fotografických projektoch prezentujúcich Rómov len v podmienkach chudoby a sociálneho vylúčenia,” uviedla realizátorka projektu Kristína Magdolenová, výkonná riaditeľka Rómskeho mediálneho centra.

“Aby sme lepšie spolunažívali, nestačí si len obliecť pekné šaty, ale je potrebné aj byť súčasťou spoločnosti – mať vzdelanie, mať nejaký svoj vlastný podiel na tvorbe hodnôt spoločnosti. Pritom na Slovensku žijú stovky Rómov, ktorí súčasťou spoločnosti sú. Majú vzdelanie, pracujú nielen v prospech komunity samotnej ale aj v rôznych iných oblastiach života. Práve títo ľudia sú tí, čo dokážu búrať predsudky, zlepšovať spoločnú vzájomnú komunikáciu a robiť život v tejto krajine lepším,”  zdôraznila.

Projekt Skutoční ľudia (web: www.therealpeople.sk), je preto projektom, ktorý sa nechce kĺzať po povrchu a tváriť sa, že na odstraňovanie problémov v spolunažívaní stačí niekoľko v médiách omieľaných jednotlivcov či pekné oblečenie. Projekt chce predstaviť skutočných ľudí, ktorí vlastnými silami, vlastnou energiou, vlastnými prostriedkami v živote dokázali niečo, za čo si zaslúžia náš rešpekt a úctu, a prečo práve oni sú tými vzormi nielen pre komunitu, ale pre celú spoločnosť. Medzi osobnosťami, ktoré symbolicky vystúpia z tieňa, sú napríklad Roman Gábor, bývalý profesionálny vojak, ktorý sa zúčastnil na dvoch misiách v Afganistane, Ing. Mgr. Ján Mika – policajt, prekladateľka a tlmočníčka z rómčiny a angličtiny, v súčasnosti pracovníčka ŠVK v Prešove Erika Godlová, dlhoročný pedagóg a bývalý riaditeľ Gymnázia v Sabinove František Godla, Ferko Balog – herec Štátneho divadla v Košiciach, riaditeľ divadla Romathan Karel Adam a sólisti divadla Milan Godla a Marián Balog, Tomáš Sivák – student Fakulty verejnej správy UPJŠ Košice, Peter Gaži – student teológie a samozrejme, rómske novinárky  - programová riaditeľka Rómskeho mediálneho centra Jarmila Vaňová, redaktorky Etela Matová, Klaudia Vaňová a ďalší nie menej dôležití ľudia žijúci a pracujúci v regionne východného Slovenska.

Projekt bol podporený v rámci grantového system Ministerstva kultúry - EHMK v roku 2012 a bude pokračovať aj v roku 2013 dopĺňaním informácií, portrétov, predstavovaním nových osobností z radov Rómov.

8. apríl si Rómovia na celom svete pripomínajú ako svoj sviatok – Medzinárodný deň Rómov. Tento dátum určili účastníci IV. kongresu Internacional Romani Union (IRU) vo Varšave ako svoj pamätný deň na počesť prvého celosvetového stretnutia Rómov, ktoré sa konalo 8. až 12. apríla 1971 v Orpingtone pri Londýne.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign