Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Samospráva z pohľadu Jána Budaja

Miloš MajkoDátum30. 03. 2015 07:11:12TémaEkonomika

V Bratislave to na poslednom zastupiteľstve pri schvaľovaní rozpočtu  Hlavného mesta takpovediac iskrilo. Ako vidí najsilnejší poslanec v Bratislave  samosprávu?

Reakcia na otázky Bratislavského kuriéra na tému rozpočet, rozpočtové provizórium a politické spory s primátorom :

Rozpočet je tzv. zákon roka, čo neplatí iba v NRSR, ale aj v samospráve. Na to, aby si zaslúžil poslaneckú podporu musí byť zrozumiteľný, vyvážený a odôvodnený v príjmoch aj výdajoch, musí byť poslancami riadne naštudovaný a napokon - posúdený. Na to ale poslanci MsZ nedostali dosť času. Iné roky sa mestský rozpočet prejednával dva, aj tri mesiace pred záverečným hlasovaním. Tentoraz to nemali byť ani tri týždne.

Pre nejasnosti a nedostatky rozpočet nepodporili najdôležitejšie pracovné komisie poslancov NR SR, akými sú napr. Dopravná komisia alebo Komisia pre strategický rozvoj, územný plán a životné prostredie. Nepodporila ho ani Mestská rada, hoci ju primátor zvolával a presviedčal opakovane. A čo Finančná komisia? Tá nestihla prerokovať ani tretinu pripomienok poslaneckých klubov. A ako sa v rozpočte odzrkadlili pripomienky občanov ? Tí nedostali šancu. Nemohli sa zodpovedných pýtať na prezentácii rozpočtu - žiadna totiž nebola. Aj to považujem za chybu. Prečo by nemohla byť o rozpočte mesta verejná debata v Zrkadlovej sále, ak také debaty bývajú na bezvýznamnejšie témy? Vari sa Bratislavčanov nebudú týkať zdraženia, ktorých riziká - zatiaľ v skrytosti - rozpočet obsahuje? Máme sa potom, keď bude napr. rásť cestovné v MHD , alebo bude rásť daň z bytov, všetci tváriť, že sme to ani len netušili ? Také divadielko hrať nechcem.

Rozpočet obsahuje nepochybné signály budúcich zdražení. Primátor je ale ten, kto rozpočet zostavuje a predkladá - a mal by preto verejnosti vysvetliť aj riziká budúcich zdražení. Hovorme s Bratislavčanmi o tom, ako hospodárime! Nemôžeme teraz občanov zavádzať...a po pol roku či roku sa tváriť, že sme zo zdražení prekvapení. Preto som najprv primátora upozorňoval na riziká v príjmovej aj vo výdajovej časti rozpočtu 2015 a ak ich nepriznal, nepodporil som ako poslanec rokovanie o rozpočte v MsZ. Bola nás takých nespokojných poslancov napokon väčšina.

Je to prekvapenie? Nik z nás, čo sme boli poslancami v minulom volebnom období nepochybuje, že ak by bol napr. p. Nesrovnal v tomto období poslancom, nevraviac, ak by bol opäť predsedom Finančnej komisie - takýto zlý rozpočet by nepodporil. Prečo sa čuduje, že ho nechceme podporiť ani my? Sám priznáva, že je nanič.

Nezaradením rozpočtu do programu schôdze MsZ sme primátori iba pomohli. Ak by sme totiž rozpočet vpustili do rokovania MsZ, neprešiel by . A tak by sa na jeho nové predloženie vzťahovali zákonné termíny, pre ktoré by sa mohlo provizórium v Bratislave pretiahnuť o mnoho mesiacov. Takto má primátor možnosť opraviť nedostatky a predložiť lepší návrh rozpočtu. Využije ju ? To veru neviem...

Pokiaľ ide o Vašu otázku, čo môžem urobiť ja osobne, aby sa neťahalo ďalej rozpočtové provizórium, odpovedám, že som sa od počiatku snažil o urýchlenie práce na rozpočte 2015. Okamžite po tom, čo p.Nesrovnal predložil poslancom rozpočet, som zvolal Finančnú komisiu a začal s jeho posudzovaním. No skoro sa ukázalo, že rozpočet je nedobrý. Preštudovať rozpočet , vychytať jeho chyby a namiesto primátora urobiť jeho vylepšenia - to si vyžaduje čas. K rozpočtu 2015 prišla viac než stovka zmien a pripomienok od poslancov a to nehovorím o nespokojnosti inštitúcií mesta, alebo pracovníkov a odborárov mestských podnikov. Napriek sérii rokovaní Finančnej komisie sme stihli za cca 8 pracovných dní , ktoré boli na rozpočet (od jeho predloženia do hlasovania v MsR), prebrať iba menšiu časť pozmeňovacích návrhov a opráv rozpočtu. A už sa žiadalo hlasovať, aj súhlasiť...

Teraz, keď zlý rozpočet nezískal podporu Mestskej rady, ani Mestského zastupiteľstva, bolo by zo strany našej mestskej vlády najmúdrejšie si priznať, že tento prvý rozpočet nestál za veľa. Teraz je chvíľa, kedy v ňom môže primátor urobiť opravy!

Čo nastane, ak si nový primátor zatiaľ svoje chyby priznať nedokáže? Čo ak žiadne opravy v rozpočte neurobí? Ja som aj v takomto prípade za trpezlivosť, komunikáciu a spoluprácu. Navrhnem , aby sme sa vo Finančnej komisii zaoberali hoci aj tým istým návrhom rozpočtu, ktorý bol minulý týždeň odmietnutý. Máme k dobru pár dní, máme šancu ho vylepšovať, a to chcem využiť.
Dúfam, že sa opäť podarí zmobilizovať záujem členov Finančnej komisie, že sa nedali odradiť. Chcel by som do práce získať aj ekonomických odborníkov z externého prostredia. Napr. z vysokých škôl a odborných štátnych inštitúcií. Mnohí špičkoví ekonómovia a experti chápu, že Bratislavčania sú už unavení babráctvom samosprávnych politikov, a sú ochotní nám pomôcť. Slovensko aj hlavné mesto Bratislava totiž na budúci rok čaká test politickej dospelosti - predsedníctvo EÚ. Aj to malo byť v rozpočte! (ale nebolo). Ale ešte dôležitejšie než nejaké predsedníctvo mi prichodia očakávania tunajších ľudí. Tí sú už unavení z politického handrkovania, z podozrení z korupcie, a hlavne z nekompetentnosti politikov zodpovedných za vládu v meste. Je prvý povolebný rok, a verejnosť oprávnene čaká na zlepšenia. Ak sa nezmobilizujeme, Bratislava bude naďalej stagnovať, alebo upadať.

Takže - hoci som aj občas znechutený prejavmi arogancie našej novej mestskej moci - nezostáva mi ako občanovi a tiež ako poslancovi nič iné, než sa snažiť o zlepšenia situácie a zastávať sa záujmov mesta a Bratislavčanov. To je demokracia v tej svojej šedivej, každodennej podobe...

Zdroj: FB Ján Budaj


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign