Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Riziko atentátu hrozí na každom letisku

Miloš MajkoDátum25. 01. 2011 13:09:58TémaCestovanie
200

Fanatickí teroristi opäť ukázali, ako je obyčajný človek v modernej dobe neskutočne zraniteľný.  Na svoj útok a dokázanie svojej sily si opäť zvolili miesto, ktoré tento čin  prostredníctvom médií  okamžite  ukáže celému svetu.  Zabili desiatky a zranili cez sto  nevinných ľudí. Zaútočili tam, kde  to opätovne zabolí celú spoločnosť, iba politici ostanú bokom...

Bezpečnostné opatrenia na letiskách svetových metropol sú naozaj na rôznej úrovni bezpečnosti. Už včera  som počul názor - mne sa to stať nemôže, cestujem iba z blízkych letísk. Napríklad z Viedne. A o tom to je...

Zatiaľ najviac zabezpečené letiská som zažil paradoxne v Ázijských krajinách, resp. v krajinách, kde majú so samovražednými útokmi atentátnikov skúsenosti. Napriklad na medzinárodnom letisku   Ataturk v Tureckom Istanbule do budovy letiska nevstúpi nik, kto by neprešiel bezpečnostnou kontrolou a cez scanner ide aj všetka batožina. Samozrejme bezpečnostná kontrola je opätovne po chcek in  pri odchode do kontrolovanej zóny k terminálom.

Väčšina letísk však naozaj stále funguje na báze kontroly až v priestore, za ktorý môžu ísť iba pasažieri s palubnými vstupenkami. Tak je tomu i v Bratislave, Prahe, Budapešti, Mníchove, Frankfurte nad Mohanom, Madride, Ríme, Miláne, Benátkach či na Londýnskych letiskách vrátane  Heathrow.

Na letiskách je tiež rôzne riešené  "miešanie"  cestujúcich z príletov  s cestujúcimi čakajúcimi na odlety.

Za dosť neštandardné po bezpečnostnej stránke v tomto považujem práve Viedenské letisko  Schwechat. Cestujúci prilietajúci na letisko nielen že sú miešaní  s tými, ktorí na odlet čakajú a vstup do odletovej a príletovej haly nie je monitorovaný a kontrolovaný, ale na tomto letisku  cestujúci už zaregistrovaný k odletu  na check ine, sa  po ukázaní palubnej vstupenky  bez bezpečnostnej kontroly dostane do ďalšej zóny, ktorá je na iných letiskách štandardne dostupná výlučne po skontrolovaní ako cestujúcich, tak ich príručnej batožiny. Neviem nakoľko je tento systém vyhodnocovaný ako bezpečnostné riziko, no vzhľadom k vývoju bezpečnostnej situácie si myslím, že k zmenám nevyhnutne príde aj na Viedenskom letisku.  Totižto keď sa fanatik rozhodne svoje telo rozmetať po širokom okolí výbušninou, tak bezpečnostné zložky viac menej nemôžu spraviť iné, ako určiť, kde to vykonať nemôže. Dokonalá ostraha  všetkých verejných priestorov totiž možná nie je. Keďže nepoznáme prípad, kedy by sa k svojmu činu odhodlal uprostred  poľa či púšte bez svedkov a s minimálnou podporou médií, ostáva nám dokonale ochrániť  tie miesta, kde sa v danom momente zaručene nachádzajú tisíce ľudí a stovky bezpečnostných kamier. A letiská do tejto kategórie nesporne patria.


Fotogaléria k článku:

200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko

Zobraziť všetky fotografie
200
Autor: Miloš Majko
200
Autor: Miloš Majko
200 Zóna, do ktorej sa dostanú iba registrovaní cestujúci. Dutty free shopy, kaviarne, toalety, tisíce cestujúcich v jednej chvíli na jednom mieste. A bez bezpečnostnej kontroly. Tá sa vykonáva až pri konkrétnom odlete. Fotografie sú práve z letu  Vieden - Mo
Autor: Miloš Majko
Popis: Zóna, do ktorej sa dostanú iba registrovaní cestujúci. Dutty free shopy, kaviarne, toalety, tisíce cestujúcich v jednej chvíli na jednom mieste. A bez bezpečnostnej kontroly. Tá sa vykonáva až pri konkrétnom odlete. Fotografie sú práve z letu Vieden - Mo


Skryť všetky fotografie

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign