Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Rio de Janeiro pred očami Krista a iné za jeho chrbtom... III.

Miloš MajkoDátum06. 12. 2009 16:33:49TémaCestovanie

Toto juhoamerické veľkomesto cestovateľmi oprávnene nazývané najkrajším mestom sveta má naozaj niečo do seba. Hory priamo v centre mesta, polohu pod rovníkom priamo pri Atlantickom oceáne, nádhernú svetoznámu pláž Copacabana, jazera, milióny obyvateľov a čulý turistický ruch. Bezpečnostnej situácii v Rio de Janeiro som sa už venoval v článku:

http://www.escapeonline.sk/index.php?sekcia=clanky&clid=1241750354

a kontrastom nepredstaviteľného bohatstva a žiaľ aj chudoby v článku:

http://www.escapeonline.sk/index.php?sekcia=clanky&clid=1242180749.

Pohľad bežného turistu do Ria prichádzajúceho väčšinou s niektorou z renomovaných cestovných kancelárií je taký, aký manazéri pre turistický ruch na vonok prezentujú. Je to pochopiteľné, Rio de Janeiro je magnetom, ktorý do mestskej a štátnej pokladne prináša denne milióny USD a všetci chcú, aby to tak aj zostalo.

Najznámejším symbolom Rio de Janeira je nepochybne už po spomenutej piesočnej pláži Copacabana monument Ježiša Krista vypíňajúci sa nad mestom na skale hory Corcovado. Hora je vysoká 710 m a je obrím žulovým monolitom na kraji národného parku Tijuca. Možností ako sa k nemu dostať je viacej - turistické autobusy, taxi či historická ozubnicová dráha postavená v roku 1884, ktorá je asi najobľúbenejšia nielen pre prijateľnú cenu, ale aj trasu, ktorou prechádza. Trasa pozemnej lanovky zloženej z dvoch súprav navzájom sa striedajúcich vo výstupe či klesaní prepraví cca 360 pasažierov za hodinu a je upravená ako náučná. Turisti majú možnosť pri pomerne strmom stúpaní počas dvadsiatich minút postupne prejsť cez všetky klimatické pásma sveta. Originálne rastliny tak pripomenú turistom aspoň na zopár výškových metrov ich mnohokrát aj desať tisíc kilometrov vzdialenú domovinu. Od konečnej lanovky ostáva k soche Krista už iba niekoľko desiatok metrov a to buď po 223 schodoch, alebo výťahom v kombinácii s pohyblivými schodmi. A to čo človek uvidí a pocíti potom - ťažko popisovať, treba zažiť.
Ježiš Kristus stojí na podstavci, v ktorom je zo zadnej strany kaplnka.
Samotná socha Ježiša Krista je vysoká 39,6 m a váži 1145 ton. Je dielom francúzskeho sochára Maximiliana Paula Landowskeho. V roku 2007 bola v rozsiahlom svetovom hlasovaní zaradená medzi novodobých 7 divov sveta. Oprávnene. Jej majestátnosť vzbudzuje úctu nielen u veriacich ľudí. Podobný pocit ako pri nohách tejto sochy som zažil iba pri mystickom Stonehenge alebo v Hiroshime iba pár metrov od jedinej pôvodnej budovy ktorá zostala výrazne poškodená a dnes je výstrahou ľudstvu po zhodení atómovej bomby na mesto.
Na rozhľadni pod Kristom je sústavne počuť reč ľudí z celého sveta. Rozhľadňa ponúka výhľad takmer na celé Rio de Janeiro. Až odtiaľ človek pochopí, prečo onen prívlastok - "najkrajšie mesto sveta".
Električka zvezie nadšených turistov do východzej stanice a hor sa do ulíc svetového veľkomesta. Ale o tom zase nabudúce.


Fotogaléria k článku:

Zobraziť všetky fotografie

 Nezabudnuteľný pohľad na Rio de Janeiro a samotný monument Ježiša Krista poskytne let vrtuľníkom, ktorý je možné prenajať. Stredne dlhý let trvá  cca  10 min a piloti presne vedia, čo turisti chcú vidieť a fotografovať.
Popis: Nezabudnuteľný pohľad na Rio de Janeiro a samotný monument Ježiša Krista poskytne let vrtuľníkom, ktorý je možné prenajať. Stredne dlhý let trvá cca 10 min a piloti presne vedia, čo turisti chcú vidieť a fotografovať.Skryť všetky fotografie

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign