Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

RegioJet zachová na väčšine spojov medzi Bratislavou a Košicami výhodné ceny od € 9,-. Prioritou je posilnenie na 13 vozňov

RegioJet  |MM|   Zmena cien sa dotkne len spojov premávajúcich počas špičiek. Vlaky RegioJetu zostanú naďalej cenovo výhodnejšie ako štátne rýchliky ZSSK

 

Spoločnosť RegioJet sa rozhodla dlhodobo zachovať na väčšine spojov cestovné od € 9,-. Úprava cien cestovných lístkov na trati Bratislava - Žilina – Košice sa dotkne iba spojov, ktoré premávajú počas dopravných špičiek.

 

Analyzovali sme počty cestujúcich a ceny v našich vlakoch po posilnení súprav od 17. 01. a rozhodli sme aj naďalej zachovať na väčšine spojov ceny od € 9,-. Našim cieľom je ponúkať na Slovensku najvýhodnejšiu kombináciu cien a poskytovaných služieb. Preto upravíme ceny iba na spojoch, ktoré premávajú v špičkách, ale aj tak budeme lacnejší ako ZSSK,“hovorí Radim JANČURA, majiteľ spoločnosti RegioJet.

 

Úprava cien, ktorú RegioJet plánuje urobiť od 21. marca, nastane iba vo vlakoch premávajúcich počas dopravných špičiek - teda na obedných a večerných spojoch počas piatkov a nedieľ a v niektorých vybraných spojoch počas týždňa s najvyšším dopytom cestujúcich. Aj v týchto vlakoch však bude cestovanie naďalej stále cenovo výhodnejšie ako v štátom dotovaných rýchlikoch ZSSK, a to aj napriek tomu, že RegioJet prevádzkuje vlaky bez akýchkoľvek dotácií na vlastné podnikateľské riziko a cestujúcim zabezpečuje špeciálny servis v podobe kávy a ďalších nápojov zadarmo počas celej cesty, ponuky bezplatnej dennej tlače a Wi-Fi pripojenia na internet.

 

Dopravca bude pritom naďalej poskytovať vybraným skupinám cestujúcich rôzne zľavy - napr. študentom až 50% z ceny bežného cestovného.

 

Väčšina spojov bude naďalej premávať za nízke ceny od € 9,-. V najvyťaženejších vlakoch bude cestovné v triede STANDARD € 18,70. Okrem špičkových vlakov sa ceny jemne upravia aj v niektorých ďalších vlakoch premávajúcich počas týždňa. Cestovné v nich bude začínať na € 13,30.

 

"Cestovné v našich expresoch bude odstupňované podľa toho o ako vyťažený spoj sa jedná. Celkovo budeme lístky predávať v 3 cenových kategóriach. Najvýhodnejšie lístky získajú cestujúci vo vlakoch, ktoré premávajú mimo dopravnej špičky a teda ponúkajú množstvo voľných miest. Nízkymi cenami sa budeme snažiť do týchto spojov prilákať ďalších nových cestujúcich. Očakávame, že niektorí cestujúci prestúpia vďaka výhodnej cene z vyťažených vlakov do cenovo výhodnejších spojov s dostatočnou ponukou miest, čím sa v najplnších expresoch uvoľní miesto ďalším cestujúcim," hovorí Radim JANČURA.

 

RegioJet chce zvýšiť kapacitu vlakov až o 33%

 

Najaktuálnejšou prioritou RegioJetu je nasadiť počas špičiek do prevádzky až 13 vozňové súpravy, a to ideálne od júnovej zmeny v cestovných poriadkoch. Vďaka tomu by sa mohla zvýšiť denná kapacita vlakov až o 1 000 nových miest. S týmto zámerom sa RegioJet obráti aj na ŽSR. "V súčasnosti je z našej strany všetko pripravené na to, aby sme spustili prevádzku 13 vozňových súprav. Blokuje nás iba skutočnosť, že nás ŽSR nechcú pustiť na jediné nástupište v Bratislave, ktoré umožňuje odbavenie takýchto dlhých vlakov. ŽSR to argumentujú rýchlikom ZSSK, ktorý má odchod až 20 min. po odchode nášho expresu do Košíc. Preto budeme so ŽSR rokovať o úprave cestovných poriadkov a odchodových časov z Bratislavy tak, aby sme mohli využívať túto koľaj," pokračuje Radim JANČURA.

 

"Ak nová vláda prehodnotí existenciu vlakov zadarmo a zruší ich, posilníme od decembra prevádzku našich expresov až na 5 párov denne, čím zabezpečíme premávku v 3-hodinových intervaloch, tak ako sme pôvodne plánovali. Za týmto účelom sme už obstarali ďalšie dva rušne Vectron, ktoré zatiaľ využívame na iných linkách," dodáva Radim JANČURA.

 

Vlaky IC ZSSK, ktoré plánuje obnoviť súčasná vláda nemôžu byť krížovo financované z dotovaných liniek a poškodzovať trh

 

Slováci dali vo voľbách najavo, že chcú zmenu a viac peňazí pre učiteľov a zdravotníctvo a to, aby sa štát choval transparentne ako zodpovedný hospodár. Vlaky IC ZSSK skončili preto, lebo ich prevádzka prinášala ročne stratu v radoch miliónov EUR, nikdy neboli ziskové a tým, že jazdili za podnákladové ceny, poškodzovali konkurenciu a porušovali zákony o hospodárskej súťaži. V konkurencií nedokázali osloviť toľko zákazníkov, aby si na seba zarobili. V tomto urobil minister Počiatek zodpovedné rozhodnutie, keď nariadil stratové vlaky IC ZSSK zrušiť.

 

Akékoľvek komerčné vlaky, ktoré by ZSSK ako dominant, ktorému patrí 80% trhu, znova zaviedla, musia fungovať tak, že si na seba zarobia, nebudú krížovo financované z dotovaných liniek a nebudú podnákladovými cenami poškodzovať ostatných dopravcov. Tieto zákonné podmienky sú stále rovnaké, platia kdekoľvek v Európskej únií a nijak sa nemenia. Štát nesmie tieto vlaky dotovať, nakoľko sa nejedná o základnú dopravnú obslužnosť, ale o prémiový produkt, kde naviac na trhu existujú ďalší dopravcovia, ktorí tieto vlaky dokážu prevádzkovať bez dotácií.

 

Voliči dali naviac najavo, že im ide najmä o peniaze do zdravotníctva, školstva a na rozvoj infraštruktúry a nie o prehlbovanie strát ZSSK, kde musia občania už dnes platiť desiatky miliónov EUR za cestovné zadarmo. Tieto financie by inak umožnili napr. pridať každému z učiteľov na Slovensku viac než 500 EUR ročne.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign