Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Projekt pre mládež v petržalskej knižnici

815

Na slávnostnom otvorení (2.októbra) už tretej ale najmodernejšej pobočky rodinného typu predstavila riaditeľka Miestnej knižnice aj nový projekt určený pre mládež pod názvom „Vstúp, vyber, vypožičaj“. Krstným otcom pobočky sa stal známy propagátor literatúry, moderátor a publicista Dado Nagy.Otvorenie pobočky prebehlo v kompletne zrekonštruovaných priestoroch, ktoré sú rozdelené na menší študijný a počítačový sektor pre verejnosť a samostatný priestor pre oddych a relax s možnosťou čítania, hrania spoločenských hier ale aj video a DVD projekcie. Bonusom pobočky je závesný výstavný systém, ktorý ako prvá využila BIBIANA na prezentáciu diel slovenských ilustrátorov ocenených na Bienále ilustrácií Bratislava. Ako na úvod povedala riaditeľka Miestnej knižnice Katarína Bergerová, základom knižného fondu sa stali knihy z malej detskej knižnice z Lietavskej 14, ktorá už nespĺňala základné štandardy a normy a z tohto dôvodu bola zrušená. „Všetkých registrovaných čitateľov z tejto pobočky sme automaticky presunuli sem na novú pobočku, kde môžu aj prísť vrátiť požičané knihy,“ dodala pani riaditeľka.

V nových priestoroch pobočky, kam presťahovali zatiaľ 13 700 knižných titulov spoločne s krstným otcom Dadom Nagyom slávnostne prestrihli pásku aj starosta Vladimír Bajan, riaditeľka Miestnej knižnice Petržalka, vedúca odboru školstva, kultúry a športu Veronika Redechová a riaditeľka školy Zlata Halahijová. V súvislosti s otvorením novej pobočky predstavila knižnica aj svoju novú kampaň s cieľom popularizácie čítania pre mládež od 11 do 19 rokov pod názvom “v.v.v. – vstúp, vyber, vypožičaj“. Kampaň je zameraná na mladú generáciu rozdelenú do 2 vekových skupín – od 11 do 15 a od 16 do 19 rokov. Zamestnanci knižnice veľmi detailne a citlivo vyberali 100 kníh rôznych žánrov v desiatich kategóriách, ktoré čitateľom odporúčajú na prečítanie. Po prečítaní diela, bude môcť mladý čitateľ knihu ohodnotiť nalepením nálepky na jej obal, čím vyjadrí spokojnosť s vypožičaným titulom a odporučí ostatným si ho prečítať, alebo ho označí ako neutrálny alebo ako „toto by som nikdy viac nečítal“. Tí, čo si prídu vybrať knihu, budú mať hneď na obale „odkaz“ od svojich kamarátov, aký mali oni na dielo názor. Takisto budú môcť titul ohodnotiť prostredníctvom komentárov v galérii titulov na sociálnej sieti alebo na vložených záložkách v knihách. Súčasťou kampane sú okrem nálepiek aj informačné letáky, ktoré mládež dostane v každej pobočke. „Dostať knihy bližšie k malým čitateľom, to bol zámer, prečo sme začali budovať pobočky priamo na školách. Tu sa nám podarilo zriadiť pekné miesto pre celú rodinu, ktoré ako dúfam využijú Petržalčania na spoločne chvíle nielen za nepriaznivého počasia,“ dodal starosta Vladimír Bajan. Predsedníčka Spolku slovenských knihovníkov a knižníc Sylvia Štasselová vo svojom prejave vyjadrila uznanie mestskej časti za podporu miestnej knižnice a jej projektov popularizácie čítania u detí a mládeže a vyzdvihla prínos a aktívny prístup knižnice pri zavádzaní inovatívnych myšlienok a projektov. Riaditeľka Miestnej knižnice Petržalka Katarína Bergerová dodala, že knižnica bude otvorená po celý rok, a to denne od pondelka do piatka.

Miestna knižnica eviduje 350 tisíc výpožičiek ročne a má 7 700 registrovaných čitateľov. Zaujímavosťou je, že všetky knihy v knižnom fonde petržalskej knižnice sú obalené, aby sa nepoškodili pri zaobchádzaní. Každá pobočka miestnej knižnice prispôsobuje svoj knižný fond požiadavkám a potrebám čitateľov. Napríklad pobočka na Haanovej, kde je zo 700 registrovaných čitateľov viac ako polovica seniorov, je viac kníh určených predovšetkým pre staršiu generáciu. Seniori sa tu môžu prihlásiť aj na kurzy anglického jazyka alebo sa naučiť pracovať s počítačom.

 

zdroj: www.bratislava.sk


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign