Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Prognózy o Grécku sa žiaľ naplnili. Asi do bodky...

Miloš MajkoDátum22. 01. 2011 03:04:49TémaEkonomika
200

Situácii v Grécku sme sa v novinách venovali už niekoľko krát. Už v prvom svojom príspevku (uverejnené ešte pred poskytnutím pôžičky Grécku) na túto tému som sa jasne vyjadril, že pôžička krajine ako Grécko nie je dobrým nápadom. Viacej ciest po krajine absolvovaných osobne a  blízke kontakty s našincami tam roky žijúcimi ma iba utvrdzovali v názore, ktorý sa po takmer roku nehanbia verejne povedať už aj politici a viacerí ekonómovia. Je na čase. Žiaľ,  je neskoro. Stovky miliónov EUR  zhltli večne nenažraté gágory ľudí, ktorí si zvykli  poberať dôchodky aj na roky mŕtvych príbuzných, tí, ktorí majú vymoženosti a dôchodky násobkami prevyšujúce naše mzdy. A napriek tomu, že EÚ zalepila ich dlhy  sa ničoho nechcú vzdať. Koniec koncov, čudujeme sa? Prepych, v ktorom dlhé roky žili, vedomé skreslovanie ekonomickej situácie v krajine, žitie vysoko nad pomery. A spôsobili to nielen bežní občania, ale najmä politici. Tí, ktorí parazitovali na systéme, ktorí dovolili, aby sa štát dostal do situácie, v ktorej bol na najlepšej ceste k bankrotu. A mal dostať zelenú. Zachraňovať niečo nasilu má zmysel iba vtedy, keď v záchrane niekto iný vidí svoj vlastný prospech. Zahraničné súkromné banky si teda prišli na svoje. Keď som vtedy napísal, že výška pôžičky nemusí stačiť a pôžička nemusí byť splatená načas, nevedel som, ako doslovne sa prognóza vyplní. Ono, nie že by som bol apriori proti pomoci  krajine, ktorá má problémy. Ale to by sme museli v správach vidieť nielen protestujúcich Grékov, ale aj o majetok pripravených tých, ktorí na situácii v Grécku dlhé roky profitovali a v base pozatváraných a verejne zbičovaných chamtivých politikov, ktorých mená by najbližších sto rokov mali byť opľúvané všetkými, ktorých sa výsledky ich vládnutia negatívne dotkli. A to som už počul názor, že by mali byť povešaní na pouličné kandelábre pod Athénskou Akropolou. Neviem, možno by to pomohlo. Na výstrahu pre všetkých, ktorí by  v budúcnosti čo i len pomysleli na to, že umožnia  krajine dostať  sa do takéhoto prúseru. A nielen Grécku. A nielen úmyselne, ale aj z nevedomosti. Amatéri nech idú vynášať odpadky, nie riadiť krajinu.

V diskusiách pod starými článkami sa objavili aj názory, prečo Grécku nepomôcť. Odpoveď je jednoduchá. Grécko je krajina, ktorej možnosti sú so  Slovenskom neporovnateľné. Ale skutočne neporovnateľné. Moria, príroda, nádherné ostrovy, história a z toho prameniaci turizmus a v neposlednom rade rozloha. Je to niečo, prečo je až nepochopiteľné, že Grécko sa mohlo dostať do ťažkostí. Inak povedané, ako teda žili Gréci, keď tak hlboko klesli?

Veľmi dobre sa dá zorientovať v grafickom vyhotovení a faktoch, ktoré priniesol denník  SME. Odporúčam hlavne porovnania medzi Gréckom a Slovenskom v pravej časti obrázka. Pobavme sa spolu...

http://ekonomika.sme.sk/c/5731559/na-euroval-si-mozno-budeme-musiet-pozicat.html

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci
Registrovaný Peter Klokner Peter Klokner | 25-01-2011 19:52:15
Grécko je presne to, čo povedali tí "kakaní" pravicoví politici. Bláboly pseudocosiálneho poblúdenca (resp. geniálneho manipulátora) dostali jasné kontúry. Skúsme byť nabudúce trochu nad vecou a zmierme sa s faktom, že Ficove a jemu podobných drísty sú na princíp fungovania ekonomiky a globalizáciu prd platné. Neodpustím si a dodám, že Sulík by mohol na účet parlamentu kľudne vypraviť na malú grécku exkurziu luxusný autobus plný odborárskych bosov, aby videli spúšť socialistického masochizmu. Len neviem či to majú čím pochopiť. Tézu o znižovaní nezamestnanosti skrátením pracovného času pri zachovaní platu dokážu vyplodiť iba klienti v Záluží alebo na Štrkovci. Im by ale expremiér asi nepomáhal s referendom :-)
Registrovaný Igor Lehocky Igor Lehocky | 23-01-2011 17:22:08
Zdá sa, že celá Európska únia je len výmysel zbohatlíkov a podvodníkov, ktorí chcú byť ešte bohatší a nedostihnuteľní. Dianie v Grécku je presná ukážka fungovania "demokracie" bez akýchkoľvek následkov pre tých, ktorí sa na tom celom podieľali a pochopiteľne nabalili. Odhaliť aktérov by bola sebevražda celého systému a otázka, ktorá európska inštitúcia by to mala vykonať je asi smiešna.
Registrovaný Ľubomír Veselický Ľubomír Veselický | 22-01-2011 09:57:11
Nemyslím si, že sa Gréci do svojej bezbrehej hojnosti dostali iba sami a iba zásluhou svojich politikov. Sami na seba predsa celé roky nemohli zarábať tak, aby si mohli dovoliť blahobyt, v ktorom sa tak dlho neresili. Boli to banky a dnes už je úplne jedno, či banky európske alebo americké. Kto ich kŕmil tak, že začali požierať nielen sami seba ale hrozba, že požerú aj svoje okolie?

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign