Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Prípad predaja platinových sít je skončený návrhom na podanie obžaloby

Prezídium PZSR |MM|  Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry skončil vyšetrovanie predaja platinových sít návrhom na podanie obžaloby na tri osoby vo veku 50 rokov. Obvinení sú z obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. V prípade dokázania viny im hrozí trest odňatia slobody na 10 až 15 rokov.

Ide o predsedu komisie na otvorenie a vyhodnotenie ponúk k elektronickej aukcii (č. 2/2011), jej člena a znalca z odboru strojárstvo (odvetvia odhad hodnoty strojových zariadení). Podľa vyšetrovateľa predseda v postavení vedúceho služobného úradu Správy štátnych hmotných rezerv Slovenskej republiky a spomínaný člen komisie v postavení osoby poverenej riadením Odboru mobilizačných rezerv a pohotovostných zásob, ako osoby zodpovednej za spracovanie podkladov k uskutočňovanej hospodárskej súťaži na odpredaj hnuteľného majetku konali v rozpore s oprávnenými záujmami Správy štátnych hmotných rezerv. Tá je podľa zákona povinná, ako správca majetku štátu, nakladať s majetkom s maximálnou hospodárnosťou.

Podľa zistení polície tak obvinení v prípade predaja platinových sít neurobili. Nezabezpečili, aby bola v súťaži stanovená ich primeraná predajná cena, aby bola znaleckým dokazovaním objektívne stanovená ich všeobecná hodnota. Miesto toho mal byť do konania účelovo  pribratý znalec z odboru strojárstvo, odvetvia odhad hodnoty strojových zariadení. Ten stanovil všeobecnú hodnotu platinových sít len 81.720.- eur. Nízku hodnotu dosiahol tak, že  sa  v znaleckom posudku (zo dňa 29.03.2011) známou skutočnosťou, že sú sitá z drahých kovov (s obsahom  90 - 95 % platiny a 10 - 5 % ródia) nezaoberal.

Obvinení konali v rozpore so zákonom napriek tomu, že mali poznať  primeranú cenu predmetných sít a ich  materiálové zloženie. V dôsledku toho došlo v elektronickej aukcii (dňa 04.07.2011) k ich podhodnoteniu a k uzatvoreniu kúpnej zmluvy (dňa 08.07.2011, č. 82/OMRaPZ/2011) medzi Slovenskou republikou, zastúpenou Správou štátnych hmotných rezerv Slovenskej republiky a spoločnosťou so sídlom v Bratislave. Predmetom zmluvy bola  kúpa platinových sít za 667.656.- eur napriek tomu, že ich reálna hodnota na trhu predstavovala  najmenej 2.895.490,20.- eur. Správe štátnych hmotných rezerv Slovenskej republiky bola spôsobená škoda vo výške najmenej 2.227.834,20.- eur.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign