Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Primátor začal boj s vizuálnym smogom v Bratislave

815

Hlavné mesto Slovenskej republiky Bratislava podalo proti viacerým spoločnostiam, ktoré využívali stĺpy mestského verejného osvetlenia na reklamnú činnosť, žalobu na súd na vypratanie. Ide o prvé opatrenie primátora Bratislavy znížiť vizuálny smog vo verejných priestoroch.

Vizuálny (reklamný) smog je podľa primátora Bratislavy príliš veľký problém a je nesmierne dôležité, aby boli od tohto fenoménu verejné priestory uchránené v čo najväčšej miere. „Absolútne nekontrolovaný nárast reklám na každom kroku spôsobuje, že sa úplne ničí dojem z mesta a ľudia sú na to alergickí – oprávnene,“ vyjadruje svoj postoj primátor. „Musíme začať z verejných priestorov odstraňovať vizuálny smog všade tam, kde sa to čo i len trochu dá,“ doplnil. Práve preto nepredĺžil viacerým spoločnostiam, ktoré mali s hlavným mestom zmluvy, povolenia na využívanie stĺpov verejného osvetlenia na reklamu a poslal súdu návrh na vypratanie.

 

Ide o prvé zo série systémových opatrení na zníženie reklamného smogu v Bratislave. Primátor vrámci systémového riešenia vizuálneho smogu pripravuje aj pasportizáciu bilbordov, ktoré sa nachádzajú na území mesta. Na magistráte poveril pracovníkov spracovaním koncepčného návrhu riešenia tohto problému. V boji s vizuálnym smogom sa bude opierať aj o tzv. malú novelu stavebného zákona. Zároveň však stále presadzuje, že najúčinnejšou formou samosprávy na boj s týmto fenoménom by bola originálna kompetencia samospráv regulovať reklamu na svojom území. „Poriadok, čistota, ale aj vizuálna tvár mesta patrili k top prioritám mojej kandidatúry na post primátora Bratislavy a v tomto smere plánujem ako primátor aj vyvíjať potrebné aktivity,“ dodal Nesrovnal.

 

Ešte koncom januára sa hlavné mesto obrátilo na súd a požiadalo ho o vypratanie stožiarov verejného osvetlenia, ktoré využívali viaceré spoločnosti na reklamnú činnosť. Z ulíc hlavného mesta by tak malo zmiznúť až 1 623 takýchto informačných tabúľ, ktoré slúžili na reklamu.

 

Ivo Nesrovnal už dlhodobo poukazuje na problém vizuálneho smogu v Bratislave. Čistota verejných priestorov je podľa neho veľmi podstatná. Ako poslanec mestského zastupiteľstva predložil viacero návrhov ako bojovať s vizuálnym smogom – predložil návrh zákona o obmedzení vonkajšej reklamy do Národnej rady Slovenskej republiky, presadil 50 tisíc eur do rozpočtu mesta na odstraňovanie graffiti, zabránil legalizácii približne 400 billbordových plôch, ktoré stáli na mestských pozemkoch.

 

zdroj: www.bratislava.sk


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign