Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Príhovor správcu farnosti Dr. Petra Mikulu - VIDEO

Miloš MajkoDátum24. 12. 2013 15:53:08TémaAktuálne témy
200

Vianoce trochu inak.

    Sú ľudia, ktorí nemajú radi voľby, lebo tam naviac politici sľubujú ľuďom, čo všetko im pomôžu, ak ich zvolia. Skutočnosť býva neraz odlišná.
    Takou volebnou kampaňou sa stáva aj advent. Na začiatku sme sa rozhodli, že advent nebude iba o obchodoch, stromčekoch a zhone.
Aj naše sľuby sú ale tiež iba sčasti sľubmi. Asi nikomu z nás sa ich nepodarilo naplniť na 100%.
    Pán Boh ráta s takýmito nezbedníkmi, ako sme my, a preto pre nás pripravil extra výhodnú vianočnú akciu. Neide tu iba o otrepanú reklamu, ale o realitu, ktorá tu je už 2000 rokov. On pre nás pripravil výhodnú „kúpu“. Zvlášť pre nás, ktorým sa nepodaril prežiť advent na 100%.
    Akú ponuku v pomyselnom obchode s Pánom Bohom  očakávame? O čo nám vlastne ide počas Vianoc? 
    Deti by od neho radi „kúpili“ tablet, nový mobil, pekné oblečenie....No povieme si, že to sú deti, ktoré ešte nevedia rozmýšľať.    Ale čo si chceme „kúpiť“ my dospelí. Čo my chceme od Pána Boha pod stromček?
    Myslím, že veľa z nás si želá zdravie, pokoj, dobré zamestnanie, alebo harmonickú rodinu... Povieme si, super. Veď to by si mal želať zrelý človek. Tí zbožnejší by sa zrejme ozvali a povedali by, že asi
by bolo potrebné pre kresťana dodať ešte Božie požehnanie. Samozrejme by mali pravdu.
    Toto však stále nie sú kresťanské Vianoce.
    Boh nám totiž ponúka úplne niečo iné. Zrejme poznáme trápenie rodičov, ktorých žiadajú deti, aby im čosi kúpili. Rodičia však vedia, že
to nie je momentálne to najpotrebnejšie pre dieťa. Toto je, myslím, najväčší problém Pána Boha počas Vianoc. Boh nám neponúka iba viacero milých potešení ako oblečenie, zdravie, pokoj či prácu. Jemu ide o oveľa viac
    Jeho darom je totiž osoba jeho Syna – Ježiša Krista. Vianočná akcia Pána Boha nespočíva vo vianočnom stromčeku, vianočnej pohode pred televízorom, dlhšími prázdninami... Jeho akcia spočíva v osobe narodeného Mesiáša, ktorého dáva každému z nás osobne, ako ten najväčší a najvzácnejší dar Vianoc.
    Tento najväčší dar Vianoc však nie je zabalený v najlepšom baliacom materiáli. Nie je oblečený ani v značkovom oblečení. Je zabalený v obyčajných látkových nejednorázových plienkach.
    Pán Boh neposiela ani Santa Clausa, ani donáškovú službu, aby
ti priniesol tento darček. Boh totiž posiela svojho Syna osobne, aby svojou úprimnosťou, jednoduchosťou a nezištnou láskou klopal na tvoje srdce
a nevinným detským hlasom prosil o prijatie.
    To, čo inšpirovalo najviac Matku Terezu k jej nezištnej službe najchudobnejších z chudobných ešte roku 1946 bolo jediné slovo z Biblie:
„I thirst“ – žízním. Je to Ježišov smäd po našej láske, po nás samých. On nám chce dať všetko ostatné, ako to Ježiš v dospelosti povedal: “hľadajte najskôr Božie kráľovstvo a všetko ostatné sa vám pridá“.
    Ale v prvom rade nám chce dať seba samého. Chce prísť osobne do nášho života, túži nám dať pokoj, radosť, zdravie...Akú obrovskú bolesť musí mať už maličký Ježiško, keď od neho chceme iba tieto dary, ale nechceme ani počuť, žeby zostal bývať v našom srdci natrvalo. On ale úprimne túži kvôli nám bývať v našom živote nie preto, aby nám skomplikoval život, ale aby nám ho pomohol žiť v láske, odpustení, uzdravení a prosperite.
    Keď už o pár hodín pôjdeme stavať betlehem pod stromček, alebo
sa pôjdeme pozrieť na betlehem do kostola, nezabudnime si všimnúť, že postava Ježiška nemá ruky za chrbtom – od nás. Má ich smerom k nám, lebo reálne chce ísť k nám.
    Dajme mu to, čo sme mu možno počas mnohých Vianoc zabudli ponúknuť my. Ponúknime mu svoje srdce s jeho hriešnou minulosťou, snahami, radosťami, sklamaniami. Prijmime, hoci nezaslúžene, vzácneho hosťa podobne ako mýtnik Zachej, ktorému Ježišova prítomnosť úplne zmenila život.
    Boh nám úplne verí, že sa cítime občas takí nemožní, hriešni, špinaví a  nehodní prijať jeho Syna. On nám preto svoju šancu neponúka
z kráľovského trónu alebo zo sedla bojovníka. On nám svoju lásku ponúka
z otvoreného náručia svojho nevinného malého Syna.

  Prijmem jeho ponuku?

PhDr. Peter Mikula, farár a školský dekan.


Video k článku:


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign