Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Prezident ocenil osobnosti odporu proti okupácii Československa

Kancelária Prezidenta  SR  |   Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska vyznamenal účastníkov protestu, ktorý sa konal v auguste 1968 v Moskve proti okupácii Československa vojskami Varšavskej zmluvy. Pri tejto príležitosti odovzdal štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža II. triedy in memoriam Natálii Gorbanevskej za mimoriadne zásluhy a celoživotné úsilie pri obrane demokracie a ľudských práv. Vyznamenanie, ktoré Gorbanevskej udelil exprezident Ivan Gašparovič v júni 2014, prevzal syn Jaroslav Gorbanevskij.

Andrej Kiska udelil tiež Medailu prezidenta Slovenskej republiky Viktorovi Isaakovičovi Fainbergovi za významné zásluhy a celoživotné úsilie pri obrane demokracie a podpore a ochrane ľudských práv.
Medailu prezidenta SR udelil Andrej Kiska aj Pavlovi Litvinovovi, Vladimírovi Drejmliugovi. Štátne vyznamenania im budú odovzdané prostredníctvom veľvyslanectva SR vo Washingtone.

Hlava štátu v príhovore ocenila výnimočný prejav odvahy a solidarity mladých ruských intelektuálov, účastníkov nepovoleného a unikátneho protestu proti okupácii Československa vojskami Varšavskej zmluvy.

Prezident pripomenul, že demonštrácia bola vtedy v Sovietskom zväze výnimočným prejavom odvahy a mená ôsmich statočných demonštrantov navždy ostanú symbolom statočnosti: Natália Gorbanevská, Viktor Fajnberg, Vladimír Dremljuga, Pavel Litvinov, Konstantin Babickij, Vadim Delone, Larisa Bogorazová a Tatiana Bajevová.
„Aj 46 rokov od augustových udalostí roku 1968 nesie tento počin výnimočné posolstvo úprimnej spolupatričnosti. Títo mladí ľudia odhodlane a odvážne vyjadrili svoj názor na jednu z najtragickejších udalostí našich novodobých dejín. Patrí im za to naša vďaka a úcta. Žiaľ, okupácia Československa hrubo pošliapala základné princípy medzinárodného práva a zastavila demokratizačný proces na dve desaťročia. Augustové udalosti preto zostanú v našich dejinách navždy čiernou kapitolou, „ povedal Kiska.

V príhovore ďalej prezident zdôraznil, že je dôležité, aby čin ôsmich statočných pomohol dnešnej mladej generácii pochopiť, že cesta k slobode a demokracii bola ťažká a bolo treba priniesť obete. Zostávajú príkladom vysokej morálnej vyspelosti a odhodlania brániť svoju pravdu nenásilnými formami tvárou v tvár brutálnej vojenskej sile. Zanechávajú nám posolstvo, že sloboda a demokracia nie sú zadarmo.

Za ocenených sa prihovoril Gorbanevskej syn - Jaroslav. Poďakoval sa za dôstojné uctenie si pamiatky a zásluh jeho matky. Uviedol, že keby tu dnes stála jeho nebohá matka, povedala by: „ Rusko, porušuje opäť medzinárodné zmluvy a moc opäť väzní ľudí za ich politické presvedčenie.“

Viktor Isaakovič Fainberg v emotívnom príhovore zdôraznil, že „ak národ utláča iný národ, je to nesloboda, ale aj ten, kto má neutrálny postoj, tiež sa zúčastňuje na utláčaní iných národov.“ Dnes 83-ročný Fainberg sa rozpomenul na tanky spojeneckých vojsk v Československu v roku 1968. Takmer po 50-tich rokoch sa podľa jeho slov situácia opakuje a „chlapci v zelenom sú aj dnes blízko vašej hranice.“ Viktor Fainberg v príhovore viacnásobne pripomenul nedeliteľnosť slobody.

Na slávnostnom akte bol prítomný aj Ján Budaj, jeden z tribúnov Nežnej revolúcie a súčasný viceprimátor Bratislavy, ktorý toto ocenenie inicioval.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign