Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Prečo práve seniori by mali pomôcť deťom? - bezpečnosť detí na priechodoch pre chodcov I.

Miloš MajkoDátum25. 10. 2011 13:33:01TémaBezpečné mesto
200 Foto: (C)  Milos Majko  / Bezpecne mesto / Key West, Florida, USA

Sereď  |  Mestská polícia vyzvala seniorov, aby sa zúčastnili pracovného stretnutia zameraného na zabezpečenie priechodov pre chodcov v čase ich najväčšieho využívania deťmi idúcimi do a zo školy či MŠ.  Žiaľ zo strany dôchodcov bol záujem  - nulový.  Škoda. Prečo by sa dôchodcovia do projektu mali zapojiť a kto by ich mal k tomu motivovať?

V prvom rade, ide o naše deti, ich vnúčatá a teda o bezpečnosť toho najcennejšieho čo doma máme. Z toho vyplýva, že osloviť by svojich deduškov a babičky mali najmä deti, resp. ich rodičia. Práve oni predsa v práci tŕpnu, či ich ratolesti bezpečne prídu do školy.

Viem, moje názory na niektoré veci sú niekedy  hodne odlišné od väčšiny. Vychádzajú však z poznania stavu a situácie v identickej problematike v zahraničí. A som jeden z mála, ktorí napriek mnohým negatívnym skúsenostiam stále veria, že my na  Slovensku nie sme až tak zaostalí, sprostí alebo jednoducho  "iní" ako tí v  USA, Nemecku, Japonsku, či dnes už aj v Poľsku.

Z tohto predpokladu som vychádzal aj pri návrhoch bezpečnostných vizuálov  vozidiel  PZ SR, Mestských polícií, záchranárskych zložiek či pri riešení  napríklad aj obsahu projektu  Bezpečné mesto.  V podstate vo svete je už všetko vymyslené. Aj už spomenutá účasť seniorov na bezpečnosti detí prechádzjúcich cez priechody pre chodcov  nielen v blízkosti škôl, ale lokalizované aj v centre miest či priechody križujúce hlavné, resp. frekventované cesty. V jednotlivých krajinách sa  spôsoby zastavovania výrazne odlišujú - u nás sú žiaľ propagované štandardné zastavovacie terčíky. Chyba !  Rešpektovanie učiteľky  ponáhľajúcimi sa a nervózymi vodičmi majúcej  "na krku"  dvadsať  deťúreniec a držiac v ruke  malý  a nevýrazný zastavovací terčík - utópia. Doba pokročila. a prispôsobenie sa súčasným podmienkam je nevyhnutnosťou.

Práve projekt  "Bezpečné mesto"   počíta s aplikáciou vo svete osvedčených metód a postupov do našich podmienok.   Som rád, že v spolupráci s Mestskou políciou, spojením síl a prostriedkov už v dohľadnej dobe máme šancu  bezpečnosť  našich ratolestí zvýšiť na úroveň  štandardnú vo vyspelých krajinách.

Milí rodičia, oslovte Vy seniorov z rodiny a vysvetlite im, že  niet cennejšieho  a dôležitejšieho  ako ich vnúčatá - naše deti. Zapojenie sa do projektu bezpečnosti nemôže byť otravovaním na dôchodku, ale dôležitým prínosom v oblasti bezpečnosti a úplne normálnej spolupatričnosti, ktorá je normálna všade vo svete. Nebuďme výnimkou.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
anonym | 26-10-2011 20:26:40
shalley tvoj zivot je evidentne o y/i,obsahu asi moc nerozumies:)
shelley | 26-10-2011 19:45:24
Pozorovateľ: HUSI sa píšu s mäkkým I ....Česi píšu HUSY. ale my nie, bacha na to!
pozorovatel | 26-10-2011 14:10:42
Viem,ze su taki i onaki.Mate pravdu.Ale je pravda aj to,ze jedna velka cast z nich by tiez potrebovala prevychovu.Inak dobremu napadu drzim palce.Len skoda ,ze este nepatrim medzi nich.
Miloš Mičáni | 26-10-2011 09:33:33
Doporučujem ísť na hríby do záhoráckych lesov cez Senicu. Jedna radosť, dôchodcovia (aj ženy)oblečený v reflexných vestách, policajné lopáriky a krásne riadia všetky prechody pre chodcov v čase keď idú deti do školy a samozrejme zo školy. Keď to ide na Záhorí, prečo by to nemalo ísť u nás. Len my nenadávajte, že snívam ...
Miro | 26-10-2011 09:11:41
Vacsina dochodcov je neschopna,je to bohuzial tak.a ktorý su aktivny,kaslu na to.a strasne vela je ich nezodpovednych.u nas su dochodcovia zodretý,strhaný,su radi,ze ziju.tu je to na inej urovni
pre pozorovatel | 26-10-2011 09:00:54
Kombinacia vysky dochodku, kvality zdravotnej starostlivosti a zakazu eutanazie ich celkom chapem...
Registrovaný Miloš Majko Miloš Majko | 25-10-2011 21:35:43
pozorovatel | 25-10-2011 20:24:42 | - nepodcenoval by som vsetkuch dochodcov. Su aj aktivni a rozhladeni. A musia si verit aj oni samotni. Nemyslim si, ze su ini ako ti v USA ci inych krajinach. Moj otec sa vo svojich 75 rokoch sam orientoval a prechadzal po Hong Kongu - i ked sa to mozno zda nepochopitelne, ale presne nacas sme sa stretli ci uz na konkretnom mieste alebo na hoteli. Je to o tom, ci sa clovek zanedba alebo nie.
pozorovatel | 25-10-2011 20:24:42
Neviem, ci je to najlepsi napad.Ked sledujem sposob pohybu dochodcov po cestach-hlavne cesty do a z kostola,tak stale tvrdim ,ze farari by mali pri pozehnani povinne pripominat opatrnost a hlavne reflexne pomocky.Je to generacia,ktora velmi podcenuje bezpecnost na cestach.V tmavom,pesi ci na bicykli,ako husy,stredom cesty,rano ci vecer.Dake skolenie by ani im neuskodilo.
Jozef | 25-10-2011 13:50:53
. v prispevku k clanku o tejto teme minuly tyzden, som napisal, ci by nebolo dobre informovat seniorov o tejto akcii na podujati v DK, ktore im mesto pripravilo na 27.10.
Vytlacit par letakov a rozdat pri vstupe do saly nemoze byt problem.
Či?

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign