Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Požičiame si, aby sme mohli požičať

Miloš MajkoDátum03. 10. 2012 12:34:36TémaEkonomika

Podnikanie podobne ako napríklad cestovanie človeka učí. Získavame prehľad, skúsenosti a dostávame facky. Aj pri jednej a aj pri druhej aktivite.

Dnes médiá prinášajú správy, že Slovenská republika na základe medzinárodných záväzkov musí do 12. októbra uhradiť prvé dve hotovostné splátky do Európskeho mechanizmu pre stabilitu (EMS) a to v celkovej sume necelých  264 miliónov Eur. Za ďalšie dva roky  (ak nebude rozhodnuté inak a ak ešte bude Euro), budeme mať uhradiť dokopy  396 miliónov  Eur.

Nemali sme na to, nemáme a ťažko mať budeme. Požičiavame si. Aj na súčasné splátky si požičiavame na medzinárodných trhoch. Požičiavame na to, aby sme mohli požičať. Zaujímavé, že? Sedliacky rozum by napovedal, že požičiavaním si pre seba, zadlžujeme budúce generácie. Ten istý sedliacky rozum by ani len neuvažoval požičiavať si pre iných. Ručiť za iných vlastnými aktívami. A iba idiot by si požičal, aby inému (dokonca tomu, kto sa mal, má a aj bude mať stále lepšie) v podstate - daroval.

Veľká ekonomika vychádza z princípov tej malej. Ak máte požičané veľké množstvo, napríklad vyčerpanú kreditku, splatíte ju druhou kreditkou? Áno, dá sa to, len to nevedie k vyrovnaniu dlhu. Dlh sa iba prenáša ďalej. A dlh je dlhom, nech ho nazveme akokoľvek odborne, nech sa ho snažíme zakryť či zatajiť. Dlh sa totiž nestratí. Niekto ho musí zaplatiť. Otázkou zostane - kto.

Sedliacky rozum by človeku napovedal, prečo si nepožičia priamo ten, kto potrebuje, ale cez nejakého prostredníka, ktorý financie iných veriteľov vyzbiera. Rozmýšlam, nejde o nekonečný kruh, ktorý z takýchto tokov veľmi dobre profituje a - nejde už  o vopred  premyslený spôsob, ako dlh rozložiť medzi  viac štátov a teda zase aj na našich pravnukov?

Sedliak si je istý, že pre jeho deti by takýto krok rozumný nebol. Prečo tomu je inak v tej "veľkej" politike? Nuž, keby boli aj tam sedliaci, akú krízu by sme teraz vo svete riešili? ;-)


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign