Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

"Posledný vlak do Leopoldova je na druhej koľaji..."

Miloš MajkoDátum11. 12. 2010 18:11:46TémaCestovanie

Sereď/Leopoldov | Štyri roky takmer deň čo deň cez Leopoldov do Trenčína. Vozne bolo cítiť zvláštne - nesmrdeli, ale ani nevoňali príjemnou novotou. Väčšinou tmavo zelené a väčšinou dosť dorezané koženkové sedadlá, na ktorých sa odporne potil zadok. V lete neznesiteľné teplo prípadne prievan, ktorý nedovolil prečítať ani noviny. Tak, je pravdou, že noviny (hlavne Pravda) mali o poznanie iný formát - bezdomovci by mali radosť aj dnes. A v zime skutočná, nefaľšovaná zima. To sa písal rok 1983-1987. Po strednej škole sa moje pravideľné cestovanie vlakmi hodne obmedzilo, no a po roku 1989 prakticky úplne. 10. december 2010, niečo po 19. hodine večer. Nastupujeme do osobného vlaku na trase Sereď - Leopoldov. Po dlhých rokoch, snáď po dvadsiatich. Neviem presne. Nikdy som totiž nejako špeciálne nerozmýšľal nad dátumom, v ktorom nastupujem do vlaku. Až teraz. Preto, lebo je to naposledy. Súprava je po rekonštrukcii a je naozaj na regionálne trate pomerne moderne vybavená. Vo vnútri príjemne teplúčko a nič mi nepripomína moje študentské roky. Skorej cestovanie po svete. Posledné vyhlásenie výpravcu, posledné odmávanie zeleným svetlom a posledné dlhé trúbenie. Tentokrát nie z bezpečnostných dôvodov, ale na rozlúčku. Tí, ktorí sú so železnicou spätí, vedia čo to znamená. Doba sa však nezadržateľne mení. Odchádzajú vlaky, odchádzajú ľudia. A zostávajú iba spomienky... Ďalšie informácie o tejto trati nájdete v článku: Vlakové spojenie medzi Leopoldovom a Sereďou pre cestujúcich dnes končí http://www.seredonline.sk/index.php?sekcia=clanky&clid=1291985579 alebo na: www.vlaky.net


Fotogaléria k článku:


 V Leopoldovskej stanici vystupujú poslední cestujúci z posledného vlaku zo Serede.
Popis: V Leopoldovskej stanici vystupujú poslední cestujúci z posledného vlaku zo Serede.


Zobraziť všetky fotografie
 Pokladníčka v Seredi predáva posledný lístok na osobný vlak do Leopoldova.
Popis: Pokladníčka v Seredi predáva posledný lístok na osobný vlak do Leopoldova.

 Vypravením posledného vlaku zo Serede do Leopoldova výpravcom M.Vrankom, odchádza toto spojenie po zhruba 100 rokoch do histórie.
Popis: Vypravením posledného vlaku zo Serede do Leopoldova výpravcom M.Vrankom, odchádza toto spojenie po zhruba 100 rokoch do histórie.

 Posledný osobný vlak z Leopoldov vchádza do stanice Sereď.
Popis: Posledný osobný vlak z Leopoldov vchádza do stanice Sereď.
 Poslední cestujúci z Leopoldova do Serede.
Popis: Poslední cestujúci z Leopoldova do Serede.


 A ešte sopoločné železničiarske foto.
Popis: A ešte sopoločné železničiarske foto. Skutočne posledný lístok do Leopoldova vydaný na železničnej stanici v Seredi.
Popis: Skutočne posledný lístok do Leopoldova vydaný na železničnej stanici v Seredi.

 Lúči sa stanica Siladice.
Popis: Lúči sa stanica Siladice. Výpravca v Seredi pán Miloslav Vranka. Stretávali sme sa pri cestovaní aj pred takmer tridsiatimi rokmi.
Popis: Výpravca v Seredi pán Miloslav Vranka. Stretávali sme sa pri cestovaní aj pred takmer tridsiatimi rokmi.


 Poslednú súpravu z a do Leopoldova bezpečne doviezli rušňovodič Štefan Janči  a vlakvedúci Miroslav Kováč.
Popis: Poslednú súpravu z a do Leopoldova bezpečne doviezli rušňovodič Štefan Janči a vlakvedúci Miroslav Kováč.


 Klasické kliešte. Niekedy nenahraditeľné.
Popis: Klasické kliešte. Niekedy nenahraditeľné.
 A ešte jeden lístok na pamiatku - od sprievodcu vlaku. A posledný!
Popis: A ešte jeden lístok na pamiatku - od sprievodcu vlaku. A posledný!
Skryť všetky fotografie

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
›REGISTROVANÍ MENOM‹
registrovaní nickom
všetci
ja123 | 12-12-2010 11:52:19
vyborny clanok *yes*
Martins | 12-12-2010 11:46:48
Škoda tejto trate...treba však aj povedať,že obyvatelia napr.takej obce Siladice to mali na stanicu dosť daľeko, a tak bolo pre nich stokrát lepšie nastúpiť na autobus, ktorý stál priamo v obci ako sa trmácať niečo vyše kilometra na žel.stanicu...a napr.také šúrovce majú výborné autobusové spojenie či už na Trnavu, alebo na Sered´...na tejto trati by bol určite výhodnejší nejaký zrýchlený vlak z Galanty na Považie ;-)
Martin | 11-12-2010 23:26:25
A samozrejme s vypnutymi prechodovymi el. ovladanymi dverami... Smutne ze aj pri poslednej jazde ... Je smutne aj to ze na tie dvere sli velke peniaze a vzdy su vypnute z dovodu lenivosti zamestnancov... Chodieval som takmet kazdy pracovny kazdy den a prestupoval na 601... je mi smutno ze toto nebude jazdit ...
Miloš Majko | 11-12-2010 22:43:43
Ďalšie informácie o tejto trati nájdete v článku: Vlakové spojenie medzi Leopoldovom a Sereďou pre cestujúcich dnes končí http://www.seredonline.sk/index.php?sekcia=clanky&clid=1291985579 alebo na: www.vlaky.net
digi | 11-12-2010 20:37:11
( Autor dlhodobo nerespektuje pravidla diskusneho fora v súkromnom internetovom mediu a to napriek viacerym upozorneniam. Nevyuzil ponuknutu moznost tvorcov novin, za svoje nemiestne spravanie ospravedlnit sa. Preto su a do prisposobenia sa stanovenym pravidlam diskusie, aj budu jeho prispevky zmazavane. )
Riso | 11-12-2010 20:47:58
bude mi smutno :-(
Sklenár Ivan | 11-12-2010 20:34:38
Za ostatné roky som nikdy nevidel, že by bol tento vlak obsadený aspom z 20%. Zväčša sa v ňom viezlo len zopár osôb. Aj pri takej nízkej vyťaženosti by to však nemal byť dôvod na úplnú likvidáciu osobnej dopravy medzi Sereďou a Leopoldovom. Neviem čo na to starostovia Siladíc, H. a D.Zeleníc či Šúroviec. Veď sa to bytostne týka ich občanov. Názor na túto situáciu od Sereďského primátora sa asi nikdy nedozvieme...veď sedí aj na stoličke poslanca VÚC spolu s ďalším občanom(kou) Serede. A pokiaľ viem, VÚC má čo hovoriť do verejnej dopravy v regióne. Na celej veci sa mi páčila len pekne spracovaná reportáž.

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign