Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Počet krádeží vlámaním má neustále alarmujúce čísla

815

Beaufort |MM| Štatistiky dokazujú, že vlámania sú najčastejšou formou krádeží, či už ide o váš príbytok – dom, byt alebo rekreačnú chatku. Na pozore sa majú aj majitelia maloobchodov a reštaurácií. Za rok 2013 Policajný zbor SR evidoval 11 074 krádeží vlámaním. Strach pred krádežou je prirodzený, avšak netreba sa iba báť, existuje množstvo opatrení ako ho obmedziť. Preto vám prinášame pár jednoduchých rád ako znížiť riziko vykradnutia vášho domova na minimum.

Základom všetkých opatrení je bezpečnosť. Treba dbať nielen na materiálnu zábezpeku, ale aj na tú morálnu. Na začiatok pri vašej dlhšej neprítomnosti doma je dobré požiadať niekoho, komu dôverujete, aby vám pravidelne vyberal poštovú schránku a občas skontroloval byt. Zároveň však nie je dobré informovať o vašom odchode veľa ľudí a vonkoncom nie prostredníctvom sociálnych sietí.

 

Okná a dvere

Vlamači volia okná a dvere ako prvú možnosť vniknutia do nehnuteľnosti. Je to práve kvôli krátkosti času, na prienik im stačia jednoduché nástroje a je to tichá, pozornosť nevzbudzujúca záležitosť. Naším najčastejším zlozvykom je zaťahovať okná bytu roletami. Pre zlodejov je to jasný signál, že nie ste doma.

Pokiaľ sa rozhodnete cielene chrániť práve túto časť domu, okná si môžete zabezpečiť mrežou, čo je účinné, ale nie každému to vyhovuje z estetického hľadiska. Momentálne na trhu sú však dostupné aj okná a dvere s bezpečnostnou vysokoúčinnou sklenou výplňou. „Pri rozbití skla k sebe viaže sklenené úlomky pružná vrstva, ktorá sa pri výrobe vkladá medzi jednotlivé sklá výplne okien, či dverí. Je to typ fólie, ktorá sa vyznačuje vysokou pevnosťou, pružnosťou a priľnavosťou ku sklu. To znamená, že sklo sa rozbije, ale naďalej drží pokope,“ hovorí Rastislav Svečula, vedúci obchodného útvaru Saint-Gobain Glassolutions Nitrasklo. Jej výhodou oproti nalepovacím fóliám je, že si na prvý pohľad nič nevšimnete a zlodej bude mať problém sklo rozbiť. Skúste si zvyknúť pred odchodom z domu alebo bytu starostlivo kontrolovať, či máte zatvorené všetky okná a dvere. Nezabúdajte ani na podkrovie, poschodie, malé strešné okná a pivničné okná. Zlodej je schopný dostať sa dovnútra každým otvorom väčším ako ľudská hlava.

Pri chatkách sa oplatí kombinovať bezpečnostné sklá s mrežami. Predsa len, je to miesto, kde nemá zlodej až toľko svedkov a odhodlá sa aj k väčším „útokom“ na váš majetok.

Viditeľnosť

Dbajte takisto  na dobrú viditeľnosť vstupu do domu. Zlodej vždy uprednostňuje prístup maskovaný kríkmi či stromami, pretože sa cíti byť dobre krytý. Pre mnohých z vás to bude samozrejmosť, no čudovali by ste sa, koľkí na to už doplatili - nikdy nenechávajte kľúče na dostupných miestach ako v kvetináči, v schránke, atď. Sú to prvé miesta, kde zlodeji hľadajú. Môže sa stať, že vaše zvyky pozorujú z diaľky už dlhší čas.

Cennosti

Doklady od skutočne drahých vecí si dobre odložte. Výrobné číslo na doklade umožní pátrať po odcudzenom majetku, vec identifikovať a vrátiť ju späť do vášho vlastníctva. Ak sa dá, neuschovávajte väčšie sumy peňazí a cennosti doma, je tu možnosť prenájmu trezoru v banke pri odchode na dlhší čas, čo sa týka financií, tiež im je lepšie v banke, ako pod kobercom, v ponožkách, pod matracmi...

Poistenie & zabezpečenie

Dom či byt si poistite. Dnes už môžete využiť služby rôznych poisťovní a vybrať si čo najvýhodnejšiu ponuku poistenia vášho majetku. Dom či byt si zabezpečte kvalitným alarmom a pred kúpou sa poraďte s odborníkom. Vhodné sú alarmy, ktoré vás budú okamžite informovať prostredníctvom aplikácie, napr. na mobilný telefón.

 

Počas dovolenkových príprav myslíte na veľa vecí. No vhodné je myslieť aj na to, aby ste si našli svoj domov po príchode v takom stave, ako ste ho zanechali, vrátane nedotknutého majetku. Majte na pamäti, že dom či byt je chránený do takej miery, ako je chránená jeho najslabšia časť a ak už k vlámaniu náhodou došlo, neupratujte!!! Mohli by ste tým znehodnotiť stopy páchateľa.


Fotogaléria k článku:

815
Autor: Beaufort, s.r.o.

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign