Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Po viac ako 50tich rokoch sa opäť pasú zvieratá na Devínskej Kobyle

BROZ |MM|   „V Devínskej Novej Vsi bola aspoň jedna koza v rodine ešte pred sto rokmi úplnou samozrejmosťou. Dedina mala svojho obecného pastiera, ktorý každé ráno zvieratá pozbieral z dvorov a vyhnal na obecnú pastvinu na Devínskej Kobyle...“ dozviete sa priamo z rozprávaní miestnych obyvateľov. Rozšírenie lúk na svahoch Devínskej Kobyly priamo súviselo s hospodárskou činnosťou človeka, niekoľko storočí boli udržiavané tradičnými hospodárskymi činnosťami – kosením, vypaľovaním a pasením. Z Devínskej Kobyly sa udáva pastva oviec, kôz a hovädzieho dobytka, pričom kozy sa pásli na lúkach Devínskej Novej Vsi a v oblasti Sandbergu, kravy pri Morave, ovce najmä pri Devíne a Morave.
„Zánikom pastvy začalo územie zarastať a významné druhy rastlín a živočíchov sú vytláčané hustým zárastom kríkov. Cieľom začínajúcich projektových aktivít je obnova prirodzeného stepného charakteru územia. Vďaka pastve sa zlepšia podmienky pre ohrozené druhy motýľov a pre vzácne druhy rastlín ako sú kosatce, poniklece, hlaváčiky, či vzácne druhy orchideí“ hovorí projektový manažér Andrej Devečka. S obnovou tradičnej pastvy na lokalite začalo Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ) koncom júla tohto roku. Na spodnej terase Weitovho lomu sa nachádza základné stádo pozostávajúce z 25 zvierat. V prvej fáze budú vypásať plochu cca 6ha, postupne by sa počet zvierat a plocha mala rozrastať. Stádo je pod dohľadom pastiera a je usmerňované elektrickými oplôtkami. Pastva prebieha v spolupráci so Štátnou ochranou prírody SR, Správou CHKO Malé Karpaty a jej výsledky budú monitorované odborníkmi z Prírodovedeckej fakulty UK a Inštitútu aplikovanej ekológie – Daphne.
Pastva je podporovaná aj zo strany mestskej časti Bratislava – Devínska Nová Ves „Vítame tieto aktivity a budeme ich podporovať“ hovorí starosta Milan Jambor.
Od januára 2012 realizuje Bratislavské regionálne ochranárske združenie (BROZ) päťročný projekt, zameraný na ochranu a obnovu území NATURA 2000 v cezhraničnom regióne Bratislavy (LIFE10 NAT/SK/000080 NATURA 2000 BA). Okrem iných aktivít sa projekt zaoberá aj odstraňovaním náletových a inváznych rastlín, či kosením na lesostepiach. V nadväznosti na tieto aktivity je naplánované postupné zavádzanie pastvy zvierat (kôz, oviec a kráv) nielen na Devínskej Kobyle, ale aj na ďalších vybraných projektových lokalitách (Šúr, Ostrovné lúčky, či Biskupické luhy).
S podobnými projektmi, úspešne fungujúcimi už niekoľko rokov, sa môžeme stretnúť aj na území viacerých európskych hlavných miest, ako je napríklad Praha alebo Viedeň, no aj na bližších zahraničných lokalitách, ktoré sú svojím terénom a charakterom vegetácie veľmi podobné lúkam a lesostepiam Devínskej Kobyly – napríklad na protiľahlých svahoch Hundsheimských kopcov, Braunsbergu či Schlossbergu.
 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign