Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Piaty workshop OECD o integrite vo verejnom sektore

815

MVSR |MM|   Zvýšenie transparentnosti a integrity vo verejnej správe bolo témou piateho workshopu, ktorý organizovalo Ministerstvo vnútra SR pod záštitou Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) v dňoch 8. a 9. júna v Bratislave ako súčasť národného projektu Budovanie kapacít a zlepšenie efektivity verejnej správy.

Experti OECD pripravujú v spolupráci so slovenským ústrednými orgánmi štátnej správy Public Governance Review, t.j. správu o stave verejnej správy s cieľom rozanalyzovať a vybudovať kapacity na rozvoj a implementáciu rozsiahlej reformy verejnej správy, ktorá zabezpečí občanom Slovenska jednoduchšiu komunikáciu so štátom. Súčasťou tohto hodnotiaceho projektu je aj séria piatich interaktívnych seminárov, ktoré sú koncipované ako platforma na produktívnu diskusiu a zdieľanie expertíz medzi zástupcami slovenskej strany a expertmi OECD. Vybraní predstavitelia z členských krajín OECD prezentujú informácie o výzvach a procesoch, ktorými čelili v ich krajinách s cieľom pomôcť s nachádzaním riešení obdobných situácií na Slovensku.

Určenie hodnôt a štandardov správaniasa štátnych úradníkov patrí medzi prvé kroky k zabezpečeniu integrity vo verejnom sektore. Tieto pravidlá zlepšujú organizačnú kultúru, prispievajú k zodpovednému správaniu, transparentnému a efektívnemu nakladaniu s verejnými zdrojmi ako aj zvyšovaniu dôvery voči správe vecí verejných. . Prvým prezentujúcim expertom na zasadnutí zástupcov slovenských ústredných orgánov a organizácii štátnej správy bola Terry Lamboo z holandského Ministerstva vnútra s predstavením systému organizácií v Holandsku venujúcich sa etickému správaniu vo verejnom sektore. Podľa nej je dôležité fungovanie decentralizovanej etickej komisie,  kódexu správania pre štátnych zamestnancov vrátane postihov v oblasti trestného konania a za kľúčovú pri dodržiavaní a vyžadovaní transparentnosti pokladá príklad a podporu z politickej úrovne. Katarzyna Dudzik z Kancelárie premiéra Poľskej republiky predstavila právne predpisy ako najdôležitejší prvok na vytváranie stratégie integrity v štátnej službe. V poľskej ústave, zákone o verejnej správe ako aj už v druhej verzii etického kódexu sú ukotvené povinnosti a inštrukcie k správaniu sa štátnych zamestnancov a ich fungovaniu voči komerčnej a akademickej sfére.

Yukihiko Hamada z divízie pre integritu verejného sektora OECDsa venoval téme dôvery občanov vo verejnú správu, kde v porovnaní s priemerom OECD patríme ku krajinám s vyššou mierou nedôvery. Jedným z dôležitých faktorov na posilnenie dôvery v správu veci verejných  je zvyšovanie integrity, znižovanie korupčného správania a manažovanie prípadných konfliktov záujmov u štátnych zamestnancov.  Kľúčovými východiskami podľa neho sú uvedomenie si služby vo verejnom záujme, podpora transparentnosti, systém individuálnej zodpovednosti,  osobného príkladu a tvorbe internej kultúry netolerujúcej konflikty záujmov. Kristien Verbraeken, koordinátorka pre integritu na Flámskom vládnom úrade v Belgicku, v sérií interaktívnych cvičení poukazovala na jednotlivé prípady „používania morálneho kompasu“ v štátnej službe. Podľa nej je dôležité zahrnúť školenia integrity už pri nábore štátnych zamestnancov, mať nastavený systém na zber podnetov pre ohlasovateľov nekalých praktík (tzv. whistleblowing) ako aj zber spätnej väzby zameraný na túto oblasť pri odchádzajúcich zamestnancov.

Druhý deň workshopu sa niesol v znamení praktických cvičení a následných skupinových a spoločných diskusií o nachádzaní vhodných a účinných mechanizmov na riadenie etiky  v štátnej službe na Slovensku, zabezpečenie školení uplatňujúcich moderné spôsoby výuky a potrebe ich  priebežného monitorovania a vyhodnocovania s cieľom zosilniť citlivosť a tlak v otázkach etického správania v štátnej službe.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign