Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Petržalský seniorfest

815

V Petržalke je každý mesiac mesiacom úcty k starším, ale iba v októbri k pravidelnej starostlivosti pripájame aj tradičný festival plný žiarivých úsmevov, priateľských stretnutí a veselej zábavy.

Mestská časť sa o svojich skôr narodených obyvateľov stará v súlade so štyrmi národnými prioritami. Má zriadenú opatrovateľskú službu, nad rámec zákona dve výdajne obedov a ďalšie možnosti stravovania aj v dvoch jedálňach a v jedálňach jedenástich základných škôl. Taktiež nad rámec zákona otvorila pred štyrmi rokmi Sociálnu výdajňu pre Petržalčanov s nízkym príjmom. Prevádzkuje zariadenie núdzového bývania a je zriaďovateľom Zariadení opatrovateľskej služby (na Mlynarovičovej 23 s kapacitou 30 lôžok a na Vavilovovej 18 s kapacitou 20 lôžok). Ďalej zriadila už šesť denných centier, ktoré sú postupne zariaďované a dovybavované počítačmi, tlačiarňami, televízormi či prehrávačmi.

Petržalka poskytuje sociálne poradenstvo, ktoré je zamerané na podporu a poskytnutie pomoci ako prekonávať problémy a zorientovať sa v oblasti sociálnej pomoci, rodinného práva, hmotnej a sociálnej núdze. Nielen seniorom slúži aj bezplatná právna a mediačná poradňa, ktoré sa nachádzajú v budove úradu a Petržalčania ich môžu využívať len na základe preukázania sa trvalým pobytom v Petržalke.

Od apríla 2009 vypláca jednorazové sociálne výpomoci vo forme platobných poukážok. Ide o pilotný projekt v rámci slovenskej samosprávy, na ktorý Každý rok vyčlení približne 40 tisíc eur. Ďalším pilotným projektom je poskytovanie sociálnej služby “Domáce tiesňové volanie“. Túto službu poskytuje v spolupráci s Asociáciou samaritánov SR od marca 2011. Samospráva zaplatí poplatok za pripojenie zariadenia vo výške 25,90 Eur. Senior platí za túto službu mesačne 8,90 Eur, signalizačný prístroj sa mu poskytne bezplatne. Táto služba umožní klientovi byť pod kontrolou 24 hodín denne. Pomáha klientovi zbaviť sa strachu a nepríjemného pocitu, že v ťažkej chvíli, alebo v núdzi zostane sám. Stlačením tlačidla sa aktivizuje na dispečingu signál, že sa niečo deje, z vysielača sa mu začne prihovárať služba (dispečer), ak mu nik neodpovedá, volá okamžite 112. Ak spolu s klientom komunikuje, dispečer vyhodnotí situáciu a kontaktuje uvedené osoby v dotazníku klienta. V každom prípade sa snaží privolať pomoc ku klientovi a zabezpečiť vyriešenie jeho problému.

Mestská časť Bratislava-Petržalka venuje mimoriadnu pozornosť seniorom a aktívne podporuje ich voľnočasové aktivity a organizuje nasledovné podujatia:
– počas školského roka prebiehajú v denných centrách jazykové kurzy nemeckého a anglického jazyka a cvičenie pre seniorov s cvičiteľkou,
– začiatkom roka, zvyčajne vo februári organizujeme maškarný ples,
– dva razy do roka si uctia jubilantov pri slávnostnej večeri s programom,
– každý prvý utorok v mesiaci organizujeme v DK Zrkadlový háj tanečno-zábavné popoludnie,
– pred Veľkou nocou prezentujú denné centrá produkty svojej činnosti vo vestibule Technopolu,
– seniori dostanú priestor prezentovať svoje kultúrno-umelecké zručnosti na Dňoch Petržalky na seniorskej scéne, kde spievajú, tancujú, hrajú divadlo…
– začiatkom júna pripravujeme zadunajské stretnutie seniorov a starostov, kde si spolu uvaria guláš a do tanca hrá folklórna muzika,
– cez prázdniny chodia seniori na jednodňové výlety po Slovensku a Čechách, pričom dobravu im zabezpečí samospráva,
– v októbri pri príležitosti mesiaca úcty k starším organizujeme Seniorfest, s množstvom zábavných, spoločenských a kultúrnych podujatí.

V poradí už 8. ročník pripravila mestská časť Bratislava-Petržalka a Kultúrne zariadenia Petržalky v spolupráci s Miestnou knižnicou Petržalka, reštauračným zariadením Rančík a bunkrom BS4 súbor zaujímavých podujatí. Program sa začína v pondelok 5. októbra v DK Zrkadlový háj Kyticou pozdravov o 16:00 h. Okrem tanečno-zábavných a speváckych popoludní sa seniori môžu tešiť na výstavu prác z tvorivej dielne – patchwork, petangový turnaj, ako aj na návštevu Múzea Petržalského opevnenia – bunkru BS4 s odborným výkladom a opekaním sebou prineseného proviantu. Zaujímavosťou programu Seniorfest-u bude humorné spracovanie svadby, v podaní petržalských seniorov, pod názvom Petržalská svadba. Pozývame aj na prednášky so zaujímavými témami: Petržalské tajomstvá, Labyrint vzťahov a Tréning pamäti na každý deň. Petržalka sa tento rok zapája do akcie „Jablkové hodovanie“, ktoré organizuje Malokarpatské osvetové stredisko v Modre a Bratislavský samosprávny kraj. Je to vlastne oslava úrody jabĺk, plodov práce našich pestovateľov a záhradkárov, ale tiež dobrých kuchárov a gazdiniek, ktoré toto ovocie vedia chutne spracovať a pripraviť pre tých, ktorí ho majú radi v akejkoľvek forme. Zanietencom poézie doporučujeme podujatie Zlatá slovenská klasika v podaní Zuzany Ocharovichovej.
Čerešničkou Petržalského seniorfestu bude Marcela Laiferová so svojím galaprogramom.

 

zdroj: www.petrzalka.sk


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign