Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Petržalské marhuľové slávnosti 2015

815

PETRŽALSKÉ MARHUĽOVÉ SLÁVNOSTI 2015
Sobota, 18. júla 2015 od 14:00 do 22:00.
Miesto konania: Námestie Republiky, Bratislava – Petržalka


Názov Petržalka je odvodený od toho, že mnohí z obyvateľov tejto mestskej časti sa v minulosti živili pestovaním ovocia a zeleniny, ktorú potom na bratislavských trhoch predávali. Starí Petržalčania boli chýrni dodávatelia marhúľ a zeleniny a Petržalka, (Ligetfalu/Engerau), bola známa najmä tým, že sa tu ročne dopestovalo najviac marhúľ v krajine. Mnohým ostali v spomienkach najmä marhuľové sady. Z rozličných odrôd marhúľ sa pestovali najmä odrody Kečkemét a Wachau.

Marhuľové slávnosti chcú nadviazať na dnes už zabudnutú tradíciu, ktorej sa venovali predošlé generácie. Ide nielen o obnovenie tradície samotnej, ale i o oživenie zvyklostí, ktoré sú dnes zabudnuté. Prínosom pre obyvateľov či samotnú mestskú časť je obnovenie, udržanie a obohatenie kultúrnych tradícií, stmelenie miestnej komunity formou aktívnej a pravidelnej spolupráce a komunikácie a oživenie pôvodných zvyklostí v regióne.

Súčasťou bude predaj kvalitných marhúľ rôznych druhov od slovenských prvovýrobcov na konzumáciu i zaváranie, rôznych potravinárskych výrobkov z marhúľ ako džemov, sirupov, zmrzliny a sorbetu, štiav a džúsov, liehovín (známa barack pálenka), marhuľového vína, koláčov a iného pečiva, tradičných marhuľových jedál ako marhuľové gule podobne. Doplnkom bude aj sortiment kozmetiky a iných výrobkov z marhúľ.

PROGRAM:

Detské divadlo ZANZARA 14.00 – 15.00 h
Country music 15.00 – 17.00 h
Templári z hradu Bagras 17.00 – 17.30 h
Súťaž v jedení marhúľ 17.30 – 17.45 h
Oficiálny príhovor + vyhodnotenie súťaží
17.45 – 18.00 h
B-SWING tančiareň 18.00 – 20.00 h
Skupina LOJZO 20.00 – 21.30 h

Od 15.00 – 17.45 h budú prebiehať detské súťaže
Od 14.00 – 20.00 h budú prebiehať prezentácie historického šermu
Od 15.00 – 17.45 h bude kúzelník Talostan

Plus:

Maľovanie na tvár

Viktoriánska lukostrelba. Súťaž v streľbe z luku do marhule.

Kvalitné oblečenie BRATISKA s nápisom PETRŽALKA pre deti i dospelých

Kvalitné modranské vinárstvo Víno Klimko

Podujatie sa uskutoční pod záštitou Vladimíra Bajana, starostu a Michala Radosu, vicestarostu mestskej časti Bratislava – Petržalka.

Organizátori podujatia: Martin Jóna, Maroš Mačuha Bratislavský Okrášľovací Spolok / Bratislava Beautification Society

 

 

zdroj: FB


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign