Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Pestovateľ čínskeho čaju

Rastliny druhu Konopy hašišovej – Cannabis indica, obsahujú vysoké percento psychotropných látok.  Pre tieto vlastnosti  konope pestujú predovšetkým v Indii, Afrike, Iráne a inde v trópoch. Na území Slovenska tento druh v prirodzených podmienkach /voľne v prírode/, nerastie. Jeho pestovanie je preto u nás zakázané. Podľa zákona o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch v znení neskorších predpisov, rastliny rodu Cannabis sú zaradené do prvej skupiny omamných látok. Ale hoci náš trestný zákon za nedovolené pestovanie a rôznu manipuláciu s týmito látkami, umožňuje súdom, aby vinníkom ukladali vysoké tresty, usilovných pestovateľov konope je u nás dosť.

Osud rodinného domu

Pán Ondrej si v roku 2008 kúpil v Suchej nad Parnou starší rodinný dom a hneď ho aj zrekonštruoval. V dome sú tri izby, kuchyňa, špajza a dve chodby. Za domom stojí letná kuchyňa. Príslušenstvo tvoria ešte dve pivnice a dvanásťárová záhrada. Na dome zasa tróni vysoká strecha. Areál je pekne ohradený, presne tak, ako to na dedinách býva.... Keďže pán Ondrej žije v Trnave, pomyslel si, že do svojho rodinného domu pôjde až na staré kolená, a preto ho ponúkol do nájmu. O sprostredkovanie tejto služby požiadal realitnú kanceláriu v Trnave. Tá onedlho majiteľa rodinného domu zavolala, aby podpísal zmluvu o nájme. Prišli i dvaja muži, vyzerali na Vietnamcov. Zmluvu podpísal jeden z nich. V dome budú bývať traja nájomníci a za nájom treba platiť vopred tri mesiace po 10 000 korún a v tom sú i energie.

Všetci sa spokojne rozlúčili a nový nájomník i s kľúčom. Dom si pozreli. Nájomníkovi sa páčilo hlavne to, že išlo o posledný dom na ulici v obci, ale o tom mlčal. Napokon, nevedel po slovensky ani slovo. Všetko vybavoval ten druhý Vietnamec.

Záhadný Vietnamec

Van Kien má 60 rokov. Narodil sa vo Vietnamskej socialistickej republike kdesi na vidieku a keď ho doviezli ako migranta do Českej republiky, nevedel ani kde je a čo bude robiť. Neskôr uvádzal, že sa menuje Van Kim. Jeho dcéra sa usadila v Chebe a s otcom sa stretávala len občas, ale o sebe žiadne podrobnosti nikdy nerozprával. Podarilo sa mu zamestnať u spoluobčanov, ktorým pomáhal ako nosič tovaru. Napriek tomu sa ukázalo, že je existenčne závislý od iných ľudí, lebo sám sa o seba postarať nevedel a nedokázal.

Spomínal si:

„Raz v Prahe prišiel za mnou neznámy muž a predstavil sa mi ako Hung. Ponúkol mi, aby som išiel na Slovensko upratovať nejaký rodinný dom, kde by som mal na starosti i pomocné práce. Súhlasil som. Odviezol ma autom do Trnavy, kde som čosi podpisoval a potom si ma prevzal ďalší muž, ktorý ma autom bez poznávacích značiek zasa odviezol do Suchej nad Parnou. Otvorili sme tam bránku a potom i dom. Muž mi prikázal, aby som tam kosil trávu a v dome, ktorý mám aj strážiť, pestovať rastliny. O nich mi povedal, že je to čínsky čaj a keby prišli policajti, nemám sa ničoho báť, oni mi pomôžu a za tri dni som vonku. Keď si však nebudem riadne svoje povinnosti plniť, odvezú ma do lesa... Muž mi ďalej ukazoval ako sa zapínajú rôzne zariadenia v dome – žiarivky, ventilátory a všetku techniku ako to funguje. Za túto prácu mi sľúbil 500 českých korún na mesiac. Bol som tam dvadsať dní a raz mi doniesol potraviny. Z domu som vôbec nevychádzal, veď sa tam nemám s kým dohovoriť. Ani ma len nenapadlo, že by som robil niečo protizákonné...“

Nečakaná razia

Keď mali kriminalisti v rukách súdny príkaz na domovú prehliadku v Suchej nad Parnou, navštívili najskôr v Trnave majiteľa domu a potom v obci zavolali i pani starostku. Bránu otvoril na dome jeho majiteľ. Dvere na dome však  i na veľké búchanie nikto neotváral. Keďže odtiaľto už kľúče nemali, podarilo sa im dvere tak vytisnúť, že ich nepoškodili. Vo vnútri stál ako obarený, vyľakaný Vietnamec.

„Sú tu drogy?“ spýtali sa.

Odpovedal a tlmočníčka, ktorá bola tiež s policajtmi, prekladala:

„Nie. Tu sa pestuje iba čínsky čaj!“

Len čo si prevzal Vietnamec súdny príkaz na domovú prehliadku, akcia vstúpila do vyvrcholenia. Prehliadka sa začala. Dôkladne prezerali každý priestor v dome i mimo neho. Všade, v miestnostiach, na povale, v pivnici, chodbách i v letnej kuchyni sa všetko len tak hemžilo rastlinami konope! Rastliny boli pestované v každej miestnosti rovnakým technologickým postupom. Každá miestnosť bola obalená čiernou fóliou. Rastliny sídlili v kvetináčoch i voľne a merali od 10 do 130 centimetrov. Nad nimi svietili žiarivky zavesené na strope, centrálne ovládané v každej miestnosti. Na rozháňanie teplého vzduchu slúžili stojanové ventilátory. Časť elektriny, ako sa neskôr zistilo, bola napojená načierno. Policajti našli i sušinu konope a umelé hnojivá na rastliny...

Po odchode kriminalistov ostal dom vybielený. Vietnamca zadržali a vzorky rastlín i ostatného materiálu zaslali do Kriminalistického a expertízneho ústavu PZ v Bratislave. Ukázalo sa, že ide o marihuanu.

Bohatý úlovok

Rastliny i sušina z nich vážili 112,3 kilogramu. Z toho sa dalo vyrobiť 48 473 až 136 201 dávok omamnej látky rôznej dávky i kvality, ale na čiernom trhu by ich bolo možné predať za 82 365 eur! Vietnamec do nemoty tvrdil, že je nevinný. Keby vraj bol vedel aké pestuje rastliny, určite by to nebol robil. Vietnamci, ktorých vraj vôbec nepozná, ho uviedli do omylu. On nič, on je muzikant. Ale v žalobe sa uvádza, že o pestovaní konope musel vedieť už len pre spôsob pestovania rastliny, technické zariadenia a okrem iného, iný Vietnamec mu hovoril, že môžu prísť policajti a zobrať ho na vyšetrovanie a trestné stíhanie. Podozrivý, či jasný mu musel byť aj odvoz vypestovaných rastlín ku konečnému spotrebiteľovi. Nie je zasa až taký somár, aby v ňom neskrsla čo i len myšlienka, že koná protizákonne. Musel to vedieť a aj vedel. Iba nikoho už nechcel za spoluprácu prezradiť. Pre seba si vymyslel iné meno a priezvisko, tak to urobil aj v iných prípadoch. Bál sa, mal strach o svoj život, bál sa pomsty. Ale možno sa čudovať aj majiteľovi domu, že sa pri preberaní nájomného vo dverách rodinného domu ani raz nepresvedčil, či je jeho dom využívaný len na bývanie a nie aj na nedovolené pestovanie omamných rastlín. Ale, to je už druhá vec.

Vyslúžil si basu

Výhovorky Vietnamcovi nepomohli. Obžaloba Krajskej prokuratúry v Trnave zaťala do živého. Okrem iného sa v nej uvádza, že obvinený bez povolenia pestoval rastliny s obsahom omamných látok, ktorých hodnota na čiernom trhu prevyšovala 100-násobok škody malej. Dopustil sa tak obzvlášť závažného zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi.

Okresný súd v Trnave odsúdil Vietnamca len na osem rokov odňatia slobody, keďže zohľadnil tú skutočnosť, že doteraz žil u nás riadnym životom a nebol ešte trestaný. Pre výkon trestu ho zaradil do ústavu na výkon trestu s najťažším stupňom stráženia a súčasne mu uložil aj trest vyhostenia zo Slovenskej republiky na desať rokov. Postihol ho i ochranný dohľad na dva roky. Všetky veci, ktoré slúžili na výrobu omamných látok, prepadli v prospech štátu. Vietnamec sa proti rozsudku odvolal na krajský súd. Sústavne tvrdil, že je čistý ako ľalia, úplne nevinný ako ovečka, lebo nevedel, že pestuje konope, ale si myslel, že pestuje čínsky čaj. Odvolanie mu zamietli.

V Suchej nad Parnou si už omamné látky asi ťažko či ťažšie kúpite.

 

(Nabudúde: S drogami a pištoľou)

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign