Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Parlament zamietol kontroverzné nariadenie o osivách

EP Press Service |MM| Parlament v utorok zamietol kontroverzný návrh z dielne Európskej komisie, známy ako nariadenie o osivách, ktorý upravuje produkciu a ponuku rastlinného rozmnožovacieho materiálu v EÚ. Navrhovaná úprava by podľa poslancov priznala Komisii neúmerné kompetencie, členské štáty by však ponechala bez možnosti prispôsobiť si nové pravidlá svojim potrebám. Nakoľko Komisia po hlasovaní odmietla svoj návrh stiahnuť a prepracovať, Parlament uzavrel prvé čítanie a zaslal návrh na posúdenie členským štátom.

 

Proti návrhu Európskej komisie hlasovalo 650 zákonodarcov, podporu mu vyjadrilo 15 poslancov.

 

"Dnešné hlasovanie ukazuje hĺbku nespokojnosti poslancov s návrhom Komisie, ktorý nedokázal naplniť svoje základné ciele - zjednodušenie pravidiel a podpora inovácií. Návrh vyvolal medzi poslancami mnoho obáv, napríklad v súvislosti so zlúčením dvanástich smerníc do jediného priamo aplikovateľného nariadenia, ktoré by obralo členské štáty o možnosť prispôsobiť si nové pravidlá svojim potrebám," uviedol predseda výboru EP pre poľnohospodárstvo Paolo De Castro (S&D, IT).

 

"Ako poslanci, ktorí spolurozhodujú o legislatíve s Radou, chceme za nové predpisy prebrať plnú zodpovednosť. Práve preto o tomto návrhu, ktorý je zásadný pre mnohé združenia pestovateľov, spoločnosti a občanov, nemôžeme rozhodnúť unáhlene. Veľký počet ‘delegovaných aktov’ by poskytol Komisii príliš rozsiahle právomoci v niektorých otázkach, ktoré by z dôvodu ich citlivosti mali byť zadefinované priamo v legislatívnom texte," uviedol spravodajca Sergio Paolo Francesco Silvestris (EPP, IT).

 

"Vyjadrujeme preto ľútosť nad rozhodnutím Komisie nestiahnuť tento sporný text a nenahradiť ho lepšou verziou. Je zjavné, že nové pravidlá musia byť prepracované tak, aby brali väčší ohľad na odlišnú situáciu v rôznych členských štátoch, a aby  priniesli skutočné zlepšenia pre všetkých pestovateľov, spotrebiteľov, ako aj pre životné prostredie. Dúfame, že členské štáty nájdu dostatočnú silu, aby podporili pozíciu Európskeho parlamentu a odmietli tento neuspokojivý návrh," uzavrel poslanec De Castro.

 

Reakcie slovenských europoslancov

 

"Komisii sa nepodarilo rozptýliť obavy občanov aj malých poľnohospodárov z negatívnych dopadov tohto návrhu na agrosektor. Návrh by negatívne zasiahol najmä tých, ktorí sa snažia dopestovať kvalitné a zdravé potraviny a zároveň im záleží na biodiverzite a ochrane životného prostredia v Európe," uviedla poslankyňa Anna Záborská (EPP, SK).

 

Ďalší postup

 

Nakoľko Komisia odmietla po zamietavom stanovisku Parlamentu stiahnuť svoj legislatívny návrh, poslanci ukončili proces prvého čítania a zaslali svoje stanovisko Rade (ministri členských štátov).

 

Pokiaľ Rada podporí Parlament a návrh Komisie zamietne, legislatívny proces bude ukončený. Rada však môže návrh Komisie pozmeniť. V takom prípade by Parlament mohol odmietnuť pozmeňovacie návrhy Rady - a nadobro tak zamietnuť legislatívny návrh - alebo začať rokovať s predstaviteľmi Rady o konečnom znení nového nariadenia o osivách.

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign