Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Paragrafy (nielen) z ulice

Okrádali starenky

Skúsenosti ukázali, že podomový obchod je nebezpečný. Hlavne pre ženy v staršom veku, ktoré si užívajú pokojnú jeseň života a sú také naivné, že si púšťajú do bytu i celkom neznáme osoby. Potom sa veľmi čudujú, keď im nečakaná návšteva ukradne i peniaze, ktoré mali slúžiť na pohreb. A to by mohli byť ešte rady, že nedošlo k vážnemu prepadnutiu a ublíženiu na zdraví. Dve Slovenky z Komárna, tridsaťšesťročná Tamara a dvadsaťosemročná Soňa, sa vybrali do Českej republiky, aby nikým nepoznané mohli staršie ženy beztrestne okrádať. Sprevádzal ich svojim autom asi štyridsaťročný muž, ktorého meno neprezradili.

Nepochopiteľné tipovanie

Tieto zlodejky si vytipovali najskôr osemdesiatosemročnú pani Adelu. Išli naisto. Vedeli, že starká je vdova, býva sama a starí ľudia sú už ako malé deti.. Dajú sa oklamať raz-dva. Odkiaľ však Slovenky brali takéto tipy, to sa asi už nikdy nedozvieme. Autom sa dostali do dedinky Štědrá v okrese Karlove Vary. Auto si zastavili pred domom starenky a dve zlodejky zacengali. Ich partner sedel v aute a striehol, či je na okolí čistý vzduch.

Starenka otvorila dvere a bola zvedavá, čo nečakaná návšteva chce.

„Predávame deky. Babička, veľmi lacno. Kúpte, neobanujete. Iba za 1 500 korún,“ ponúkali svoj tovar neznáme a hrkútali ako najlepšie hrdličky, vychvaľujúc kvalitu tovaru do neba.

Babička odolávala, ale neodolala. Ženy sa nedali, priam ju ohurovali. Nakoniec išla do izby a zo skrine priniesla peniaze. Vyplatila, zobrala si dve deky a dúfala, že návšteva odíde.

Neodišla. Deky ležali na gauči v kuchyni a zlodejky uvažovali, ako sa rýchle dostať do skrine v obývačke. Soňa tam bleskurýchle vbehla a Tamara babičku zdržiavala v kuchyni. Keď domáca pani videla, čo sa robí, snažila sa ísť aj ona do obývačky, aby tú drzú ženu vyhnala. Ale Tamara si stala medzi dvere do obývačky a bránila panej domu, aby išla ďalej.

Volanie o pomoc

Nakoniec sa domácej predsa len podarilo prekĺznuť vedľa Tamary ale zabrániť krádežisa jej nepodarilo. Soňa „šmajzla“ zo skrine 6 000 korún. Starenka začala volať o pomoc. Soňa k nej pribehla, objala ju zozadu okolo tela a ústa jej zakrývala rukou. Vzápätí nebol problém aj s úlovkom zmiznúť, nech si starká robí, čo chce. Nasadli do naštartovaného auta a zmizli na ceste do neznáma. Stará žena si určite nepomôže, nech si len doma sedí a plače. Aj tak onedlho už umrie a obec jej vystrojí pohreb zadarmo. Mýlili sa. Babička sa spamätala a požiadala susedov o pomoc. Tí zavolali políciu. Ibaže si nikto nevšimol poznávaciu značku auta a babička mohla povedať len to, ako sa celý prípad odohral a že išlo o Slovenky, ktoré si čosi zamrmlali po cigánsky.

Onedlho v Osvinove

Zlodejky pomerne dobrý úlovok v obci Štědrá neuspokojil. Tešiac sa na ďalšie zbojníctvo, zaparkovali pred domom šesťdesiatosemročnej starenky v obci Osvinov, tiež v okrese Karlove Vary.

„Ponúkame veľmi kvalitné a lacné deky,“ začali spievať otrepanú pesničku. „Predáme dve za 2 000 korún. Keď nekúpite, budete veľmi ľutovať. Ale vy ste múdra žena a kúpite. Pozrite...“ a vypuklo ďalšie hrdličkovanie a ohlupovanie. Domáca pani váhala, ale predávajúce boli neoblomné ako skaly. Nakoniec išla do skrine a prišla s obálkou peňazí v ruke. Bez váhania vytrhli babke obálku z rúk. Bolo v nej 7 000 korún. Z bojového poľa ešte stačili ukradnúť aj bankovku v hodnote 200 korún, ktorá ležala na kredenci. Trojica sa rýchle vyparila. Keď babička vyšla celá bez seba na ulicu, po aute nebolo ani stopy. Ničomníci zmizli a nechali starkú svojmu osudu.

Zlodeji si zrejme povedali, že na dnes by to stačilo a zastavili sa na občerstvenie v hoteli. Dobre sa najedli a napili a po cigánsky hodnotili celú situáciu. Boli spokojní, čoby aj nie. Osud iných ich zaujímal tak, ako vlaňajší sneh.

Neboli neviditeľní

Partia, dve sestry a šofér, boli na tisíc percent presvedčení, že ich nikto pri krádeži a lúpeži nevidel a že sa im nič preto nemôže zlé stať. Mýlili sa. Niekto ich predsa len videl a počul. Nie síce pri zbojníctve, ale v hoteli. A dobre vedel i po cigánsky. Práve preto už z hotela len tak nasucho neodišli. Zadržali ich policajti. Zmizol iba šofér.

Po vyšetrovaní, dokazovaní a obžalobe, odsúdil Okresný súd v Karlových Varoch obe ženy, zlodejky, pre trestný čin lúpeže a krádeže na trest odňatia slobody každú v trvaní dvoch rokov, pričom im výkon trestu odložil na skúšobnú dobu v trvaní päť rokov. Uložil im aj trest vyhostenia z územia Českej republiky na dobu desať rokov. Spôsobenú škodu uhradili.

Súd zdôraznil, že obe obžalované sa dopustili trestných činov voči starším dôverčivým osobám, ktoré nemali šancu nijako sa účinne brániť a po zistení, kde majú uložené peniaze, neváhali použiť ani násilie. Poškodené boli naviac odkázané jedine na dôchodok a okradnutie postihlo aj ich obživu. Obžalované neboli dotiaľ v Českej republike trestané, a preto dostali trest na spodnej hranici trestnej sadzby.

Kto vie, či to zlodejkám skutočne pomôže, ale starší ľudia by sa poučiť mohli. Veď v týchto časoch chodia po uliciach stovky podvodníkov, zlodejov i lupičov.

 

(Nabudúce: Modlitba pred vraždou?)

 

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign