Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 21. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Paragrafy (nielen) z ulice

Chválil sa, že vyhral

Mestečko na južnom Slovensku. V trojizbovom byte žila rodina Slobodovcov, rodičia s dvomi deťmi – Petrom a Jánom. Keď rodičia zomreli a mládenci ostali v byte sami, starší brat sa oženil a odsťahoval sa bývať k svokrovcom. Podobne uvažoval aj mladší brat dvadsaťtriročný Peter. Len čo si našiel frajerku, ktorá ostala tehotná, rozhodol sa pre svadbu. Rada bola aj mladomanželka, veď mala už dvadsaťšesť rokov a v jej ponímaní sa vydať musela. Medzitým bratia byt predali a peňazí mali zatiaľ dosť. Aj mladší brat odišiel totiž bývať k svokrovcom. Začali si obaja žiť ako v raji.

Mladší špekuloval

Pokým starší brat si žil vcelku spokojne a na vidieku sa venoval chovu zvierat, mladší Peter sa necítil vo svojej koži. Hoci býval s manželkou v poschodovom dome na okraji mesta, nepáčilo sa mu, že ho svokra diriguje a nadŕža svojej dcére. Okrem toho ho sústavne vyrušovali deti – Rudko a Miško. Keďže nikde nepracoval, času mal dosť. Hlavne pre kamarátov, s ktorými chodil, tváriac sa ako slobodný mládenec, na diskotéky. Výchovu a výživu svojich detí nechával na manželku a svokru. Manželka Vlasta dostávala iba prídavky na deti a sociálnu výpomoc. Manžel nebol prihlásený o zamestnanie ani na úrade práce, lebo ho vyradili pre nespoluprácu. Ponúkli mu robotu v hlavnom meste, ale ju odmietol, vraj je slabo platená a okrem toho aj ďaleko od bydliska.

Už o päť rokov po svadbe si pani Vlasta podala na okresný súd návrh, aby boli deti zverené do jej výchovy a starostlivosti a otec prispieval na deti mesačne 100 eur. Uvádzala, že otec síce žije s nimi v spoločnej domácnosti, ale na výživu detí neprispieva. Ju a deti podporuje okrem pomoci štátu iba matka. Sama je ešte na materskej dovolenke. Súd návrhu matky detí vyhovel.

Našiel si podnikateľku

Peter si našiel frajerku. Zaľúbil sa do staršej podnikateľky, ktorá po rodičoch zdedila rodinný dom, mala auto a hlavne peniaze. Neprekážalo jej, že Peter je ženatý a má dve maličké deti. Hlavne, že jej milenec sa sťažoval, ako doma pri žene a svokre trpí a aký je z toho nešťastný. Ľutovala ho a pritúlila k sebe. Neskôr už sa u nej zdržiaval pomaly viac ako pri svojej manželke. Aj táto ho mala však rada, a preto sa rozvádzať nechcela. Výživné na deti už dostávala. Zasielala ich poštou mužova frajerka, i keď podpisovala ako odosielateľa peňazí Petra.

Keď sa doma Peter objavil, bolo zle-nedobre. Všetko mu prekážalo, svokra, žena, deti a vraj sa doma nedá poriadne ani dýchať. Je mladý a takto trpieť nebude. Žena poslúcha viac svoju matku ako jeho a to je koniec.

Podal si návrh o rozvod manželstva. Už zo samotnej formy, štýlu písania a vyjadrovania a pravopisných hrúbok cítila, že autorkou návrhu je pani podnikateľka. Ale čo z toho, keď sa pod návrhom podpísal jej manžel Peter. Hoci to aj tak trocha očakávala, nechcela veriť vlastným očiam. Plakala a rozmýšľala ako bude ďalej žiť a čo bude s deťmi.

Výhrady proti manželke

Peter v návrhu uvádzal:

„S odporkyňou som uzatvoril manželstvo dobrovoľne a z mojej strany aj z lásky k nej, nakoľko už bola odo mňa tehotná. Pred otehotnením sme sa poznali iba jeden mesiac. V našom vzťahu neboli zo začiatku problémy, tie nastali až neskôr. Bývame v rodičovskom dome manželky, momentálne už len s jej matkou, ktorá je vlastníčka nehnuteľnosti. Zo začiatku boli len bežné hádky. Manželka si odmietla hľadať zamestnanie. Vyjadrovala sa tak, aby som ju živil sám a aby som sa staral o celkovú réžiu domácnosti. Neskôr sme sa nedokázali zhodnúť ani na tom, čo sa týkalo výchovy detí. Deťom vravela, že im chcem ubližovať a že sa o ne nestarám. Len preto mám so synmi narušený citový vzťah, hoci ich mám rád, záleží mi na nich a finančne ich zabezpečujem. Manželka neprejavuje o mňa záujem a nestará sa o mňa už takmer dva roky. Musel som si variť sám, alebo sa stravovať mimo domova. Prestali sme spolu aj intímne žiť. Žiada odo mňa, aby som ju finančne podporoval. Som dobrovoľne nezamestnaný a mám kvôli nej dlžoby v zdravotnej poisťovni... Pre mňa už takýto vzťah s manželkou nemá zmysel. Od manželky necítim žiadnu istotu, a ani oporu v živote. Naše manželstvo si neplní svoj účel a preto som sa rozhodol ho ukončiť...“

To je všetko. Viac nič. Ba ani tie najzákladnejšie veci, ktoré musí návrh o rozvod manželstva obsahovať. Ako navrhuje, aby súd rozhodol, pričom súčasťou rozvodu je aj ďalšia starostlivosť o deti, lebo predchádzajúce rozhodnutia súdu platia len do rozvodu. Teda, komu navrhuje, aby mal deti v starostlivosti a koľko je potrebné platiť výživné na deti.

Koniec manželstva

Pani Vlasta s návrhom na rozvod súhlasila. Nie však preto, že by manžela nemala rada, alebo nemyslela na osud svojich detí. Ale ani keby s rozvodom nesúhlasila, to jej nepomôže. Nijaký súd na svete nemôže totiž prinútiť dvoch ľudí, aby spolu žili, keď jeden z nich nechce a to z akéhokoľvek dôvodu. Žiadala však, aby súd zveril deti do jej starostlivosti a opatery a otca zaviazal prispievať na výživné podľa veku a potrieb detí a majetkových pomerov rodičov.

Súd takto aj rozhodol. Otec sa môže s deťmi stretávať neobmedzene. Hneď po rozvode si našiel zamestnanie. Keďže rozvedená manželka sa musí starať o choré deti a nemôže sa zamestnať, krátko po rozvode bol ďalší súd. Ten rozhodol, že bývalý manžel musí poskytovať bývalej manželke príspevok na jej výživu. Zrejme si z toho veľkú hlavu nerobí. Pani podnikateľka ho nesmierne miluje a sľúbila, že ak si ju vezme za manželku, bude mu pomáhať v dobrom i zlom až do smrti.

Všetko jej sľúbil. A kade chodí, tade sa chváli, že všetko vyhral a tak dobre, ako je teraz jemu, je málokomu... Nuž, kto vie. Možno to raz, keď dorastú, budú posudzovať jeho deti!

(Nabudúce: Nevinne vinná Mariša)


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign