Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Oslava dňa mokradí zahájením výstavy Kolmý riečny breh – najlepšie miesto pre život

815

BROZ |MM|   Mokrade sú pre život človeka, jeho zdravie, čistotu zdrojov pitnej vody ale aj ako ochrana proti povodniam nenahraditeľné. Predstavujú najúčinnejší filter pre čistenie vody, poskytujú bohaté zdroje potravy a súčasne patria k biotopom s mimoriadne vysokým druhovým bohatstvom živočíchov a rastlín. Zahŕňajú vnútrozemské močiare, jazerá, rieky, ich nivy, rašeliniská, no aj pobrežné mokrade, či napríklad človekom vytvorené rybníky. Téma tohtoročného Dňa mokradí „Mokrade pre našu budúcnosť – trvalo udržateľná existencia“ zdôrazňuje nové ciele trvalo udržateľného rozvoja podľa OSN. Výzva je o to naliehavejšia, že v rámci celosvetových odhadov sa predpokladá, že do roku 2025 až 35% obyvateľstva bude niesť priame následky znižujúcich sa zásob vody. Aj toto je výsledok stále pokračujúcej degradácie mokradí.

Obnove mokradí na Juhozápadnom Slovensku sa už viac ako 18 rokov venujú ochranári z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia – BROZ. Spolu s odborníkmi z oblasti vodného hospodárstva a akademického prostredia realizujú projekty na obnovu, ochranu a zlepšenie stavu mokradí na Podunajsku aj na Záhorí. Ako uviedol predseda združenia Tomáš Kušík: „Práve výskyt niektorých vzácnych druhov živočíchov vrátane vtákov je ukazovateľom dobrého stavu mokradí a zdravého životného prostredia. Preto venujeme ochrane vzácnych druhov vtákov, obnove ich hniezdnych a potravných biotopov značnú pozornosť. Aktuálne napríklad v rámci projektu Ochrana brehule hnedej, rybárika riečneho a včelárika zlatého v dunajsko-moravskom regióne, v rámci ktorého sa v spolupráci s vodohospodármi budeme snažiť obnoviť kolmé riečne brehy  a steny a znovu oživovať bočné ramená Dunaja, ale aj mokrade ako potenciálne potravné biotopy.“

Štátny tajomník Ministerstva životného prostredia, pod ktorého gesciou sú niektoré partnerské inštitúcie spomínaného projektu, doc. Ing. Ján Illavský, CSc zdôraznil:
V súčasnej dobe druhy ako rybárik riečny, včelárik zlatý či brehuľa hnedá nenachádzajú dostatok vhodných hniezdnych a potravných možností, pretože prirodzené kolmé riečne brehy a kolmé steny vhodné na hniezdenie, ako aj malé riečne ramená, mokrade ako potenciálne potravné biotopy, degradovali v dôsledku regulácie tokov a spevňovania brehov.

 

V rámci uvedeného projektu sa symbolicky práve 2. februára na Deň mokradí vo vestibule Ministerstva životného prostredia uskutočnila vernisáž interaktívnej putovnej výstavy “Kolmý riečny breh – najlepšie miesto pre život”, ktorá ponúka možnosť environmentálnej výchovy hravou a zaujímavou formou a poskytuje návštevníkom dôležité informácie aj o tom, ako chrániť mokrade a vodné zdroje nielen pre vzácne živočíchy, no v konečnom dôsledku aj pre samých seba!


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign