Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

OľaNO: Zistenia, ku ktorým sme sa dopracovali počas Tour de Roma

TS/RPA  - "V osadách sme sa presvedčili, že za stav, ktorý sme videli, nie je zodpovedný nikto iný ako politici. Politici dlhých 22 rokov svoju neschopnosť kryjú uplácaním ľudí v osadách sociálnymi dávkami. Sociálny systém Rómovia nezneužívajú, Rómovia len využívajú systém, ktorý nastavili politici. V skutočnosti sociálnu odkázanosť ľudí zneužívajú dlhé roky politici, samospráva, tretí sektor, úžerníci, exekútori, dodávatelia služieb či realizátori pofidérnych projektov na získanie a udržanie si moci alebo vlastné obohatenie," uvádza sa v tlačovej správe, ktorú médiám poskytla Eva Surovková, asistentka OĽaNO.

OĽaNO v uplynulých dňoch predstavili súbor zistení, ku ktorým dospeli počas putovania po. rómskych osadách - tzv. Tour de Roma. To realizovali v dňoch 16.–20. 7. 2012 vo vybraných lokalitách, kde žijú Rómovia. Okrem iného navštívili aj jarovnice a Lunik IX. Na základe svojich zistení pripravujú poslanci Igor Matovič a Peter Pollák rozsiahly komplex riešení, o ktorých chcú najprv diskutovať s predstaviteľmi strany SMER-SD v záujme získania podpory na ich realizáciu. Alojz Hlina predstavil na svojom brífingu svoj návrh riešenia. "Považujeme však za dôležité oznámiť, že jeho návrh síce rešpektujeme, ale sa s ním nestotožňujeme," uvádza Surovková v tlačovej správe.

 

Zistenia:

1) Nepodchytením výchovy dieťaťa od počiatku nechávame deti nezodpovedných a neschopných rodičov behať do siedmych rokov po ulici. Takéto dieťa skončí spravidla v špeciálnej triede či škole, kde štát za vzdelávanie zbytočne platí 2,5krát vyššiu sumu za dieťa ako v škole normálnej. Také dieťa nakoniec nezíska ani výučný list, ani prácu a naveky zostáva závislé na sociálnom systéme. Ako príklad môžeme uviesť fakt, že  tento rok na Luníku IX nastúpi do prvého ročníka 400 detí a do deviatej len 6.

2) Nastavením sociálneho systému finančne motivujemedeti zo sociálne odkázaných rodín, aby okamžite po ukončení povinnej školskej dochádzky školu opustili a začali radšej poberať sociálne dávky, lebo je to pre rodinu finančne výhodnejšie.

3) V jednej chvíli vyžadujeme na pomocnú prácu asistenta učiteľa v rómskych komunitách VŠ vzdelanie, avšak starosta a poslanci, ktorí rozhodujú o osude tisícok ľudí, nemusia mať skončenú ani ZŠ.

4) Vzdelávací, sociálny a právny systém, ktorý nechráni učiteľa pred agresívnym a vulgárnym správaním indivíduí, je chorý a spôsobuje výraznú demotiváciu kvalitných učiteľov učiť deti z problémových rodín.

5) Kým pracujúci rodič nedostáva za dochádzku do školy svojho dieťaťa ani euro, sociálne odkázaný dostane 17 eur mesačne, ktoré nie sú účelovo viazané, ktoré rodič môže ľubovoľne použiť a zvyčajne aj použije.

6) Systém, ktorý umožňuje v hotovosti vyplácať nezodpovedným rodičom príspevok pri narodení dieťaťa bez viazanosti na konkrétny účel, je zvrátený. Takýto príspevok nezodpovední rodičia nepoužijú na pokrytie potrieb dieťaťa, ale len potrieb svojich vlastných.

7) Jednorazová mesačná výplata sociálnych dávok, ktorú nezodpovední rodičia môžu ľubovoľne použiť, napr. na alkohol či automaty, spôsobuje stav, že mnohé deti z takýchto rodín podstatnú časť mesiaca hladujú.

8) Systém spoločného posudzovania osôb v rodinefinančne motivuje sociálne odkázaných rodičov, aby neuzatvárali manželský zväzok a takto mali zabezpečenú vyššiu sociálnu dávku.

9) Súčasný právny stav umožňuje, aby sociálne odkázaný človek mohol de facto beztrestne páchať ľubovoľný počet priestupkov, keďže nemá na zaplatenie pokút. Inak povedané, sociálne odkázaní ľudia majú na Slovensku de facto priestupkovú imunitu.

10) Nastavenie systému aktivačných prác a malých obecných služieb, ktoré ich organizáciu ponecháva na samosprávu, spôsobuje, že tieto práce sú vykonávané poväčšine len formálne a predstavitelia samosprávy ich väčšinou využívajú na upevnenie svojej moci a de facto kupovanie si voličov za peniaze štátu.

11) Pri súčasnej miere nezamestnanosti a nastavení daňového a odvodového systému je len ilúziou si myslieť, že akýkoľvek podnikateľ príjme do práce Róma z osady, ak sa o voľné pracovné miesto zároveň zaujímajú stovky nerómskych nezamestnaných.

12) Sociálny systém nerobí žiadny rozdiel medzi ľuďmi z komunity, ktorí sa snažia žiť poctivo, majú záujem o prácu, starajú sa o svoje deti, dodržujú zákony a tými, ktorí konajú pravý opak. Všetkých týchto ľudí systém dáva do jedného vreca a pristupuje k nim ako ku kusom, ktorým treba len mesačne prideliť dávku.

13) Politici dlhodobým uplácaním sociálne odkázaných ľudí len kryjú svoju neschopnosť vytvoriť systém, ktorý by sociálne odkázaným ľuďom umožnil získať prácu. Tým zároveň politici v spoločnosti upevňujú presvedčenie, že všetci sociálne odkázaní ľudia o prácu nestoja. To môžeme vyvrátiť vlastnou skúsenosťou, kde sme sa počas Tour de Roma nestretli s človekom, ktorý by pýtal vyššie sociálne dávky, ale stretli sme stovky ľudí, ktorí od nás pýtali prácu, akúkoľvek.

14) Aj napriek tomu, že politici na papieri vykázali obrovské množstvo peňazí, ktoré vraj mali prísť do rómskych osád, videli sme tisícky ľudí, ktorí žijú v neľudských podmienkach, bez práce a akejkoľvek perspektívy, mnohokrát na priestore menšom ako 1m2 obytnej plochy na jedného človeka.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign