Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Od prvého letu človeka do vesmíru uplynulo neuveriteľných 50 rokov

Miloš MajkoDátum12. 04. 2011 21:14:56TémaVeda a technika
200 Zdroj: pisqa

Nie je toho nijako mimoriadne veľa, na čo v bývalom Sovietskom zväze môžu byť hrdí.  O jedno  prvenstvo však túto krajinu už nikto nikdy nepripraví. Dnes uplynulo  50 rokov od prvého letu človeka do vesmíru a ako nám je známe z učebníc základnej školy, ikonou ZSSR sa stal  Jurij Alexejevič Gagarin.

- - -

Jurij Alexejevič Gagarin (rus. Юрий Алексеевич Гагарин) (* 9. marec 1934, Klušino, Smolenská oblasť – † 27. marec 1968 18 km od mesta Kiržač) bol sovietsky kozmonaut, ktorý sa vyletel do vesmíru.

Saratovskej oblasti.

Z neznámeho vojenského letca sa počas hodiny stal najpopulárnejší človek planéty, čo sovietska vláda dobre využila. Jurij Gagarin bol povýšený z nadporučíka na majora, vyznamenaný titulom Hrdina Sovietskeho zväzu a Leninovým radom. 14. apríla ho triumfálne privítali v Moskve a v nasledujúcich dňoch a mesiacoch po celom svete od Londýna až po Havanu (nie je bez zaujímavosti, že Gagarinova vôbec prvá zahraničná cesta viedla do Prahy).

Okrem verejných povinností sovietskej „ikony“ (oi. bol aj poslancom Najvyššieho sovietu) zostal Gagarin kozmonautom. Ako vedúci skupiny kozmonautov (a od roku 1963 zástupca veliteľa výcvikového strediska) sa podieľal na ich výcviku a veľmi usiloval o účasť na ďalších kozmických letoch, najmä na (neskôr zrušenom) programe letu na Mesiac. Študoval tiež na Žukovského vojenskej leteckej akadémii v Moskve.

Zdroj: Wikipedia

- - -

Po sprístupnení tajných archívov  KGB  na svetlo vychádzajú fakty, ktoré upresňujú  dôvod jeho smrti. Nech to však je akokoľvek, prvý let človeka do vesmíru a  J.A. Gagarin  sa stal pre socialistickú krajinu tým, čo pre  USA bolo prvé pristátie človeka na mesiaci a Neil  Amstrong. Obidve udalosti a obaja ich protagonisti  posunuli vedecký výskum výrazne dopredu a zároveň spustili nekonečné súperenie oboch veľmocí vo výskume kozmu minimálne do konca Studenej vojny.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
Jozef | 13-04-2011 08:15:29
http://www.youtube.com/watch?v=uGWaz28vUj8

Celý svět slyšel tu zprávu TASSu, celý svět zanechal hovoru, celý svět vyskočil od rozhlasu a zdvihl pohledy nahoru. Dobrý den, majore Gagarine tak jsme se tedy už dočkali celý svět připil vám rudým vínem lidé vám ze zdola mávali. Vyřiďte prosím na Měsíci vyřiďte mezi hvězdami co chceme všichni dneska říci že přijdem brzo za vámi. Já to tak zazpívat nedovedu, trémou se třese mi dneska hlas. Máte prý, majore, dvacet sedum a svět je mladý podle vás. Vyřiďte prosím na měsíci vyřiďte mezi hvězdami co chceme dneska všichni říci že brzo přijdem za vámi. Já to tak zazpívat nedovedu, trémou se třese mi dneska hlas. Máte prý, majore, dvacet sedum a svět je mladý podle vás.

Do Ciech sa vratil este raz, v 1966 roku. A pri obycajnom treningovom lete s Migom havaroval a zomrel.

Konšpiračným teóriám o smrti jedného z najslávnejších sovietskych kozmonautov konečne odzvonilo. Tajomstvo smrti odhalila odtajnená správa z vyšetrovania pádu lietadla MiG-15 v okolí Moskvy 27. marca 1968, pri ktorom 34-ročný Gagarin zahynul. A podľa nej nešťastie nasledovalo po snahe vyhnúť sa balónovej sonde!

Niektoré z konšpiračných teórií hovoria o tom, že sa lietadlo dostalo do turbulencie iného stroja. Ďalšie, že v pretlakovej kabíne lietadla došlo k dekompresii a Gagarin spolu so svojím inštruktorom Vladimirom Serjoginom sa rozhodli pre okamžité klesanie skôr ako dôjde k strate vedomia. Počas strmhlavého letu však vedomie stratili a neovládaný stroj narazil do zeme a explodoval. Ďalšia teória hovorí o sabotáži...

"Komisia pri analýze okolností nehody a poznatkov z vyšetrovania dospela k záveru, že najpravdepodobnejšou príčinou katastrofy bol prudký manéver pri vyhýbaní sa balónovej sonde. Alebo, a to je už menej pravdepodobné, pri vyhýbaní sa hornej vrstve oblačnosti," informoval Alexander Stepanov s odvolaním sa na doposiaľ utajovanú správu štátnej komisie.

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign