Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Od genocídy vo Rwande uplynie 20 rokov

Miloš MajkoDátum05. 04. 2014 20:51:21TémaAktuálne témy
200

Vo svete sa udiali veci, ktoré je nevyhnutné pripomínať trvale. Aby ľudia nezabudli. Nacistický holokaust, či iba dvadsať rokov stará genocída v Rwande. Iba niekoľko týždňov stačilo na vyvraždenie takmer milióna ľudí a to primitívnymi zbraňami, ako mačety či jednoducho nože, ktorými obetiam ich vrahovia podrezali hrdlá. Časť histórie Afriky, na ktorú civilizácia hrdá byť nemôže.

Pripomeňme si niekoľko faktov z encyklopédie:

Rwandská genocída je popri nacistickom holokauste, arménskej genocíde a genocíde Červených Kmérov zaraďovaná k najväčším genocídam 20. storočia.

Odhaduje sa, že v období od 6. apríla do 4. júla 1994 došlo k vyvraždeniu vyše 800 000 Tutsiov a umiernených Hutuov militantnými skupinami Interahamwe a Impuzamugambi. Okrem toho bol tento konflikt zárodkom utečeneckej krízy v bývalom Zaire, prvej a druhej Konžskej vojny a občianskej vojny v Burundi.

Pre mnohých je táto udalosť historickým mementom nielen z dôvodu obrovského množstva zavraždených za tak krátke obdobie, ale tiež kvôli prístupu rozvinutých krajín a OSN ku konfliktu. Napriek spravodajským informáciám pred začiatkom vraždenia a vyobrazeniu ukrutností medzinárodnými médiami v celej ich šírke, všetky krajiny prvého sveta odmietli intervenovať.
Historické pozadie

Prvými známymi obyvateľmi územia dnešnej Rwandy boli pygmejskí Twaovia. Časom splynuli s bantuskými kmeňmi, predkami Hutuov, a v súčasnosti tvoria len približne jedno percento miestnej populácie. Posledná skupina, ktorá pravdepodobne migrovala na toto územie sú Tutsiovia, ktorí sú historicky zaraďovaní do hamitickej skupiny pochádzajúcej z východnej Afriky z oblasti Afrického rohu. Táto teória bola akceptovaná začiatkom 20. storočia, pretože potvrdzovala lokálne rasové teórie. Keďže Hutuovia aj Tutsiovia hovoria rovnakým jazykom a zmiešané manželstvá sú bežné, mnoho vedcov sa dnes prikláňa k názoru, že rozdiely boli do veľkej miery zveličené a odzrkadľujú skôr kultúrne rozdiely.
Etnické a politické korene

V 15. storočí sa zjednotilo niekoľko Tutsijských skupín a vytvorilo Rwandské kráľovstvo, ktoré vládlo v regióne až do 20. storočia. Hoci aj niektorí Hutuovia patrili medzi šľachtu, väčšina z nich boli chudobní roľníci. Tvorili pritom 82 - 85% z celej populácie. Vo všeobecnosti, králi nazývaní Mwami, boli Tutsiovia a ako boží synovia mali neobmedzenú moc.

Do 19. storočia sa tradovalo, že Tutsiovia ovládajú vojenské sily a Hutuovia nadprirodzené. Z toho dôvodu tvorili Mwamiho radu poradcov (abiiru) výhradne Hutuovia. Od polovice 18. storočia abiiru začala strácať vplyv a moc vládcu sa centralizovala. Pôda, ktorá bola dovtedy vlastníctvom rodových skupín, na čele ktorých stáli prevažne Hutuovia, sa rozdelila jednotlivcom, Tutsiom.

Zdroj: Wikipedia

 

O udalosti, ktorá sa začala  6. apríla  1994, práve zajtra uplynie  20 rokov. Kto má záujem pozrieť si výborný film natočený  podľa skutočných udalostí, odporúčame  HOTEL RWANDA. Ide o materiál, obsah ktorého  nemôže nechať chladným nikoho. Utrpenie nevinného obyvateľstva Rwandy, žien a detí len pre kmeňové rozdiely. Genocída, za ktorú iba nedávno ˇ(až po 17 tich rokoch)  boli potrestaní tí, ktorí ju spôsobili, či jej nezabránili.

Téme sme sa venovali aj v týchto článkoch:

http://www.seredonline.sk/clanky/hotel-rwanda-skutocny-pribeh-o-genocide-1/

a tiež

http://www.seredonline.sk/clanky/hotel-rwanda-skutocny-pribeh-o-genocide/


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign