Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Niečo na zamyslenie 12

Fero HoraDátum15. 03. 2013 23:12:43TémaNa zamyslenie...

Narodila som sa o dva mesiace predčasne, s nevyvinutými pľúcami a srdcovou poruchou. Lekári povedali mojej mame,  že nebudem žiť dosť dlho na to, aby som opustila nemocnicu. Napojili ma na mnoho rôznych prístrojov, ktoré robili všetko možné, od dýchania, až po varovanie sestier, keď sa príliš znížil tep môjho srdca.

Dni sa míňali a lekári nemohli uveriť, že stále žijem. Mojej mame povedali, že vzdorujem pravdepodobnej smrti. S každým novým dňom sa vyskytli nové výzvy a zápasy, ale tiež viac nádeje. Asi po mesiaci ma odpojili od prístrojov, aby zistili, či dokážem sama dýchať, ba dokonca či prežijem. Ich očakávania som prekonala a po dvoch dňoch ma prepustili z nemocnice. Poslali k nám domov zdravotnú sestru, aby mame pomohla starať sa o mňa každý deň. Po týždni sa mama všetko naučila. Každý deň som musela brať lieky na podporu dýchania a hoci som vždy bola pokojné dieťa, jedného dňa nastal drastický obrat. Nekontrolovateľne som sa rozplakala a sfialovela som.  Mama ma zaviezla na pohotovosť. Prišiel lekár a zistil, že mám zablokovanú chlopňu a budem potrebovať operáciu srdca, aby ju uvoľnili.

Kým ma operovali, v čakárni na mňa čakali moji starí rodičia a mama. Operácia trvala štyri a pol hodiny, ale lekárom sa podarilo chlopňu úplne uvoľniť. Po dvoch týždňoch, na Štedrý deň lekár povedal, že som dosť silná, aby som išla domov. Všetci súhlasili, že to bol ten najlepší darček.

Prešlo niekoľko rokov a ja som bola ako iné deti. Naďalej som však musela brať lieky na srdce, ale na dýchanie iba vtedy, keď nepomohol inhalátor.  Raz do mesiaca som chodila na kontrolu, ktorá sa stala normálnou rutinou. Niekedy ma na niekoľko dní hospitalizovali, ale na nemocnicu som bola zvyknutá, takže mi to nevadilo. Okrem toho boli na izbe aj iné deti, s ktorými som sa mohla rozprávať. Niekedy som sa unavila rýchlejšie ako iné deti a nie vždy som sa mohla hrať tak dlho ako ony, ale v nemocnici boli deti ako ja.

Keď som chodila do ôsmej triedy, môj zdravotný stav sa začal zhoršovať. Neustále ma bolelo na hrudi a nevedela som zistiť prečo. po niekoľkých dňoch som to už nevedela vydržať a musela som to povedať mame.  Na druhý deň ma objednala k doktorovi, ku ktorému som chodila už deväť rokov a zvykla som si naňho.  Dok- ako ho všetci volali- mi všetko hovoril na rovinu a nechodil dlho okolo horúcej kaše, takže som si bola istá, že dostanem priamu odpoveď. Ako som sa len mýlila! Nemohol mi povedať, čo mi spôsobuje bolesť, lebo to netušil.

Nasledujúci deň Dok urobil niekoľko testov a snažil sa zistiť príčinu mojej bolesti. Ešte nikdy do mňa nenapichali toľko ihiel v takom krátkom čase. Keď som sa chystala povedať :" Dosť," Dok konečne odhalil príčinu môjho zhoršeného stavu.  Nevyzeralo to dobre, okamžite sme museli začať s liečbou, čo znamenalo, e som na niekoľko dní vypadla zo školy. Od počtu vymeškaných hodín záviselo, či ma nechajú dokončiť školu s mojimi spolužiakmi. Rozhodnutie bolo na mne. Mám dokončiť liečbu a riskovať, že nebudem končiť školu so svojou triedou, alebo ju mám do leta prerušiť a riskovať možné nezvratné následky? Vedela som, že to nebude ľahké rozhodnutie, lebo moja hlava hovorila jedno a srdce druhé. Musela som sa na to vyspať.  Keď som sa o tom poradila so starým otcom a mamou, rozhodla som sa pokračovať v liečbe a ostatné riešiť neskôr.

Liečebný proces sa podobal na chemoterapiu, ktorou prechádzajú pacienti s rakovinou. netešila som sa na to, ale ak mi to malo pomôcť, bola som za.  po prvom týždni liečby som pochopila, že do školy sa tak rýchlo nedostanem. Mnoho dní mi bolo fyzicky zle a aj psychicky som bola vyčerpaná.

Keď zavolala riaditeľ školy, aby oznámil mame, že nie je šanca, aby som ukončila ročník so spolužiakmi, nebola som v škole asi mesiac.  Vtedy som stratila všetku nádej.

Nielen že som mala bolesti, ale bola som tiež príliš chorá na to, aby som sa vrátila do školy, či trávila čas s priateľmi. Lenže to znamenalo, že nebudem môcť s nimi ukončiť ročník !  Aký to malo všetko zmysel?

Po niekoľkých dňoch ľutovania som zistila, že mi to príliš odčerpáva energiu.  Uvažovala som nad tým, čo mi vždy hovoril dedko:" Vždy existuje výnimka a tou si zvyčajne ty."

Premýšľala som nad všetkými historkami, ktoré mi rozprávali o prvých dňoch môjho života, ako ťažko som musela bojovať, aby som zostala nažive. Pochopila som, že som bola schopná bojovať tak ťažko ako malá, určite zvládnem aj toto.  Nemohla som sa vzdať....nie bez boja.

Požiadala som mamu, aby zašla do školy a vypýtala mi všetky úlohy a učebnú látku, ktorú som zameškala, kým som ležala v posteli. Robila som celé hodiny úlohu za úlohou až som ich všetky urobila. potom mi mama doniesla ďalšie a ďalšie . Do školy som už nechodila  dva a pol mesiaca, ale keď som sa nakoniec vrátila, nebola som ani deň pozadu.

Zvládla som to, čo mnohí považovali za nemožné. Znova som raz zvíťazila, bola som výnimkou z pravidla. Hoci som mala pochybnosti a niekedy som si myslela, že to nemá význam, dokázala som byť dostatočne pozitívna, aby som to dotiahla do konca. Rovnako ako pred mnohými rokmi, keď som bola malým dieťaťom v nemocnici, aj dnes si v sebe zachovávam bojovnosť, ktorá mi nielenže pomohla prežiť, ale aj dnes víťaziť v čomkoľvek, čo si vezmem do hlavy.

Pamätajte: dostatočná viera v seba, vám pomôže uskutočniť čokoľvek, čo si zaumienite. 

Grace Gonzales

 

Nikdy, nikdy, nikdy sa nevzdávaj.

Winston Churchill

 

Význam inšpirácie a prežitia máme čerpať zo samotného srdca utrpenia.

Winston Churchill

 

Silu získame z toho, čo prekonáme.

Ralph Waldo Emerson

 

Kto chce spievať, vždy si pieseň nájde.

Švédske príslovie.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
Martin Navrátil | 17-03-2013 11:20:06
Ferko, len tak ďalej pokračujte! :)

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign