Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Niečo na zamyslenie 8

Fero HoraDátum17. 02. 2013 21:58:38TémaNa zamyslenie...

Keď nám niekto ublíži, našou prirodzenou reakciou je protiútok. Samozrejme, že takáto reakcia, aj keď ľudská, je takmer v každom prípade nesprávna, aj preto, že vyvoláva podobnú odozvu.

 

Dobrým príkladom je skúsenosť jedného maďarského emigranta, Jozefa Kudara. Pred revolúciou v Maďarsku, bol úspešným mladým právnikom. V uliciach Budapešti sa v tom roku, spolu so svojimi priateľmi, postavil proti sovietskym tankom, pretože veril, že jeho krajina sa oslobodí. Revolúcia bola potlačená a on bol nútený emigrovať.

 

Keď pricestoval do Spojených štátov, nemal peniaze, ani prácu a ani nikoho nepoznal. Mal však dobré vzdelanie. Hovoril niekoľkými jazykmi a medzi nimi aj anglicky. Niekoľko mesiacov sa snažil nájsť si prácu vo svojom odbore. Pretože však nepoznal americké zákony, všade ho zdvorilo odmietli.

 

Keďže jazyk ovládal dobre, aspoň si to myslel, pokúsil sa nájsť si prácu v istej obchodnej spoločnosti. Vlastníkovi tejto spoločnosti napísal list. O dva týždne dostal odpoveď. Okrem iného, sa v liste hovorilo o tom, že aj keď potrebujú manažéra, nemôžu ho zamestnať, pretože nevie  správne písať po anglicky. Takúto odpoveď nečakal. Ovládla ho zlosť a urazenosť.

 

Hneval sa na všetko a všetkých. Akým právom môže tento hrubý a arogantný muž tvrdiť, že nevie písať po anglicky. Ak je tu niekto nevzdelaný, tak je to určite on, pretože jeho list je plný gramatických chýb.

 

Jozef si sadol a za horúca napísal ostrú odpoveď. Keď list dopísal a opäť si ho pre kontrolu prečítal, hnev začal ustupovať. Spomenul si na radu,: Krotká odpoveď odvracia prchkosť.“

Nie, nepošle ten list. Možno má ten chlap pravdu. Angličtina nie je jeho materinský jazyk. Možno si ešte musí niečo doštudovať. Veď ten človek mu vlastne prejavil službu a pomohol mu, aby si uvedomil, že sa v nej naozaj potrebuje zdokonaliť, aby sa mohol uchádzať o dobre platené miesto.

 

Kudar roztrhal list a napísal ešte jeden. Ospravedlnil sa za chyby, vysvetlil odkiaľ prichádza a prečo utiekol do Ameriky a poďakoval sa za pripomienku, že sa potrebuje zdokonaliť v anglickom jazyku. O dva dni dostal telefonát, že ho pozývajú do New Yorku na pohovor. O týždeň už pracoval pre túto spoločnosť ako obchodný zástupca. Už o niekoľko rokov sa stal viceprezidentom spoločnosti. Vďaka tomu, že si v rozhodujúcej chvíli, keď mal pokušenie šťavnato odpovedať na list, zachoval chladnú hlavu, stal sa z neho úspešný muž.

 

Venuj pozornosť svojim nepriateľom, pretože prví objavia tvoje nedostatky.

 

Antisthenes


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
shelley | 18-02-2013 15:07:34
Múdre slová.

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign