Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 8. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Niečo na zamyslenie 11

Fero HoraDátum10. 03. 2013 21:13:33TémaNa zamyslenie...

Sivovlasá sestra si sadla na studenú ,kamennú dlážku, kde bola Annie a otvorila hnedé vrecúško. Vybrala oriešky a ukázala ich dospievajúcemu dievčaťu, ktoré sa krčilo v kúte tejto malej izby. "Poď Annie, pozri sa, čo som ti priniesla," povedala. Annie sa však ani nepohla. Jej neprítomný pohľad smeroval stále dopredu.  "To je beznádejný prípad." konštatovali lekári, "len akési neskrotné stvorenie!" Sestry si vraveli:" Nemá nikoho, nikoho na tomto svete!"

Musí niekoho mať, rozhodla sa jedna sivovlasá sestra a začala malej, divokej Annie prejavovať lásku. "Veľmi by ma potešilo, keby si mi niečo povedala," vzdychla si. "Viem, že život sa voči tebe zachoval veľmi kruto. Keď si mala osem rokov, zomrela ti mama a o dva roky neskôr ťa opustil otec. Zostali ste s Jimmym sami. Potom zomrel aj on a ty si začala strácať zrak.  Nečudujem sa, že toľko kopeš a kričíš. Oni ťa tu kôli tomu zamykajú. Ja by som to tiež niesla veľmi ťažko. Viem, že nie si pomätená, ako si myslia. Si len ranená tvrdou skutočnosťou. Mám ťa rada, Annie. prídem zase zajtra a porozprávame sa." Aj keď Annie odmietala hovoriť, oriešky, ktoré jej tam sivovlasá sestra nechala, zjedla. Láska k Annie nútila túto starú ženu, deň čo deň ju navštevovať. A vždy vo štvrtok jej doniesla sáčok s orieškami. Postupne Annie reagovala na prejavenú lásku, začala sa usmievať a hovoriť. Prestala kopať a kričať. Aj ostatné sestry sa s ňou spriatelili. Lekári si všimli túto zmenu a rozhodli, že už nemusí byť izolovaná. Poslali ju do školy pre nevidiacich, ktorú spravoval Alexander Graham Bell. Tam si medzi študentami a učiteľmi našla veľa priateľov. Podstúpila operáciu, po ktorej sa jej vrátil zrak. Naučila sa posunkovú reč, vďaka ktorej sa mohla rozprávať aj s hluchými.

Annie sa stala učiteľkou hluchých nemých a slepých študentov. Potom prijala pozvanie na juh Spojených štátov. Žilo tam šesťročné dievčatko, ktoré bolo hluché, nemé a slepé. Volalo sa Helen Kellerová. Bola neovládateľná, ako divé zviera. Annie milovala Helen a pomáhala jej učiť sa. Povzbudzovala ju, aby chodila do školy. Potom sa toto dievča dostalo aj na vysokú školu, kde s pomocou Annie získala titul. Helen cestovala po svete a stretávala sa s prezidentmi, kráľmi a kráľovnami.

Keď jej anglická kráľovná Viktória, pripínala najvyššie ocenenie krajiny , spýtala sa jej: "Ako ste dosiahla také pozoruhodné výsledky? Ako mi vysvetlíte, že ste slepá a hluchá urobila vo svete toľko dobra?"

Helen Kellerová bez váhania vzdala hold svojej učiteľke. Povedala:" Nebyť Annie Sulivanovej, meno Hlelen Kellerovej by zostalo neznáme. Bez jej lásky by som nebola ničím. A keby ste sa spýtali Annie Sulivanovej, ako sa to podarilo jej, povedala by vám:" Nebyť tej starej sivovlasej sestry, ktorá mi prejavovala lásku a súcit, nebola by som ničím."

Nech je tvoje zamestnanie akékoľvek, vykonávaj ho verne a s láskou.

 

Radosť znamená zabudnúť na seba. Preto sa snažím urobiť svetlo v očiach iných ľudí svojim slnkom, hudbu v ušiach iných svojou symfóniou a úsmev na perách iných svojim šťastím.

Helen Kellerová

 

Jediné slovo niekedy stačí na to, aby vybudovalo, alebo zničilo šťastie.

Solón

 

Slúžiť iba sám sebe je najťažšie otroctvo.

Seneca


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
Eduard Bass | 22-03-2013 19:32:05
Nikdy celkom neuspokojíme tých, ktorý by nás chceli milovať pre naše prednosti, okrem tých, ktorý nás milujú pre naše nedostatky.
Martin Navrátil | 11-03-2013 19:18:48
Pekné! Je super, že si dá niekto námahu napísať sem takýto príbeh. Zväčša tu vidíme iba sťažovanie sa na neutešenú situáciu, povedzme, v spoločnosti, ale doteraz sem takmer nikto nenapísal, že sa to dá aj inak, že každý jeden z nás má možnosť čosi zmeniť, urobiť ten náš svet krajším. Veľmi sa teším. Ďakujem :)

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign