Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

NESÚHLASNÉ stanovisko s udelením Štatútu významnej investície pre projekty spoločnosti J&T Real Estate „Spojená Bratislava“ a spoločnosti HB Reavis

Miloš MajkoDátum11. 12. 2017 00:49:57TémaAktuálne témy

Mestské zastupiteľstvo hlavného mesta SR Bratislavy dňa 8.12.2017 po prerokovaní projektov na komisiách s prihliadnutím na stanoviská dotknutých mestských častí Petržalka a Ružinov opätovne potvrdilo svoje NESÚHLASNÉ
stanovisko s udelením Štatútu významnej investície pre projekty spoločnosti J&T Real Estate „Spojená Bratislava“ a spoločnosti HB Reavis pre skupinu jeho projektov v Bratislave, zóne Nivy a v Petržalke a požiadalo primátora hlavného mesta SR Bratislavy bezodkladne informovať o tomto uznesení Úrad vlády Slovenskej republiky a príslušné ministerstvá.

Jeden z dôvodov, o ktorom som za zastupiteľstve hovorila je:
ohrozeniu podzemných vôd prúdiacich do Chránenej Vodohospodárskej oblasti Žitný ostrov. V súčasnosti nie je komplexné zmapovaný aktuálny stav zamorenia územia pod predloženým investičným zámerom HB Reavis a J&T Real Estate na území Bratislavy, ktoré žiadajú štát o vydanie osvedčenia o významnej investícii. Vláda by mala okamžite zabezpečiť komplexný monitoring zamoreného územia a Ministerstvo životného prostredia SR navrhnúť komplexné riešenie na sanáciu územia pretože sa plánované investície budú realizovať na území silne znečistenom environmentálnou záťažou po rafinérii Apollo a iných bývalých chemických prevádzkach a bez dôkladného posúdenia vplyvu investície na životné prostredie, kvalitu ale aj kvantitu podzemných vôd môže dôjsť k ohrozeniu podzemných vôd prúdiacich do Chránenej Vodohospodárskej oblasti Žitný ostrov.
V rámci predchádzajúceho monitoringu v oblasti je totiž zrejmé, že rozsah a povaha kontaminácie pôdy a vody v oblasti presahuje zákonom stanovené limity jednotlivých znečisťujúcich látok, s potrebou okamžitej sanácie. Rovnako je na základe doteraz monitorovanej oblasti zrejmé, že kontaminácia z týchto zdrojov znečistenia sa už posunula aj mimo doteraz zmonitorovanú oblasť. Upozorňujeme, že zakladanie jednotlivých stavieb hlboko do podložia mení základné charakteristiky prúdenia podzemnej vody v oblasti a vytvára predpoklady na ďalšie zmeny pohybu znečisťujúcich látok, ktoré doteraz neboli analyzované. Vytvorenie komplexnej monitorovacej siete na území Bratislavy považujeme pre blízkosť vodných zdrojov Žitného Ostrova za nevyhnutné a neodkladné.

Fotka Eleny Pätoprstej.
Fotka Eleny Pätoprstej.

Komentovať


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign