Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

narodnablockovaloteria.sk

Miloš MajkoDátum16. 09. 2013 11:05:52TémaEkonomika
200

Dnes sa na Slovensku rozbieha v Európe pomerne ojedinelý projekt  Národná bločková lotéria. Účelom tohto projektu pripraveného vedením krajiny, má byť obmedzenie daňových únikov obchodníkov vystavujúcich bločky z registračných pokladníc. Je to dobrý, alebo zlý nápad?

V prvom rade treba povedať, že to nie je nápad nový. Na našom malom Slovensku dnes už ťažko niečo vymyslíme. Takýto alebo podobný projekt bežal už vo viacerých štátoch a podľa medzializovaných informácií sa nie vo všetkých uchytil a osvedčil. To však podstatné veľmi nie je. Dôležité je účinne elimonovať daňové úniky. Súhlasím. Rozmýšľam, prečo sú práve u nás také veľké. Najlšpšie zúfalý stav dokumentuje medializovaná kotrola, ktorá odahlila mimoriadne vysoký počet obchodníkov, ktorí falšovali výšku denných tržieb pomocou softvéru na  USB kľúči zasunutom v registračnej pokladni.

N ie sú výnimkou reštaurácie, kaviarne či pohostinstvá, v ktorých registračná kasa slúži iba ako hodiny, aby obsluha vedela kedy je záverečná. Poskytovatelia drobných služieb pre koncového spotrebiteľa - občana, sa veľakrát dohodnú na lepšej cene práve o výšku  DPH. Spokojný je nielen dodávateľ, ale aj spotrebiteľ. Nespokojný je však štát a to sme v konečnom dôsledku my všetci.

Rozmýšlam ďalej - je možné v samotných podnikateľoch vzbudiť záujem neokrádať štát  (teda aj svoje deti) a poctivo platiť dane? Myslím si že áno. 

Počul som veľa názorov na platenie daní:

- okrádajú politici v miliónoch a beztrestne...

- mám platiť dane aby politici mali čo tunelovať?

- chcú nám zobrať ešte viac, aby si mohli ešte viac rozdeľovať...

- sociálka a daňováci nakupujú softvéry za milióny a stále nie sú prepojené a funkčné

- neustále nové poplatky za všetko, na čo potom máme platiť ešte aj vysoké dane? 

- korupcia na úradoch, nezáujem o občanov a to za naše dene?

- nepotrestané prúsery mocných a žiadna ich zodpovednosť

a veľa, veľa podobných argumentov od tých, ktorí skutočne produkujú hodnoty a nie sú slepí. Obzerajú sa okolo seba a sú si vedomí, že bez ich práce a vytvorených hodnôt nebude štát jednoducho fungovať.

Problém vidím v úplnom nepochopení funkcie štátu a povinností zo strany úradníkov a mnohých volených zástupcov na všetkých úrovniach riadenia spoločnosti. Zmena vo vnímaní podnikateľov nastane potom, ako nastane zmena vo vnímaní  tých, ktorí finančné prostriedky z vytvorených hodnôt spotrebovávajú.

Občan, zamestannec, podnikateľ musí cítiť nielen slovne ale aj v paxi, že štát a samospráva je tu pre neho a nie opačne. Za svoje peniaze musí dostávať adekvátny servis. Momentálne to však vyzerá tak, že občan je povinný zabezpečovať servis iba stále vyššiemu počtu úradov, inštitúcií a v nich zamestnaných úradníkov, ktorých hlavnou úlohou má byť šikanovanie vlastných živiteľov.

Smerovanie riadenia vecí verejných funkčné už štvrť storočie a podporované aj dnes nie je cestou správnou a idúcou do cieľa s názvom prosperita. Náklady na chod štátu a samospráv sú na maličké  Slovensko privysoké a napriek sústavným sľubom politikov, znižovanie byrokracie necítiť. Koniec koncov, ktorý úrdník šéfovi povie, že robí zbytočné veci a pripraví sa tým o prácu?

Bločková lotéria má cez občanov donútiť  podnikateľov platiť dane. Kto a ako donúti štát tieto dane   využívať účelne a šetrne v prospech nás všetkých?

Držím palce lotérii a verím, že náklady na ňu neprevýšia výsledný efekt od samotného projektu ministerstvom financií očakávaný.  A dúfam, že ďjalšia lotéria neprinesia ďalľích závislákov, s ktorými si už dnes spoločnosť nevie poradit.

- - -

Bločky z registračnej pokladne za nákup môžete registrovať aj tu:   https://narodnablockovaloteria.tipos.sk/sk/titulna-stranka

Fotografia dokumantuje stav stránky dnes medzi  10.00 a 11.00 hodinou.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign