Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Najväčšia organizácia nevidiacich a slabozrakých na Slovensku oslavuje 25. výročie založenia

815

UNSS  |MM|   Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) vznikla pred štvrťstoročím ako občianske združenie, ktorého základným poslaním je úsilie o dosiahnutie plnohodnotného, dôstojného a integrovaného života ľudí so zrakovým postihnutím. Ustanovujúci zjazd ÚNSS sa konal 7. apríla 1990 v Bratislave. Dnes, po dvadsiatich piatich rokoch existencie, je najväčšou organizáciou svojho druhu u nás. Má viac ako 4 000 členov (nevidiacich a slabozrakých, ich priaznivcov, priateľov a rodičov nevidiacich a slabozrakých detí) združených v 65 základných organizáciách na celom Slovensku, ktorých činnosť koordinuje osem krajských rád a celú organizáciu riadi Ústredná rada. Osem odborných krajských stredísk ÚNSS poskytuje bezplatne vybrané sociálne služby, sociálne poradenstvo a rehabilitáciu pre všetkých zrakovo postihnutých občanov, ktorí o ne prejavia záujem. Každoročne v septembri organizuje Únia celoslovenskú verejnú zbierku Biela pastelka na podporu aktivít pre nevidiacich a slabozrakých.

Hlavným podujatím, ktoré pripravila ÚNSS v súvislosti s výročím, je Deň otvorených dverí a tlačová konferencia v sídle ÚNSS vo štvrtok 21. mája. Program ponúkne ukážky súčasných odborných i voľnočasových aktivít ÚNSS. Verejnosť si bude môcť vyskúšať chôdzu s bielou palicou, praktické činnosti v domácnosti bez zrakovej kontroly, kompenzačné pomôcky, prebiehať bude i ukážka práce s vodiacim psom. Na výstave fotografickej súťaže Cesta svetla sa návštevníci môžu presvedčiť, že aj ľudia so zrakovým postihnutím dokážu objektívom zachytiť zaujímavé momenty. Deti i dospelí budú mať príležitosť absolvovať bezplatné preventívne vyšetrenie zraku.

„Naši členovia dostanú možnosť zamyslieť sa v priebehu leta nad otázkou: Čím je pre mňa Únia, čo pre mňa znamená? a so svojím názorom sa podeliť s ostatnými prostredníctvom krátkej úvahy, ktorú nám zašlú,“ hovorí predseda ÚNSS Branislav Mamojka, ktorý stál už pri zrode organizácie v roku 1990. Tieto príspevky budú zverejnené a stanú sa inšpiráciou pri tvorbe výročnej správy ÚNSS za rok 2015. Súčasťou série podujatí k výročiu sú i krajské kolá Súťaže v čítaní a písaní Braillovho písma ako aj jej jesenné celoslovenské finále.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign