Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Na svetlo vychádzajú až tragické fakty - kto riadi spoločnosť v ktorej musia žiť bežní ľudia?

Miloš MajkoDátum18. 08. 2011 12:07:24TémaEkonomika

Už verejne odborníci prípúšťajú mimoriadne vážne problémy vo svetovej ekonomike, USA sa síce vyhli bankrotu ale to zase iba takým malým "podvodom" a na úkor ďalších generácií a Európska únia je takmer  pred zrútením  Eura ako spoločnej meny používanej štátmi Eurozóny. Hovorí sa, že to začalo niekde na Wall Street a celosvetová kríza má pokračovanie cez Grécko do Európy. V poriadnych problémoch je však Taliansko, Španielsko, Írsko ale aj Maďarsko či Portugalsko.  Na povrch však vychádzajú až strašné fakty o samotných príčinách dlhov. Pomenovať sa dajú pomerne jednoznačne - trestuhodné riadenie (príznačnejší názov je asi drancovanie)  spoločnosti niektorými zvolenými politikmi a plytvanie verejnými financiami  takmer všade, kde sa len pozrieme. Byť štátnym úradníkom či iným zamestnancom štátu alebo miestnej samosprávy  sa vo väčšine krajín  stalo modlou a snom asi každého človeka. Až kríza totiž naplno odhalila arogantnosť politikov, ktorí z úradníkov nerobili služobníkov ľudí skladajúcim sa im  na platy a výhody, ale mocipánov, ktorí sú prakticky neprepustiteľní, nepostihnuteľní a po niekoľkých rokoch sa môžu cítiť ako úplne nenahraditeľní. Je to tragédia nielen nás všetkých, ale aj samotných úradníkov. V prvom rade preto, lebo po vyhodení, ktoré vzhľadom na nevyhnutnosť redukcie nákladov štátu bude skorej či neskorej nevyhnutné sa jednoducho v komerčnej sfére neuživia a v rade druhom preto, lebo v mnohých prípadoch boli vplyvnými príbuznými do štátnej sféry ťahaní bibasi a neschopní diletanti, ktorí (a je ich žiaľ hodne) by bez garantovaného zamestnania a mzdy asi pokapali od hladu. A tu je teda aj jedna z odpovedí, prečo sa v mnohých mestách nedajú nájsť financie ani na ich bežný chod, ktorým v prvom rade má byť služba občanom. Problémy sú naozaj vo všetkých krajinách, niekde však vypuklejšie ba až ťažko riešiteľné.

Práve Španielsko je na tom napriek neskutočným výhodám veľkej krajiny s bohatou históriou, rozvinutému turistickému ruchu a stoviek kilometrov pobrežia  (Stredozemné more)  na tom naozaj zle. Dokonca kompetentní ani nevedia  v ako vysokom deficite sa  krajina v skutočnosti nachádza.

Samosprávy viacerých miest priznali, že sú prakticky v bankrote. Nemajú peniaze na bežný chod obcí. Napríklad mestečko  Moratalla na juhovýchode krajiny sa podľa jeho vedenia nezaobíde bez pomoci štátu. Toho štátu, ktorý sa pravdepodobne sám nezaobíde bez pomoci  EÚ. Áno, tej  EÚ, ktorá sama čelí existenčným problémom. Vo viacerých krajinách hrozí pád niektorých zle hospodáriacich miest a dokonca celých regiónov.
Ako priznáva vedenie obce, radi by šetrili a prepúštali zamestnancov. Nemôžu, zákony im to neumožňujú. Práve v  Moratalle so  6000 obyvateľmi  už od mája 120 obecných zamestnancov nedostalo výplaty. A to ich určite hnevá najviac. Podľa španielskych zákonov však zamestnanec štátnej správy je prakticky neprepustiteľný. Obec na nezaplatených faktúrach dlhuje takmer  10 miliónov Eur.

Ďalšou krachujúcou autonómnou oblasťou  je  Kastilia-La Mancha. Tu boli  v uplynulom týždni zatvorené takmer všetky lekárne ako protest proti neplateniu faktúr z poistenia spravovaného samosprávami. Dlh lekárňam - 125 miliónov Eur.

Práve skryté dlhy sa stávajú veľkou neznámou nielen pre Španielsko. Práve tu však niektorí trúfalejší - možno iba prezieravejší - priznávajú, že verejné dlhy vysoko prekračujú  oficiálne deklarovaných  35 miliárd  Eur. Zakrývanie skutočných dlhov  ešte viacej znepriehladňuje skutočný stav verejných financií. Práve v už spomenutej  Moratalle súčasné vedenie mesta obajvilo dlh  29 miliónov  Eur, čo je v rozpore s tvrdeniami predtým vládnucich socialistov, ktorí priznávali  "iba"  16 miliónov.

Zaujímavé by bolo zistiť, či takéto hospodárenie v obci pocítilo aj bývalé vedenie obce na mzdách, ktoré svojimi  "odbornými" krokmi obec priviedlo prakticky do krachu. Prípadne, či za svoje diletanstské vládnutie nesedí v base.

Ekonomika sa všade riadi zhruba rovnakými zásadami. Čím rýchlejšie to pochopia všetci kompetentní, tým menej nás budú preklínať naši potomkovia.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹
Pan Veselicky | 19-08-2011 19:49:25
Ked si tzv.E-Mail precita pan Lasica, neviem, ci nam potvrdi, ze Vam ho on poslal. Ved Vas nepozna...Uvidime.
Registrovaný Miloš Majko Miloš Majko | 19-08-2011 18:44:50
Keby bol clanok skopirovany, bol by uvedeny zdroj. Vlastne myslienky pochadzajuce z obdobia z pred cca 2 rokov, nasledne roka, pol roka, mesiaca a teraz doplnene o fakty, ku ktorym sa maju novinari moznost dostat. Mozne citat aj v historii.
Seeker | 19-08-2011 08:34:21
Vlastné myšlienky alebo skopírovaný článok? Všetko sú len dohady ale žiadne fakty.... Chyby hľadajme najskôr u seba a potom riešme problémy iných štátov! Všetko je len politická absurdita! Money, money, money... Neexistuje ekonomická rovnováha.
anonym | 18-08-2011 22:41:38
Súhlasím s Vami pán Majko, ďalšiu vec, ktorú som si veľmi prial bol, aby už konečne v našom meste vládli "schopní ľudia" a hľa prianie sa mi splnilo... :-)
Registrovaný Miloš Majko Miloš Majko | 18-08-2011 22:33:39
anonym | 18-08-2011 22:23:06 | - vyska sekery ktoru sme zaplatili ci este len zaplatime vsetci je zavratna a bude zverejnena. Na ziadosti mnohych citatelov sme MsU poziadali o zverejnenie vsetkych dlhov predmetneho suboru domov na Cukrovarskej ul. a tiez v Mestskych socialnych bytoch na Trnavskej ul. Tu bybala jedna obcianka, ktora tiez roky neplatila ani najom a jej dlhoba by sa mala pohybovat niekde okolo stvrt miliona byvalych SK. Staci pohladat clanky v historii.

Za dolezite vsak povazujem to, ze sucasne vedenie mesta kumulaciu dlhov zastavuje a pohladavky riesi.

Dalej mame uz spominane cierne stavby dokonca aj na mestskych pozemkoch - to je dalsi bod na ktory sa pytame. Naozaj je na case uvedomit si, ze ked si poriadok neurobime sami, iny nam ho robit nebude. A ze su skupiny obyvatelov, ktorym sa v bordeli plava velmi dobre...
anonym | 18-08-2011 22:23:06
Ok, skúsme si to vysvetliť polopatisticky. Všetko čo existuje v "makro" existuje aj v "mikro". Pozrime sa na to takto...Som obyčajným občanom nášho mesta, nájomcom bytu, svoje účty mám zaplatené. Na druhom konci mesta bývajú občania, ktorí zjavne nevyzerajú byť v hmotnej núdzi, napriek tomu sme sa im všetci roky skladali na vodu a komunálny odpad. Takže v konečnom dôsledku sekeru, ktorú zaťali sme mohli my všetci vidieť trebárs v nejakom kúsku opravenej cesty, ktorá by slúžila nám všetkým. Takže skutočne týka sa to nás všetkých. Druhá vec, ktorá je skutočnosťou, že som si v srdci prial, aby veci boli tak ako majú byť. A hľa prianie sa mi splnilo...
Registrovaný Miloš Majko Miloš Majko | 18-08-2011 22:04:22
anonym | 18-08-2011 21:15:37 | - kedze sme v EU tak ako Spanieli, zial ich problemy su problemami aj nasimi...
anonym | 18-08-2011 21:49:53
Odložme strach. On nie je dobrým radcom a napokon pravda vždy zvíťazí! Skôr či neskôr.
anonym | 18-08-2011 21:15:37
Problémy Španielov sú mi ukradnuté. Španielske jahody nekupujem a korida sa mi hnusí.
Registrovaný Miloš Majko Miloš Majko | 18-08-2011 19:44:37
Snimam klobuk ktory nenosim - dakujem za pripomienky, chyby som opravil.

Je na skodu veci, ze prioritou citatela je najst gramaticku chybu, preklep ci kritizovat stylizaciu vety tam, kde obsah clanku hovori o buducnosti (vychadzajucej z minulosti a zial aj sucasnosti) spolocenstva, v ktorom zijeme. Dane je to pravdepodobne tym, ze ludia o pochmurnej buducnosti nie velmi radi pocuju. Fakty su vsak fakty ako v clanku, ktory bude publikovany mozno uz dnes vecer. Zakryvanie si oci nevyriesi nic a a ako v pripade tomto tak tom nasledovnom je gramaticka chyba tym najmensim zlom...
anonym | 18-08-2011 14:04:13
Mestecko so 6 tis. obyvatelmi a 120 obecných zamestancov....este"lepsie" ako v Grecku.Kam sa na nich hrabeme.
Jozef | 18-08-2011 13:28:18
a k obsahu clanku nic?
:) | 18-08-2011 13:11:21
...a wall street, nie wall streed....
shelley | 18-08-2011 12:42:02
Pán Majko....štátmi, nie štátmy....

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign