Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Na československom rozchode - možno trošku inak... - Zdeněk Izer show o delení ČSFR

Miloš MajkoDátum27. 08. 2012 16:57:43TémaHistória

Dlhé desaťročia sme s  Čechmi tvorili jednu spoločnú republiku. Od roku  1918  sme prežili ťažké tridsiate roky. Druhú svetovú vojnu, ešte ťažšie  päťdesiate roky a normalizáciu.  Aj okupáciu  oboch krajín  vojskami  Varšavskej zmluvy a následné sedemdesiate a osemdesiate roky budovania socializmu. Zmenu totalitného socialistického režimu a vládu jednej strany v ´89 vystriedali prvopočiatky demokracie. Prišli noví politici a s nimi problémy s pomlčkou v názve republiky, sústavné  nezhody a vyčítanie si, kto na koho a ako veľmi dopláca. Až  na koniec práve pred dvadsiatimi rokmi definitívne do osudu  Českej a Slovenskej federatívnej republiky zasiahli  Václav Klaus a Vladimír Mečiar. Tých už spoločný štát - neprežil.

Na historickom rokovaní    sa práve  26. augusta 1992  vo svetoznámej funkcionalistickej brnianskej vile  Tugendhat už  šiesty krát stretla päťčlenná delegácia ODS vedená Václavom Klausom spolu  so štvorčlennou slovenskou delegáciou zástupcov HZDS a ich  lídrom  Vladimírom Mečiarom, aby definitívne rozhodli o tom, že od  1. januára  1993 zostane spoločný štát  Čechov a Slovákov minulosťou. Rozhodli sami a bez spýtania sa občanov. A rozhodli o ich budúcnosti.

Nastali delenia spoločného majetku v pomere  2:1 s tým, že s odstupom času môžeme vidieť ako kompetentní majetok podelili. Ochranné známky významných firiem a štátnych podnikov mimoriadnej hodnoty zostali z pravidla v Čechách. Spoločná zástava a symbol  Čechov a Slovákov, tiež zostal  Českej republike. A tak by sme mohli menovať ďalej.

Slovensko o polovicu menšie ako  Česká republika muselo budovať dva razy toľko ambasád v zahraničí, muselo vytvoriť inštitúcie, ktoré dovtedy boli v  Prahe. A muselo si získať svoje miesto vo svete, nakoľko všeobecne bolo vnímané práve  Slovensko ako tá krajina, ktorá sa od  Čiech odtrhla.

Delenie prešlo mierovou cestou a doba ukázala, že pred opätovným  "spojením sa" v  Európskej únii sme mali výhodu vlastnej hviezdičky pri vstupe do nej. My starší vieme, že do  roku  1998 medzinárodné spoločenstvo o našom vstupe do európskych štruktúr dosť pochybovalo, o čom svedčia napríklad hraničné prechody medzi  Českou a Slovenskou republikou. Nemôžem za to, ale mám taký pocit, že prísne strážená hranica medzi  Ukrajinou a Slovenskom (EÚ), pôvodne mala byť posunutá o niekoľko sto kilometrov západne. Na šťastie voliči v  1998 roku rozhodli inak. Dodatočne Slovensko vstúpilo do  NATO i do  Európskej únie. Dobehli sme zameškané a politicky de facto odizolovaná krajina sa vrátila späť do civilizácie. Ale to je už úplne o niečom inom.

Faktom ostane, že dnes  si  Česi so  Slovákmi rozumejú oveľa lepšie, ako tomu bolo v spoločnom štáte. Možno práve preto, lebo je medzi nami ešte stále veľa ľudí, ktorí pri pragmatickom pozeraní sa na fakty z minulosti tvrdí, že  15 miliónov ľudí je pre svet významnejších, ako tých našich päť.

V prílohe prinesieme dobové záznamy  show  Zdeňka Izera  na  Československom rozchode a Ve dne zataženo, v noci roztaženo.
 Pamätníci  určite budú vedieť, o čom je reč. Po dvadsiatich rokoch nezaškodí pripomenúť si  Zuzanu Bubílkovú, Otu Černého či samotných premiérov oboch novo vzniknutých krajín.

 


Video k článku:


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign