Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Bratislava Live | Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24


Dnes je 9. 11. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel
Expedicia  Za polárny kruh 2016
Označenie inzercie
Expedicia Cernobyl 2016
Označenie inzercie
RubrikyRubriky
ATELIER MAJKO
Označenie inzercie
Vysivanie na textil
Označenie inzercie
Sherlock Holmes
Označenie inzercie
INFOSLOBODA Transparentnosť v samospráve
Označenie inzercie
Karol Voltemar  - cesta okolo sveta na bicykli
Označenie inzercie
Bratislava na fotografiách
Označenie inzercie
Videá

Moratórium, čas na premýšľanie...

Miloš MajkoDátum13. 03. 2014 23:18:59TémaAktuálne témy
200

Ján Budaj |  Moratórium je o.i. aj čas na premýšľanie : o hlave aj o štáte. Štvrté priame voľby hlavy štátu sa majú odohrať v zaujímavom dejinnom kontexte : v roku 2014 (presnejšie zajtra) uplynie 75 rokov od nášho veľkého štátneho zlyhania (Tisov vojnový štát). No pripomenieme si aj 70 rokov od vypuknutia SNP a 25 rokov od demokratickej revolúcie v r. 89. V týchto troch výročiach sa odráža veľa, ak nie skoro všetko o tragédiách aj sláve nášho politického príbehu. A niečo hovorí aj fakt, že voľby hlavy štátu sú v situácii, kedy v republike vládnu opäť bývalí komunisti, kontrolujúc skoro všetky štátne, bezpečnostné a do nemalej miery aj súdne a kontrolné inštitúcie. Pripustili sme to slobodnou voľbou. Teraz dúfame, že takou istou cestou ich - ak všetko pôjde normálne - pošleme od moci aj preč. Ak by nebol budúcim slovenským prezidentom opäť komunista - urobili by sme ku tomu veľký krok !

Za zmienku stojí aj zahraničný kontext sobotných volieb : na východ od nás sa práve odohráva dráma, ktorá sprvu pripomínala Nežnú z r. 89, teraz už menej... Sledujeme z prvej rady, ako sa môžu udalosti zvrtnúť, ak sa verejnosť nechá rozoštvať a odviesť od toho podstatného... Ale povie tento trojitý dejinný kontext niečo voličom v sobotu 15.marca 2014 ?

Prial by som si, aby áno. Aby si ľudia pri voľbe uvedomili, že vysielajú do našich novodobých dejín ( a do sveta) dôležitú správu o stave našich myslí, aj republiky. Koho si zvolíme po troch prezidentoch s komunistickou minulosťou? ... Výber uchádzačov je napohľad veľký. Zaberá obnovovanie sentimentu za MDŽ a starými časmi (a kandidát, čo chce budovať istoty jednej strany) . Ale je tu aj veľa voličov, čo vidia spásu v niekom celkom novom. Máme kandidáta aj pre tretiu možnosť – môžeme si vybrať politika, o ktorého výhrach a prehrách vieme presne tak, ako o tých svojich... ale chceme to? K vážnejšej reflexii neponúkali ani médiá, ani analytici. Akoby politika bol iba marketing produktov. Skoro nič nezaznelo o skúsenosti, plynúcej s nášho cca štvrťstoročného demokratického voličského a občianskeho putovania. V ne-komunistickom segmente voličov možno práve preto prevažuje, obávam sa, ľahkovážna túžba zvoliť kohosi nového, s kým nás nepúta žiadna minulá skúsenosť. Len aby nebol doteraz v politike ! Chceme kandidáta, čo nás nenúti obzrieť sa dozadu, na vlastné minulé voličské rozhodnutia (zvlášť na tie trápne a nešťastné). Zdá sa, že napriek "roku výročí" sme v kampani premárnili šancu využiť prezidentské voľby na reflexiu úspechov a prehier štvrťstoročia politickej slobody na Slovensku. Veru už dlho a priľahko odhadzujeme draho zaplatenú politickú skúsenosť , pochybujúc, že sa v nej dá nájsť nejaké poučenie. Politikov sme si vykreslili ako klamárov a chamtivcov, na rozlišovanie niet nálady. Preto toľkých priťahuje možnosť schmatnúť z volebného pultu zasa len nejakú novú hračku s ospravedlnením, že „on sa mi páči“. Voľba nového a neznámeho je u nás už viac ako desaťročie nešťastnou črtou voličského chovania nekomunistického voliča. Aj preto tu vládne SMER! Priveľa voličov chce vyhmatnúť z volebného klobúka nejakú stranu či človeka bez chýb ... a to iba tak, pokusom a omylom. Taký človek však medzi sobotnými kandidátmi, ani nami samými, nie je. Skutočne racionálny výber môžeme urobiť iba medzi tými politikmi, ktorých správne aj chybné verejné postoje dlhodobo sledujeme a hodnotíme. Vtedy si naozaj vyberáme. Ak by sme ale mali vyberať na takomto základe, potom už v sobotu toho na výber nie je tak veľa...
Ja si z tých zopár kandidátov, ktorých verejné postoje sú dlhodobo známe a hodnotiteľné, vyberám Milana Kňažka. Jeho budúce chovanie v pozícii hlavy štátu mi prichodí vypočitateľné a s ohľadom na súčasnú jednofarebnú moc aj pre slovenskú demokraciu prospešné.

 

zdroj: FB


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
registrovaní nickom
›VŠETCI‹

UPOZORNENIE: Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.

Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.

Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy. Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

Pridať komentár
Bottom panel

© bratislavalive všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na bratislavalive.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Webdesign